MOZAIC STIRI SPORTIVE: Ciocan şi-a păstrat titlul

5 feb 2017 493 vizualizări
Pugilistul Cristian Ciocan şi-a apărat, sambătă, la Londra, în faţa britanicului David Price, centura WBO European la categoria grea, obţinută în urmă cu trei luni şi jumătate.

Ciocan s-a impus, sambătă, în faţa lui Price, prin KO în repriza a şaptea. Cristian Ciocan a caştigat titlul european WBO la categoria grea la 15 octombrie 2016, învingandu-l pe germanul de origine turcă Erkan Teper, într-o gală ce a avut loc la Hamburg. Romanul are în palmares acum 21 de victorii şi patru înfrangeri. David Price a înregistrat pană în prezent 21 de victorii şi trei înfrangeri. Ultima dată, el a boxat la 1 octombrie 2016, cand s-a impus în faţa croatului Ivica Perkovic.

Rotariu a debutat la Bruges

Fotbalistul Dorin Rotariu, care a semnat în această săptămană un contract cu FC Bruges, a debutat la gruparea belgiană, duminică, în partida de pe teren propriu, cu Charleroi, scor 1-0. Rotariu a intrat pe teren în minutul 81. Golul a fost marcat de Vossen, în minutul 73. Dorin Rotariu are contract pe trei ani şi jumătate cu FC Bruges. Echipa romanului este lider în clasament, cu 52 de puncte. Poziţia a doua este ocupată de Anderlecht Bruxelles, formaţie la care joacă Alexandru Chipciu şi Nicolae Stanciu, cu 49 de puncte.

După aur mondial, argint european

Perechea Adina Diaconu/Andreea Dragoman a obţinut medalia de argint în proba de dublu la Campionatele Europene de tenis de masă pentru tineret de la Soci. Adina Diaconu şi Andreea Dragoman au fost învinse în finală de perechea belgiană Lisa Lung/Elise Loyen, scor 1-3. Cele două sportive sunt campioane mondiale la juniori, titlu obţinut în decembrie 2016.  În altă ordine de idei, Bernadette Szöcs s-a retras, sambătă, înaintea partidei cu Georgina Pota (Ungaria) şi a încheiat pe locul şase la ITTF Europe Top 16 Cup, competiţie care se desfăşoară la Antibes, în Franţa. În meciul pentru locurile VII-CVIII, Daniela Dodean Monteiro a fost învinsă, cu scorul de 2-4 de Matilda Ekholm (Suedia). La competiţie ar fi trebuit să participe şi Elizabeta Samara, dar aceasta s-a retras deoarece a fost supusă unei intervenţii chirurgicale.

Bute se înţeapă cu Alvarez

Pugilistul Lucian Bute a declarat că meciul din această lună cu Eleider Alvarez nu va fi ultimul din cariera sa, contrar afirmaţiilor columbianului. Romanul a precizat că este disponibil în orice moment pentru un control antidoping şi a subliniat că este un sportiv curat. "Alvarez este ambiţios, este normal să fie aşa. Salut curajul său de a-şi pune în joc statutul de aspirant numărul 1 şi palmaresul perfect (21-0). însă nu el va decide pentru mine momentul retragerii. Vă promit că meciul din 24 februarie, din Quebec, nu va fi ultimul pentru mine", a spus Bute. Potrivit Le Journal de Montreal, Lucian Bute a precizat că nu a fost vizitat de niciun oficial pentru un control antidoping în timpul perioadei de pregătire, dar este disponibil şi nu a încălcat nicio regulă antidoping. Eleider Alvarez a declarat, în această săptămană, că la 24 februarie îi va arăta lui Bute că momentul său a trecut şi cariera romanului este terminată. Lucian Bute va reveni în ring la 24 februarie şi va lupta cu sportivul columbian Eleider Alvarez, într-un meci care va avea loc la Quebec. Învingătorul din acest meci va lupta apoi cu Adonis Stevenson, posibil pentru titlul WBC la categoria semigrea, la 22 sau 24 aprilie.

Victorie în patru reprize

Naţionala de rugby a Romaniei a învins reprezentativa Portugaliei cu scorul de 33-17, într-un meci de verificare disputat sambătă pe Estadio National Campo de Honra din Lisabona. Partida s-a desfăşurat pe durata a patru reprize de cate 20 de minute, antrenorul ''Stejarilor'', galezul Lynn Howells, avand posibilitatea de a încerca mai multe variante de joc. Pe reprize, scorul a fost 3-3, 0-7, 0-0, 30-7, eseuri reuşind Cătălin Fercu, Viorel Lucaci, Mădălin Lemnaru, Dorin Lazăr şi Ionuţ Dumitru. ''Stejarii'' vor debuta peste o săptămană în ediţia 2017-2018 a Rugby Europe Championship, urmand să întalnească în deplasare naţionala Germaniei.

Cibulkova a ieşit la St. Petersburg

Jucătoarea slovacă de tenis Dominika Cibulkova (5 WTA)  a ratat calificarea în finala turneului de la Sankt Petersburg (Rusia), fiind învinsă, în semifinale, cu scorul de 6-3, 4-6, 4-6, după două ore şi 20 de minute, de Iulia Putinţeva (Kazahstan, 34). Jucătoarea slovacă avea şansa să treacă peste Halep în ierarhia mondială dacă se califica în finala turneului de la Sankt Petersburg. În finală, jucătoarea franceză Kristina Mladenovic a învins-o pe Putinţeva cu 6-2, 6-7, 6-4, cucerind primul său titlu WTA la simplu, ea mai avand 16 tituri la dublu. În urma acestui succes, “Kiki” va urca 20 de poziţii în topul mondial. În finala turneului de la Taipei, prim-favorita Elina Svitolina (Ucraina, 13 WTA) a caştigat finala cu chinezoaica Peng Shuai (71), scor 6-3, 6-2. Sportiva ucraineană de 22 de ani a obţinut al cincilea titlu al carierei.

