Cum am ajuns pe locul 14

28 dec 2007 849 vizualizări
Ziarul de Vrancea continua prezentarea meciurilor disputate in acest sezon de echipa CSM Focsani, in Liga a doua. Astazi, va propunem o recapitulare a celor intimplate in partidele din etapele 10-12, cind CSM Focsani a obtinut primul succes in campionat si anunta deja saltul care urma a fi facut in etapele urmatoare

La un pas de surpriza

FC Brasov - CSM Focsani 3 - 1 (0 - 0), intr-o partida din cadrul etapei a zecea a Ligii a doua u mult timp nu s-a cunoscut cine este liderul si cine lanterna rosie

CSM Focsani a reusit la Brasov una dintre cele mai bune partide din campionat, dar nu a putut obtine un rezultat bun. Focsanenii au dominat o repriza intreaga liderul clasamentului. Timp de 45 de minute toata lumea prezenta la meci a avut impresia ca situatia in clasament a celor doua formatii este total inversa. FC Brasov parea o echipa din subsol, iar CSM Focsani a demonstrat ca ultimul loc in clasament nu reflecta adevarata sa valoare. Totul s-a schimbat la pauza, cind antrenorul Razvan Lucescu l-a introdus in teren pe Sburlea. Juniorul brasovean a decis practic jocul, reusind faza primului gol si multe alte faze de poarta. In actul secund brasovenii au demonstrat ca nu degeaba sint pe primul loc. FC Brasov este de departe cea mai puternica echipa din acest campionat si nu are cum sa piarda prima pozitie. Evolutia din prima repriza a brasovenilor l-a speriat si pe centralul Florescu, care a considerat ca trebuie sa-i ajute pe brasoveni sa cistige jocul. Desi nu a gresit grav, constanteanul i-a "ciupit" pe focsaneni aproape la orice faza, acordind totodata un penalty total gratuit gazdelor, cind scorul era doar 1 - 0. Pentru a parea corect, arbitrul s-a "revansat", chipurile, la 3 - 0, cind a acordat cu aceeasi usurinta o lovitura de pedeapsa pentru CSM Focsani. Dupa ce a inchis practic meciul cu penalty-ul acordat gazdelor, Florescu a tinut sa arate ce corect este, in minutul 80, la 3 - 0, acordind fault la o faza in care fundasul brasovean a jucat mingea.

CASETA:

FC Brasov - CSM Focsani 3 - 1 (0 - 0)

Stadion: "Silviu Ploiesteanu". spectatori: 1.000

Au marcat: Toader 49 autogol, Ilies 67 - penalty, Senin 72, respectiv Riscu 80 - penalty

Cartonase galbene: Riscu 26, Birsan 36, Bettiche 53, Toader 65

Arbitri: Catalin Florescu (Terchirghiol), Lorant Szanto (Tg. Mures), Anghel Voicu (Pitesti). Rezerva: Codrut Nicoara (Brasov). Observator: Grigore Macovei (Deva).

FC Brasov: Nae - Voicu, N. Constantin, B. Nicolae, Ionescu - Senin (75 Roman), Ilies, Gheju (46 Adriano), Cristescu - Chipciu (46 Sburlea), Hadnagy.

Antrenor: Razvan Lucescu

CSM Focsani: Ivanciu - Constantinescu, Gurguiatu, Toader, Sararu - Bucataru (78 Patrascu), Iurisniti ( 56 Ungureanu) Curteanu, Birsan (64 Caluda) - Bettiche, Riscu.

Antrenor: Ionel Augustin.

Etapa a XI-a

Victorie fara dubii

u Delta Tulcea - CSM Focsani 3-0 (1-0), in etapa a XI-a a Ligii a doua u meciul a fost dominat de gazde de la un capat la altul u CSM Focsani a avut cea mai slaba evolutie din acest campionat

CSM Focsani a pierdut fara drept de apel o partida pe care gazdele au dominat-o de la un capat la altul. Cu o formula de start surprinzatoare, focsanenii nu au contat, fiind practic dominati la toate capitolele de echipa din Tulcea. De altfel, focsanenii nu si-au creat nici o ocazie clara de gol pe parcursul celor 90 de minute, singurul sut pe poarta apartinindu-i lui Pavel, in minutul 75. Gazdele au contat pe cuplul Liviu Stefan- Pantelie, care a creat o sumedenie de ocazii la poarta lui Ivanciu, reusind totodata sa marcheze fiecare cite un gol. Din combinatia celor doi a rezultat si primul gol marcat de Pantelie, care a reluat cu latul in poarta, de la 10 metri. Fundasul sting al tulcenilor, Liviu Stefan, a centrat perfect in minutul 64 pentru Stere, dar lovitura de cap a tulceanului a fost scoasa de sub transversala de Ivanciu. Acelasi omniprezent Liviu Stefan a marcat in minutul 69 printr-o lovitura libera de la 20 de metri. Pantelie in minutul 86 si Cretu in minutul 90 au trimis in bara, inainte ca acelasi Cretu sa fie faultat in careu. Penalty-ul rezultat a fost transformat de Coconasu. Dupa evolutia buna de la Brasov, CSM Focsani a jucat foarte slab, aratind ca se afla in cadere libera.

