Tractorul Năneşti a câştigat Liga Grafit Decor

5 iun 2016 354 vizualizări
Tractorul Năneşti - Viitorul Homocea 2-1 (1-0), în finala întrecerii desfăşurată vineri seara pe stadionul din Mirceşti

Echipa Tractorul Năneşti a câştigat Liga Grafit Decor după ce a învins în finală pe Viitorul Homocea. Partida a avut loc vineri seara pe stadionul comunal din Mirceşti şi s-a încheiat cu victoria celor de la Tractorul Năneşti cu scorul de 2-1. Echipa condusă de Ionel Hîrlau a deschis scorul la prima fază de atac din meci, după golul lui Adrian Apostol şi a condus la pauză cu 1-0. Viitorul Homocea a reuşit să egaleze în minutul 63, după o lovitură liberă de la 20 de metri transformată de Mihai Tăbăcaru. Golul victoriei a fost marcat în minutul 79, dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Lucian Apostol. La final, preşedintele AJF Vrancea, Dan Dumitru, a premiat cele două echipe cu diplome, cupe, medalii şi mingi. Partida s-a desfăşurat în limitele sportivităţii, cele două formaţii oferind un frumos spectacol sportiv. Jucătorii şi-au dat mâna la final şi s-au felicitat reciproc pentru performanţa de a ajunge în această finală. Nici măcar ploaia, căzută în ultimele zece minute ale jocului, dar şi la festivitatea de premiere, nu a stricat un frumos spectacol sportiv. AJF Vrancea a fost ajutată în organizarea partidei de clubul Şoimii Mirceşti si de sponsorul competiţiei, Cristi Petrea. După acest meci, sezonul judeţean a luat sfârşit. Doar campioana judeţului Vrancea, Euromania Dumbrăveni mai are emoţii. Formaţia pregătită de Daniel Bănică va juca pe 18 şi 25 iunie barajul pentru promovare în liga a treia. Vrâncenii se vor duela cu CS Păuleşti, campiona judeţului Prahova. Prima manşă a barajului va avea loc pe 18 iunie la Dumbrăveni, de la ora 18.00, urmând ca returul să se joace în localitatea prahoveană. Euromania Dumbrăveni şi-a propus în acest an să promoveze în liga a treia, dar, pentru acest lucru, are nevoie de o evoluţie foarte bună la baraj. (Dan CHIRIAC)