Am pierdut doua puncte

17 mar 2008 651 vizualizări
FC Botosani - CSM Focsani 0 - 0, in etapa a 20-a a Ligii a doua u Kamel Bettiche si Parra Ramon au ratat ocaziile meciului

Diferenta mare intre ce a jucat CSM Focsani pe teren propriu cu Cimpina si jocul de simbata de la Dorohoi. Focsanenii au reusit sa joace frumos, dar au avut ghinionul sa nu obtina cele trei puncte puse in joc. Diferenta a fost neta in favoarea oaspetilor, care au ratat ocaziile partidei, in timp ce gazdele s-au apropiat foarte rar de poarta lui Petre. Singura ocazie a gazdelor a venit in minutul 13, atunci cind capul lui Kone a fost scos de linga bara de Petre. Apoi, ocaziile au inceput sa curga la poarta lui Prisaca. Gurguiatu, minutul 21, a tras din lovitura libera pe linga vinclu, iar Bettiche a avut de doua ori ocazia sa deschida scorul pina la pauza. Prima data, sutul acestuia a fost scos de sub transversala, iar a doua oara mingea trimisa de francez pe linga portarul cazut la pamint, a trecut pe linga poarta. Repriza a doua avea sa aduca ocazia campionatului pentru CSM Focsani. Isac a centrat perfect in fata portii adverse, Prisaca a fost depasit, iar Ramon Parra a pus capul pentru un gol pe care-l vazuse intreg stadionul. Numai ca mingea a refuzat sa intre plasa, trecind pe linga bara. Tot chilianul avea sa inscrie in minutul 80, dupa fluierul arbitrului Draganescu, care validase o pozitie de ofsaid. Parra Ramon plecase insa dintre fundasii gazdelor. Mohamed Konate i-a pasat doua minute mai tirziu lui Bettiche, care a ramas singur cu Prisaca, a sutat pe sub acesta, dar mingea a fost scoasa de pe linia portii de un fundas al gazdelor, care s-a repliat intre timp.

Iftemie si Grozavu au recunoscut superioritatea

Superioritatea focsanenilor a fost recunoscuta si de oficialii gazdelor. "Nu am tras nici un sut la poarta si nu meritam mai mult azi", a spus Valeriu Iftimie, patronul formatiei botosanene. Antrenorul gazdelor, Leo Grozavu, a spus la conferinta de presa ca echipa sa a cistigat un punct simbata. "Acesta este adevarul, nu am pierdut doua puncte acasa ci am cistigat unul. Am avut multi absenti si dupa cum am jucat rezultatul ne este favorabil", a spus Leo Grozavu. Tehnicianul nostru, Gica Mihali, s-a declarat dezamagit de rezultat. "E nedrept, am avut ocaziile partidei si puteam cistiga. Defensiv stam bine, dar in fata nu am reusit sa marcam trei etape. Un punct important pentru noi si cred ca ne vom salva de la retrogradare. Jucam mai bine in deplasare", a spus Mihali.

Dan Dumitru a facut galerie

Dan Dumitru a urmarit repriza a doua a meciului din rindurile galeriei focsanene. Presedintele CA a spus din timpul primei reprize ca va cinta cot la cot cu fanii daca la pauza va fi 0 - 0. Dumitru s-a tinut de cuvint si a cintat cu suporterii pina la final. Totodata, Dan Dumitru a spus ca problemele financiare sint pe cale sa fie rezolvate. "Miine vom incheia un protocol intre cele doua cluburi, CSM Focsani si CSM 2007 Focsani, prin care speram sa fie rezolvate problemele financiare ale echipei", a precizat Dan Dumitru. In partida de simbata o buna prestatie a avut si juniorul Nistoroiu, care a dovedit ca juniorii focsaneni care au efectuat cantonamentul in Haghita au crescut si pot face fata meciurilor din Liga a doua. De altfel, mai multi jucatori de la CSM Focsani au fost selectionati in nationala U 94 a Romaniei. Selectionata Vrancei, copii nascuti in anul 1994 este pregatita de Alin Samoila. (Dan CHIRIAC)

CASETA

FC Botosani - CSM Focsani 0 - 0

Stadion Municipal - Dorohoi. Spectatori: 2000

Arbitri: Mugurel Draganescu - Breaza, Catalin Teodor - Braila, George Fridl - Comanesti.

Observator: Laurentiu Vargatu - Braila

Cartonase galbene: Simao 52, Vasvari 63 - Craciun 18, Parra Ramon 80, Riscu 92.

FC Botosani: Prisaca - Patache, Ciobanu, Filip, Cilean - Vasvari, Vatavu, Profireanu (46 Zoicas), Sitaru - Cornea (46 Simao), Kone (66 Gutu)

CSM Focsani: Ivanciu - Toder, Gurguiatu, Craciun, Isac (78 Isac) - Nistoroiu, Bucataru, Dantes Ramon Parra (88 Riscu), Curteanu (64 konate) - Bettiche.

Antrenor: Gica Mihali