Victorie detasata

25 sep 2008 813 vizualizări
Energia Vulturu - FC Panciu 0 - 8 (0 - 5), intr-o partida amicala FC Panciu a disputat marti seara o partida amicala la Vulturu. Amicalul s-a dorit a fi o utila verificare inaintea jocului de miine cu Willy Bacau.

Desi au inceput cu echipa a doua, pancenii au dominat partida de la un capat la altul si au marcat de opt ori in poarta adversa. Bira a reusit sa deschida scorul din minutul 1, pentru ca antrenorul-jucator Ionica Serea sa duca scorul la 3 - 0. Acelasi Bira a marcat pentru 4 - 0, iar Dutu a stabilit scorul pauzei dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa acordata de arbitrul Florin Tudose. In repriza a doua, pancenii au trimis in teren titularii si s-au distantat la 6 - 0 prin golul lui Costin din minutul 52. Golul de 7 - 0 a fost contestat de gazde, care au considerat ca lovitura de pedeapsa transformata de Paul Cioran a fost acordata prea usor. Scorul final avea sa fie stabilit de Costin care a marcat de pe linia de fund, dintr-o pozitie aproape imposibila. Antrenorul Ionica Serea a inceput partida cu urmatorul 11: Ionel - Stanciu, Besa, Parlac, Cl. Mihai - Stoian, Bira, Dutu, Ionescu - Serea, Dobrescu. Au mai jucat: Cioran, R. Stan, Calin, Radu, Costin, Predoiu. Energia Vulturu a jucat cu: Olarasu - Craciun, Barbu, Sava, Gagu - Maciuca, Patrascu, Grosu, Sotirca - Necula, Milea. Au mai jucat: Birsan, Apostol, Ilie. Meciul a fost urmarit din tribune de presedintele echipei FC Panciu, Florin Stoica, dar si de Dan Dumitru, cel care se ocupa acum si de echipa din Vulturu. Cei doi jucatori englezi care au dat probe la FC Panciu nu au jucat in aceasta partida, conducerea renuntind la serviciile lor, in conditiile in care valoarea acestora nu era peste cea a jucatorilor actuali din lot, iar costurile de intretinere a acestora erau destul de mari. FC Panciu va juca miine, pe teren propriu, cu formatia Willy Bacau, in etapa a saptea a Ligii a treia. In aceeasi etapa, CSM Focsani se va deplasa la Roznov, pentru partida cu Ceahlaul II Piatra Neamt. (Dan CHIRIAC)