Foresta Brosteni si Dinamo Tataranu, surpizele campionatului

7 oct 2008 1090 vizualizări
Ambele au invins in ultima etapa, desi porneau cu sansa a doua Dinamo Tataranu este surpiza placuta a acestui inceput de campionat, reusind sa invinga in toate partidele disputate.

Duminica, echipa formata din fotbalisti locali, de la Tataranu si Bordeasca, a invins si la Dumitresti. Surpriza a fost posibila si in conditiile in care gazdele au avut patru fotbalisti absenti, toti fiind invoiti pentru nunta fotbalistului Iulian Iacob care a avut loc simbata seara la Casa Armatei. Un alt duel al echipelor care se lupta pentru accederea in play-off a avut loc la Brosteni, acolo unde echipa locala a invins cu 1 - 0, printr-un gol reusit in mintul 88, dupa o centrare a lui Petrica Ioan si o prelungire in plasa a lui Adi Olteanu. Gazdele pot urca pe locul patru in clasament, in cazul in care Comisia de Disciplina va decide azi sa modifice rezultatul partidei "Siretul" Suraia "" "Foresta" Brosteni, 1 - 1 pe teren, dupa ce oaspetii au contestat identitatea unui fotbalist. Derby-ul etapei, desfasurat la Bolotesti, s-a terminat nedecis, 1 - 1, golurile fiind marcate de Caraba si Lechea. Echipa FC Marasesti a jucat cu urmatorul 11: Petre - Besa, Gogu, Grigorica, Dinu - Singerean, Paun, Potop, Nita - Ivan, Lechea. Derbyul local de la Gologanu a revenit gazdelor, care s-au impus la limita. La Odobesti, gazdele au produs scorul etapei, intr-o partida care se anunta mult mai echilibrata. Partida dintre "Unirea" Pufesti si "Avintul" Jaristea s-a terminat in minutul 84, dupa ce medicul care semnase foaia a plecat de la stadion inainte de final. Conform regulamentului, medicul trebuie sa asigure asistenta pe toata durata partidei, iar in momentul in care acesta paraseste fara motivatie terenul, meciul se intrerupe. In acel moment scorul era de 3 - 2 in favoarea oaspetilor. (Dan CHIRIAC)

Rugbystii au pierdut la debut

Echipa de juniori U 19 de la Liceul cu Program Sportiv Focsani a pierdut in prima etapa a Superligii. Focsaneni s-au deplasat la Cluj, acolo unde echipa locala Gens a invins cu 22 - 3, desi la pauza scorul a fost egal 3 - 3. Dupa o prima repriza echilibrata, gazdele au marcat doua incercari in actul secund si au decis meciul in favoarea lor. In etapa a doua, LPS Focsani va juca acasa cu Unirea Iasi. La juniori U 18, echipa LPS Focsani a invins cu 15 -3 pe CS Unirea Iasi, dupa un joc echilibrat, dar in care focsanenii s-au distantat pe tabela in urma jocului mai bun facut abia in repriza a doua. (Dan CHIRIAC)

Paunestiul a cistigat primul meci din Liga a cincea

Liga a cincea la fotbal a inceput duminica aceasta cu prima partida a campioantului. La Paunesti, echipa locala "Vulturu", a invins cu 6 - 3 pe "Soimii" Naruja, dupa o partida echilibrata. La pauza, oaspetii au condus cu 3 - 2, dar gazdele au revenit puternic in actul secund si au marcat de patru ori. Mai multe echipe si-au manifestat intentia de a lua parte la Liga a cincea, astfel incit este posibil ca duminica viitoare sa aiba loc mai multe partide in Liga a cincea. Nereju, Paltin, Movilita, Rastoaca sau AS FC Unirea Focsani sint echipele interesate pentru juca in aceasta liga. (Dan CHIRIAC)

4 -1, infringeri la juniori

Echipele de juniori A si B de la CSM Focsani au pierdut cu acelasi scor, 4 - 1, partidele disputate in deplasare cu Ceahlaul Piatra Neamt. Scorurile identice, in ambele partide, au venit si ca urmare a unor absente in echipele CSM-ului, jucatori care au intrat in locul lor gresind la mai multe goluri. Etapa viitoare, CSM Focsani va juca pe teren propriu cu LPS Bacau. (Dan CHIRIAC)