Dor de play-out

9 apr 2017 822 vizualizări
Prima partidă din etapa a V-a a play-off-ului s-a încheiat fără gol, în timp ce în cele trei jocuri din faza codaşă a clasamentului s-a înscris de zece ori

Play-off: S-au anihilat reciproc
* CFR Cluj – FC Viitorul 0-0. Un meci destul de modest ca spectacol, echipele anihilandu-se reciproc. Puţine ocazii şi de o parte şi de alta, o bară a lui Deac (CFR) a fost cea mai importantă, însă pe ansamblu, rezultat echitabil. Corectă observaţia unui comentator TV din studio: “după acest meci, parcă ni se face dor de play-out”. Partida CSU Craiova – FCSB s-a disputat aseară, iar meciul Astra Giurgiu – Dinamo se joacă astăzi, de la ora 20:30.  Clasament, play-off: 1. Viitorul – 34 p; 2. FCSB – 33 p; 3. CFR Cluj – 29 p; 4. Craiova – 27 p; 5. Dinamo – 26 p; 6. Astra – 23 p.
Etapa viitoare (15-17 aprilie): CSU Craiova – Astra Giurgiu (sambătă), Dinamo – FC Viitorul (duminică), CFR Cluj – FCSB (luni).
Play-out: Timişoara scoate capul
* Pandurii Targu Jiu – ACS Poli Timişoara 1-3 (1-0). Hlistei (’25) / Henrique (’70), Bărbuţ (’72), Canu (’86). Înfrangere nefericită a gorjenilor deşi, în prima repriză, păreau că au meciul sub control, după ce Hlistei a deschis scorul, iar bănăţenii au ratat un penalty prin Drăghici (’29). După eliminarea lui Nwabuese (’49), echipa lui Ionuţ Popa a preluat iniţiativa şi a întors rezultatul în două minute. Dar necazurile gorjenilor nu au încetat. După ce antrenorul gazdelor, Flavius Stoican, a făcut toate schimbările, fundaşul Sarghi s-a accidentat şi n-a mai putut continua jocul, iar în min. 84 a fost eliminat şi Ene. Astfel, al treilea gol al bănăţenilor a venit de la sine.
* FC Voluntari – ASA Targu Mureş 2-1 (1-0). Bălan (’12), Căpăţană (’52) / Gorobsov (’66 - penalty). Echipa ilfoveană a mers şnur pană şi-a asigurat un avantaj de două goluri, obţinute prin pasele excelente ale “bătranului” Cernat. Mureşenii au redus scorul din penalty şi cam atat, retrogradarea apropiindu-se cu paşi repezi.
* CSM Poli Iaşi – FC Botoşani 2-1 (2-0). Ştefănescu (‘4), Bosoi (’26) / Golofca (’57). Două reprize total diferite, una dominată de gazde şi cealaltă de oaspeţi. Sau mai bine zis, repriza lui Ştefănescu şi repriza lui Golofca. Iar în final, o intervenţie a portarului Grahovac şi o bară au făcut ca echilibrul să nu se instaureze şi pe tabelă.
Astăzi, de la ora 18:00 are loc meciul Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş. Clasament play-out: 1. Iaşi – 28 p; 2. Mediaş - 25 p; 3. Botoşani – 23 p; 4. Voluntari – 20 p; 5. Timişoara – 17 p; 6. Pandurii – 16 p; 7. Concordia – 14 p; 8. ASA – 10 p. Etapa viitoare (14-17 aprilie): FC Botoşani – Concordia Chiajna (vineri), ASA Targu Mureş - ACS Poli Timişoara (sambătă), Gaz Metan Mediaş - Pandurii Targu Jiu (duminică), CS Voluntari – CSMS Iaşi (luni).