CASETA:

Delta Tulcea - CSM Focsani: 3-0 (1-0)

Stadion: "Municipal". Spectatori: 1.000

Au marcat: Pantelie (\'31), Liviu Stefan (\'69), Coconasu (\'90- penalty)

Cartonase galbene: Gurguiatu (\'55), Toader (\'90)

Arbitri: Emil Voicu (Bacau), Daniel Burloiu (Galati) si Adrian Midisan (Constanta). Rezerva: Catalin Florescu (Techirghiol).

Observator federal: Mihai Calistru (Botosani).

Delta Tulcea: Olteanu - Grigorov, Lucan, Pacuraru, Matel, L. Stefan, Coconasu, Ivan (\'83 - Marjel), Horovei, Pantelie (\'87 - Cretu), Stere (\'81- Soare)

Antrenor: Ioan Tataran

CSM Focsani: Ivanciu, Feraru, Toader, Gurguiatu, Sararu - Ungureanu (\'46 - Pavel), Patrascu (\'46 - Iurisniti), Birsan, Curteanu, Riscu (\'68 Dantes), Bettiche.

Etapa a XII-a

In sfirsit, victorie!

u CSM Focsani - Forex Brasov 1 - 0 (0 - 0), intr-o partida din cadrul etapei a XII-a a Ligii a doua u focsanenii au luptat cu adevarat pentru cele trei puncte

Liviu Pavel a fost adus la inceputul acestui campionat de la FC Vaslui, pentru a intari formatia focsaneana. Asteptarile au fost mari, dar citeva etape acesta a iesit in evidenta aproape numai prin gesturile sale de indisciplina. La meciul cu Forexul, Pavel a dovedit ca stie fotbal, marcind si golul care a adus prima victorie focsanenilor in acest campionat. 62 de minute a trebuit sa astepte publicul prezent pe stadionul Milcovul pentru a vedea golul victoriei. Bettiche a centrat de pe dreapta, mingea a ajuns pe partea cealalta, la Bucataru, care a recentrat in fata portii, Pavel a preluat pe piept, s-a intors si a trimis la coltul lung. "Gooool...", era 1 - 0 si raminea apoape jumatate de ora de emotii. Focsanenii au inteles ca nu e o rusine sa degajezi ori de cite ori balonul e in apropierea portii tale, nu e rusinos sa tragi putin de timp sau sa faci o schimbare tactica. Sint lucruri pe care le fac toate echipele din Liga a doua. Scopul scuza mijloacele, iar Focsaniul a trecut peste ocaziile lui Burlacu si Soare din final, a primit doua cartonase galbene pentru trageri de timp, dar a cistigat trei puncte - adica singurul lucru care ne mentinea pe linia de plutire.

CASETA:

CSM Focsani - Forex Brasov 1 - 0 (1 - 0)

CSM Focsani: Ivanciu - Dumitriu, Toader, Gurguiatu,

Ionescu - Bucataru, Pavel (68 Dantes), Iurisniti, Curteanu, - Bettiche, Riscu (84 Craciun).

Forex: Tufisi - Forika, Apostol, Seran - Burlacu, Beza (69 Cristea), Pintea, Gideon, Cimpean (63 Roman) - Vagner, Catana (71 Soare)

Antrenor: Alexandru Pelici.

Etapa nationala de taekwando la Focsani

Singura ramura a artelor martiale care este acceptata, deocamdata, la Jocurile Olimpice, respectiv taekwando, va incerca sa aiba mai multa priza la public si in Focsani. Sectia de taekwando din Focsani va organiza, la inceputul lunii februarie, la Sala Polivalenta, faza nationala a campionatelor de seniori. Concursul va fi organizat in colaborare cu Directia pentru Sport a Judetului Vrancea, care va pune la dispozitie gratuit Sala Polivalenta pentru aceasta competitie. In tribunele Polivalentei vor fi, probabil, foarte multi focsaneni, si nu numai, cunoscut fiind faptul ca sporturile de contact atrag foarte multi spectatori in Romania. (Dan CHIRIAC)

Fotbal de sala la Odobesti

Mai multe echipe din zona participa la o competitie de minifotbal ce are loc in sala de sport din orasul Odobesti. La intreceri iau parte formatii din oras, dar si din comunele invecinate, precum Brosteni, Virtescoiu sau Jaristea. In aceasta seara, de la orele 18.00, au loc noi partide din cadrul acestei competitii. Echipele participante au fost impartite in grupe. Dupa jocurile din grupa vor urma fazele eliminatorii, semifinalele si finalele. Echipele care se vor clasa pe primele locuri vor primi premii din partea organizatorilor. (D. C.)