A început “Six Nations”

Echipa naţională de rugby a Scoţiei a învins, sambătă, pe teren propriu, cu scorul de 27-22 (21-8), reprezentativa Irlandei, în primul meci al actualei ediţii a Turneului celor 6 Naţiuni. ''Ciulinii'' au marcat trei eseuri, reuşite de Stuart Hogg (2) şi Alex Dunbar, toate transformate de Greig Laidlaw, acesta din urmă fructificand şi două lovituri de penalitate, în timp ce irlandezii au punctat prin încercările reuşite de Keith Earls, Paddy Jackson şi Iain Henderson, două fiind transformate de Jackson, el izbutind şi concretizarea unei lovituri de pedeapsă. În derbiul primei runde, la Londra, Anglia a învins Franţa cu 19-16 (9-9.  ''Trandafirii'' au avut o primă repriză nu foarte reuşită, francezii conducand permanent în primele 40 de minute deşi scorul la pauză a fost 9-9, stabilit prin fructificarea unor lovituri de pedeapsă.  Francezii au punctat prin Camille Lopez, în minutele 6, 12 şi 19, dar englezii au revenit de fiecare dată prin reuşitele lui Owen Farrell (9, 22) şi Elliot Daly (37).  În partea a doua a jocului, gazdele s-au aflat pentru prima dată în avantaj, Farrell transformand o lovitură de penalitate în minutul 54, însă după doar 5 minute oaspeţii au reuşit primul eseu al partidei, autor Rabah Slimani. Lopez a transformat încercarea, astfel că Franţa conducea cu scorul de 16-12 cu 20 de minute înainte de final. Englezii s-au impus în minutul 71, prin eseul lui Ben Te'o, transformat de Farrell: 19-16. Aseară, în cel de-al treilea meci: Italia - Ţara Galilor 7-33 (7-3).

Vine un fundaş francez la Dinamo

Directorul general al FC Dinamo, Adrian Mutu, a declarat, sambătă seară, că s-a înţeles cu fundaşul francez Claude Dielna, care va veni sub formă de împrumut pană la vară de la formaţia engleză de ligă secundă Sheffield Wednesday.  "O să vină un fundaş central, împrumutat pană la vară. îl cheamă Claude Dielna", a spus Mutu, conform dolce-sport.ro. Totodată, Mutu a mai precizat că vor mai veni doi jucători la Dinamo, care nu au fost numiţi.
Burkina a luat bronzul
Echipa naţională a Burkinei Faso a învins, sambătă, în finala mică, la Port-Gentil (Gabon), cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Ghanei şi a cucerit medaliile de bronz la Cupa Africii pe Naţiuni. Unicul gol al întalnirii a fost marcat de Alain Traoré, în minutul 89. Burkina Faso a fost finalistă a competiţiei în 2013, atunci cand a fost învinsă de Nigeria.

Meci amanat din cauza vantului

Primarul oraşului Vigo, Abel Ramón Caballero, a anunţat vineri la Radio Vigo că meciul dintre Celta şi Real Madrid, din La Liga, se amană din motive de siguranţă. Stadionul din Vigo a fost afectat de vantul puternic din regiune, o parte a acoperişului unei tribune fiind luată de vant. Poliţiştii şi pompierii s-au deplasat de urgenţă la arenă, în noaptea de vineri spre sambătă, dar nu au putut interveni deoarece vantul era încă puternic. Acoperişul rămas fără o porţiune este cel aflat deasupra zonei în care stau de obicei fanii echipei oaspete. Meciul Celta Vigo - Real Madrid, contand pentru etapa a XXI-a a campionatului Spaniei, era programat  aseară la ora 21.45. Pe langă problema acoperişului, Celta Vigo are şi o problemă cu gazonul, afectat de ploaie.

Napoli face scor în deplasare

Echipa SSC Napoli, cu fundaşul Vlad Chiricheş pe banca de rezerve, a învins, sambătă, în deplasare, cu scorul de 7-1 (4-1), formaţia Bologna, în primul meci al etapei XXIII-a a campionatului Italiei. Jucătorii Marek Hamsik şi Dries Mertens au reuşit cate un hat-trick, celelalte goluri fiind marcate de Insigne pentru Napoli şi Torosidis pentru gazde.

Tricou retras

Echipa Houston Rockets a retras tricoul starului chinez Yao Ming, care a jucat pentru gruparea texană din NBA în perioada 2002-2011, ceremonia avand loc la jumătatea meciului de vineri seară cu Chicago Bulls, relatează L'Equipe. Yao Ming, care a purtat la Houston Rockets tricoul cu numărul 11, s-a alăturat astfel lui Rudy Tomjanovich (45), Moses Malone (23), Calvin Murphy (23), Clyde Drexler (22) şi Hakeem Olajuwon (34), ale căror tricouri au fost retrase anterior. Fostul baschetbalist, retras din activitate din 2011, a fost însoţit la eveniment de familia. Vizibil emoţionat, Yao Ming (36 de ani) a fost ovaţionat îndelung de public. Yao Ming a fost selecţionat de opt ori în carieră pentru All Star Game (2003-2009, 2011). în 2016, el a fost inclus în Hall of Fame.