Experienta a triumfat in derby-ul Vrancei

18 oct 2008 726 vizualizări
CSM Focsani - FC Panciu 3 - 1 (2 - 1), in etapa a X-a a Ligii a treia CSM Focsani a cistigat meritat derby-ul Vrancei disputat ieri dupa-amiaza pe stadionul Milcovul. Elevii lui Damian Bancila au jucat cu mai multa ambitie decit adversarii lor, care au parut ca au prea multe emotii pentru un meci considerat derby.

De altfel, la final, oficialii echipei din Panciu au recunoscut justetea victoriei focsanene si au mentionat inca o data faptul ca echipa din Panciu este una a tuturor posibilitatilor. Partida de ieri a inceput cu o ofensiva a gazdelor, care au ratat prima ocazie de gol prin Botezatu, in minutul 3. Andries in minutul 9 si Nistoroiu in minutul 24 au trimis paralel cu linia portii si au anuntat deschiderea scorului care avea sa vina in minutul 25. Covaci a fost faultat in careu de portarul Lazar, iar Bucataru a transformat penalty-ul. Dupa o noua ocazie a lui Andries, dupa jumatate de ora, pancenii au avut o perioada mai buna de joc, in care au aratat ca rezultatele de la inceputul campionatului nu sint intimplatoare. Mocanu a reusit sa egaleze dupa o centrare perfecta a lui Ungureanu. Si cind toata lumea se pregatea de pauza, o actiune in doi Andries - Covaci s-a incheiat cu golul sub transversala marcat de ultimul. Repriza a doua a inceput cu doua suturi ale lui Chivu si Predoiu. In zece minute, CSM Focsani putea inchide practic meciul, dar Botezatu, Covaci - bara si Moise au ratat din fata portii ocazii clare, care puteau sa se razbune. Numai ca, acelasi Covaci, care a fost unul dintre cei mai in forma jucatori de pe teren, a centrat in minutul 70 pentru Andries, care cu capul a dus scorul la 3 - 1. Apoi, meciul s-a linistit, toata lumea intelegind ca, cel putin la acest prim meci direct, Focsaniul a jucat mai bine. La final, in tabara gazdelor era mare bucurie, directorul sportiv Ovidiu Rusu spunind ca victoria este incontestabila in conditiile in care echipa a ratat si alte ocazii clare de a marca. Derby-ul Vrancei a fost onorat de prezenta a aproximativ o mie de spectatori, ambele echipe oferind un joc peste media Ligii a treia. In ciuda infringerii, FC Panciu ramine deasupra focsanenilor in clasament, avind un golaveraj superior. (Dan CHIRIAC)

CSM Focsani - FC Panciu 3 - 1 (2 - 1)

Stadion "Milcovul". Spectatori: 1.000.

Au marcat: Bucataru 25 - penalty, Covaci 43, Andries 70 respectiv Mocanu 37.

Cartonase galbene: Radu 32 - Predoiu 20, Calin 26, Lazar 32

Arbitri: Ionut Neagu, din Poenari, Emil Mateescu si Lucian Banu, ambii din Ploiesti.

Rezerva: Alexandru Ionescu - Ploiesti

Observator federal: Costin Toma - Piatra Neamt.

CSM Focsani: Oprea - Nistoroiu (58 Moise), Radu, Craciun, Mirgoace - Constantinescu, Bucataru (81 Dumitriu), Andries (87 Burcacel), Sararu - Covaci, Botezatu (66 Toader)

Antrenori: Damian Bancila si Aurel Pastia

FC Panciu: Lazar - Voinea, Stan, Calin, Mihai - Ungureanu (67 Stanciu), Chivu, Cioran (33 Dutu), Mocanu (62 Stoian) - Predoiu (65 Dobrescu), Costin.

Antrenori: Ionica Serea si Danut Bolocan