Ce nedrept e fotbalul!

3 mar 2008 735 vizualizări
Prefab Modelu - CSM Focsani 1 - 0 (0 - 0), in prima etapa a returului u gazdele au marcat din penalty, in timp ce oaspetii au dominat 90 la suta din timp

Inca o data s-a vazut cit de nedrept poate fi fotbalul. Un meci dominat aproape de la un capat la altul de catre o echipa poate fi cistigat in final de cealalta, care transforma un penalty si apoi are

noroc cit pentru trei meciuri. Cam aceasta este povestea unui meci in care focsanenii ar fi meritat cel putin un punct, daca ne gindim ca au ratat patru ocazii imense din fata portii adverse. Tonul l-a dat Irinel Ionescu care a ratat o imensa ocazie in minutul 9. Fundasul

focsanean, care a fost unul dintre cei mai buni jucatori in partida de simbata, a reluat cu capul peste poarta de la sase metri, dintr-o pozitie in care acesta a fost sigur ca nu poate rata. Centrarea a venit de la noul venit. Costel Rosu, care s-a dovedit a fi cel mai bun de pe teren. Acesta s-a dovedit a fi fotbalistul de care CSM-ul avea atita nevoie. Braileanul a jucat excelent reusind citeva faze

deosebite, fiind chiar si pe punctul de a marca. Mai intii a scapat singur spre poarta adversa, dar a fost deposedat in ultimul moment de un fundas al echipei adverse, iar apoi a primit o centrare de la Curteanu si, de la zece metri, a reluat cu capul spre

poarta lui Curca. Doar experienta portarului advers a facut ca scorul sa ramina cel stabilit in minutul 20.

Arbitraj cu semne de intrebare

Tot fotbalistul Costel Rosu a stat si la orginea celei mai mari ocazii de gol a CSM-ului, ratata de Curteanu in minutul 63. Atunci, Rosu a sutat de la marginea careului, balonul a ajuns la Curteanu care din sase metri a tras in portarul Curca, mingea refuzind apoi sa intre in plasa. Gazdele nu s-au apropiat prea mult de poarta lui Ivanciu, care a fost mai mult spectator in jocul de simbata. Din pacate, a existat faza din minutul 20, atunci cind centralul Robert Dumitru a aratat punctul cu var dupa un duel intre Rotaru si Constantinescu. In mare masura lovitura de pedeapsa a fost acordata corect, desi centralul Dumitru a lasat impresia ca abia astepta acest moment, in conditiile in care a fluierat si a aratat penalty chiar inainte ca fotbalistul gazdelor sa cada in careu. Acelati Robert Dumitru, care a stricat partida din tur, l-a enervat la culme pe Gica Mihali in minutul 53. Olariu a avut o intrare criminala, cu talpa pe gitul unui focsanean, dar centralul nu a fluierat nici macar fault. Asta pentru ca agresorul mai primise un galben cu doua minute inainte si trebuia eliminat la aceea faza. Protestele lui Mihali i-au adus acestuia o eliminare. Ajuns dupa gard, Mihali a fost tratat ca un adevarat inamic fiind luat pe sus de oamenii de ordine din Modelu. De altfel, oficialii echipei focsanene spun ca vor face memoriu impotriva brasoveanului dupa ce acesta a incalcat regulamentul si s-a intilnit cu oficialii gazdelor in seara dinaintea jocului.

"CSM Botosani si Gheorghe Mihail"

Baza sportiva din Modelu este una cocheta, situata chiar in apropierea bisericii din comuna. Odata ajuns acolo nu poti decit sa admiri pentru citeva minute ce s-a reusit sa se faca in trei ani intr-o comuna, dar apoi incepi sa ramii usor -usor dezamagit. Cind auzi de la statia de amplificare de mai multe ori ca joci cu CSM Botosani si nu cu CSM Focsani, stai si te intrebi daca nu ai nimerit la un meci de Liga a patra. Ce sa mai zici cind crainicul stadionului anunta ca antrenorul oaspetilor este Gheorghe Mihail. Probabil ca acel domn nu a vazut niciodata un meci al nationalei sau al formatiei Dinamo si nu are de unde sa-l cunoasca pe Mihali. Mai mult, spectatorii din Modelu au dovedit ca reprezinta o echipa dintr-o comuna situata la patru kilometri de Calarasi dupa ce au sarit sa bata un ziarist focsanean, vinovat ca le-a atras atentia ca lui Mihali i-a cintat tricolorul si nu merita un asemenea tratament, aplicat de fortele de ordine dupa ce a fost trimis in tribune. Mai mult, pe sus a fost luat de fortele de ordine chiar ziaristul, pentru "indrazneala" sa. Per-total, ramine gustul amar ca Focsaniul nu a obtinut macar un punct intr-o partida pe care a avut-o la indemina. In aceasta saptamina, la echipa urmeaza a fi testati doi juniori de la Petrolul Tirgoviste, propusi CSM-ului de catre unul dintre apropiatiei echipei. (Dan CHIRIAC)