S-au trezit din pumni si au invins meritat

14 apr 2008 1234 vizualizări
CSM Focsani - Dunarea Galati 1 - 0 (1 - 0), in etapa a 25-a a Ligii a doua u dupa un inceput prost, focsanenii au marcat golul victoriei u repriza a doua a apartinut focsanenilor

Publicul prezent pe stadionul Milcovul, simbata dimineata, a avut parte de o partida frumoasa, cu peste zece ocazii de gol si, in cele din urma, cu un rezultat favorabil pentru echipa favorita. Meciul a inceput cu doua ocazii imense ale focsanenilor. Toader a trimis in minutul sase, din lovitura libera, in bara, iar un minut mai tirziu, Balaur a reluat cu capul din zece metri putin peste poarta. Toata lumea a crezut ca partida va fi floare la ureche, numai ca a urmat o jumatate de ora de groaza. Dunarea a dominat autoritar jocul, a profitat de marile greseli ale defensivei focsanene si a avut patru ocazii clare a deschide scorul: Buteseaca, min 10, sut retinut de Petre, Dragan - min 14, sut din sase metri scos printr-un reflex de Petre, Andreas Popescu - minutul 20, cap din sase metri pe linga bara si Dragan - minutul 25, a scapat singur, a sutat de la marginea careului, dar acelasi Petre a reusit sa respinga. Introducerea pe teren a lui Bucataru a revitalizat jocul focsanenilor, care s-au trezit practic din pumni si au marcat golul victoriei inainte de pauza. Curteanu a centrat de pe stinga, iar Craciun a reluat cu capul, pe spate, in plasa. Pina la pauza, Bucataru a executat foarte bine o lovitura libera de la 18 metri, dar Posteuca a scos de linga bara. La pauza, tehnicianul Gica Mihali i-a certat pe fotbalistii sai, in vestiar si i-a acuzat ca au jucat prost si ca nu au bagat piciorul la minge. Repriza a doua a fost total diferita, galatenii nereusind practic sa ajunga la poarta lui Petre. Mai mult, focsanenii au avut ocazia sa-si mareasca diferenta pe tabela de marcaj. In minutele 56 si 57, Curteanu si Bettiche au scapat singuri spre poarta lui Posteuca, dar portarul advers a reusit sa ajunga primul la balon. Bucataru si Dumitriu au reusit o faza spectaculoasa in minutul 62, dar sutul ultimului a trecut pe linga poarta. Bettiche a ratat patru minute mai tirziu ocazia reprizei, cind a sutat peste poarta din sase metri. Bettiche si Rosu au avut ultimele ocazii de a majora diferenta, dar scorul final a ramas 1 - 0. Scorul ne mentine in lupta pentru evitarea retrogradarii, care in acest moment se pare ca s-a transformat intr-o lupta in patru pentru evitarea locului 15. Inter Gaz, Dunarea Galati si FC Sacele sint practic condamnate la retrogradare. Pentru evitarea locului 15 se lupta CSM Focsani - 24 p, FC M Cimpina si FCM Bacau - 26 p si Progresul 27p.

"Sa uitam cele 30 de minute"

Gica Mihali a fost singurul care a venit la conferinta de presa de la finalul meciului. Tehnicianul oapsetilor, Danut Oprea, a refuzat sa onoreze invitatia. "Nu vreau sa-mi aduc aminte de primele 30 de minute. Am fost sub orice critica. Nici o echipa care a venit la Focsani, nici macar Petrolul, nu a avut ocaziile pe care le-a avut Galatiul. A fost poate si greseala mea, la alcatuirea echipei, alegind un jucator care am considerat ca poate crea mai mult in fata unei echipe de pe locul 17. In repriza a doua nu le-am dat nici o sansa si am reusit o victorie mare. Ne asteapta in continuare meciuri grele", a comentat Mihali. Primul examen dificil va fi chiar etapa viitoare, cind CSM Focsani va juca in deplasare cu Concordia Chiajna. Arbitrul partidei de simbata a fost pina la urma rezerva Eugen Rosu, dupa ce Victor Berbecaru, cel delegat initial, a fost trimis la o alta partida. (Dan CHIRIAC)

CASETA

CSM Focsani - Dunarea Galati 1 - 0 (1 - 0)

Stadion: Milcovul. Spectatori: 1.000

A marcat: Craciun 40.

Cartonase galbene: Bucataru 90, respectiv Majer 21, A. Popescu 65, Buteseaca 79.

Arbitrii: Eugen Rosu (Babeni), Bogdan Medrea si Nicolae Dobrica (ambii Rm. Vilcea).

Observator federal: Victor Cruceana - Bucuresti.

CSM Focsani: Petre - Toader, Craciun, Ionescu, Gurguiatu - Dantes, Curteanu, Rosu, Parra Ignacio (38 Bucataru) - Balaur (55 Dumitriu), Bettiche (77 Riscu).

Antrenor: Gica Mihali.

Dunarea Galati: Posteuca - Ionila, Iftimie (50 Chiriac), Marin, Cucu - Buteseaca, Bourceanu, A. Popescu, Dragan - Pribac (65 Munteanu), Majer (43 D. Popescu).

9. Forex 25 11 4 10 26-18 37p (-2)

10. Delta Tulcea 25 11 3 11 29-28 36p (0)

11. Sportul 25 8 9 8 29-35 33p (-3)

12. Progresul 25 7 7 10 22-27 27p* (-11)

13. FCM Bacau 25 5 11 9 20-27 26p (-13)

14. FC Cimpina 25 7 5 13 21-38 26p (-13)

15. CSM Focsani 25 5 9 11 28-37 24p (-12)

16. Intergaz 25 4 7 14 25-37 19p (-20)

17. Dunarea 25 4 4 17 18-53 16p (-20)

18. FC Sacele 25 0 10 15 7-39 10p (-29)

* - echipa penalizata cu un punct

Energia Vulturu, aproape de finala

Echipa Energia Vulturu a invins in derby-ul grupei A si este cu un pas in finala Lgii a patra, unde urmeaza sa joace cu FC Panciu. Echipa antrenata de Claudiu Manta si Iulian Iacob s-a impus dupa golul lui Tertelici, din minutul 58. Energia are in prezent cinci puncte avans fata de ocupanta locului doi, dar si un meci mai putin disputat, restanta de joi, de la Tataranu. FC Panciu a trecut pe teren propriu de Viitorul Homocea si are practic primul loc asigurat. La Marasesti, oaspetii au vrut sa paraseasca terenul, nemultumiti de arbitraj. (Dan CHIRIAC)

Protest dupa protest impotriva CSM 2007 Focsani

u CSS Bacau - CSM Focsani 18 - 33 ( 10 - 18)

Echipa de handbal CSM Focsani a cistigat ieri o noua partida in cadrul Diviziei A. Elevii lui Lucian Tucan au invins cu scorul de 33 - 18 (18 - 10), dupa un meci la discretia focsanenilor. "Sintem o echipa mai matura, atit in atac cit si in aparare, sintem superiori gazdelor. Nu s-a pus decit problema scorului. Ma bucur ca am ajuns la nivelul acesta si victoriile in deplasare au devenit o obisnuinta", a spus Lucian Tucan. Au jucat: Ciubotaru, Rusu - portari, Popa 5, Neata 1, Negrea 5, Vasilache 8, Gheorghe 1, Stan 3, Constantin, Anca 6, Maftei 3, Nelu, Vasile, Costache 1. "Am jucat cu banderole albe, in semn de protest fata de conducerea clubului. Chiar daca unii au incercat sa destabilizeze echipa noastra, inca nu s-a reusit acest lucru, baietii fiind mai inversunati", mai spune Tucan. Jucatorii vor sa protesteze impotriva directorului Marian Radulescu de la CSM 2007 Focsani. "Echipa a hotarit sa protesteze impotriva conducerii clubului pentru ca nu am primit compensatiile si promisiunile nu au fost indeplinite incepind de dinaintea sarbatorilor de iarna. Am avut promisiunile, dar am ramas cu ele", a adaugat Lucian Tucan. In schimb, Marian Radulescu spune ca situatia financiara se va rezolva in curind. "Au primit ultimul salariu in ianuarie, pe luna decembrie. Pentru ca nu am avut buget, nu am putut onora salariile. Zilele urmatoare vor primi toti banii, inclusiv banii din urma. Asta pentru ca banii trebuie virati pe card si a durat pina le-am facut", a motivat directorul Marian Radulescu. Universitatea Galati, formatia aflata pe primul loc, a stat in acesta etapa, astfel incit CSM Focsani s-a apropiat la doar doua puncte de galateni. Va urma meciul direct de la Focsani, de peste doua saptamini, dupa care focsanenii trebuie sa astepte o infringere a Universitatii in deplasarea de la Iasi. (Dan CHIRIAC)

Juniorii U 14 s-au calificat la turneul final

Echipa de baschet U 14 de la Olimp Focsani s-a calificat la turneul final al campionatului national. Echipa antrenata de profesorul Mihai Petrut a obtinut biletele pentru faza finala dupa al doilea turneu semifinal ce a avut loc saptamina trecuta. Adversarele focsanenilor au fost echipele LPS Pitesti, CSS Tirgoviste, CS Unirea Iasi, Phoenix Galati si Royal Calarasi. Desi au pierdut toate partidele disputate la Pitesti, focsanenii au obtinut calificarea la cosaveraj. "Am pierdut la opt puncte in fata Galatiului, dupa ce invinsesem in primul turneu la zece puncte. Astfel, la egalitate de puncte cu Phonix, ne-am calificat la cosaveraj", ne-a spus Mihai Petrut. (Dan CHIRIAC)

Malina Postolache, bronz la birna

u cele trei surori gemene din Focsani ar putea intra in Cartea Recordurilor

Cele trei gimnaste gemene componente ale echipei de gimnastica CSG Focsani au participat la sfirsitul saptaminii trecute la finala pe tara a campionatelor nationale rezervate Cluburilor Sportive Scolare. Malina, Irina si Alina Postolache, cele trei surori gemene, practica gimnastica sub indrumarea profesoarelor din Focsani si au luat parte la prima competitie oficiala, atingind virsta minima de participare la concursuri. "Deja s-a discutat ca cele trei gimnaste sa intre in Cartea Recordurilor, pentru ca sint primele trei gemene care intra intr-o competitie oficiala, la nivel mondial", ne-a spus antrenorul Adriana Lescovar, de la CSS Gimnastica Focsani. In cadrul competitiei de la Buzau, Malina Postolache a obtinut bronzul la birna. In total, echipa focsaneana a obtinut trei medalii de bronz. La sol, Dora Vulca, iar la sarituri Oana Spinu au obtinut medalii de bronz. Celelalte rezultate obtinute de focsaneni sint: Oana Spinu locul 5 - paralele, locul 7- Dora Vulcan, Nicoleta Rotaru- locul 6 sarituri, locul opt - individual compus, Oana Spinu - locul 6 - individual. Echipa focsaneana s-a clasat in final pe locul 4. (Dan CHIRIA C)