Echipa de handbal a pierdut meciul din play-out

11 mai 2016 1057 vizualizări
HC Vaslui - CSM Focşani 34 - 23, în liga naţională de handbal

Echipa de handbal CSM Focşani 2007 a disputat miercuri seara un nou meci din cadrul play-out-ul ligii întâi. Echipa pregătită de Viorel Ciubotaru a întâlnit în deplasare pe HC Vaslui. Focşănenii sperau să repete evoluţia bună din meciul tur, când s-au impus la zece goluri în partida jucată la Sala Polivalentă. Din păcate, istoria jocului nu s-a repetat, vasluienii dominând partida jucată în faţa unor tribune aproape pline. Meciul a fost echilibrat doar în primele cinci minute, când rezultatul a fost egal, 1-1, după care vasluienii s-au distanţat constant pe tabela de marcaj. A fost 10-5 în minutul 15, apoi 15-7 în minutul 20.  Focşănenii s-au lovit de portarul gazdelor, Bogdan Pralea, care practic a închis poarta, intervenţiile sale constribuind din plin la majorarea diferenţei de scor. Gazdele au ajuns la diferenţa din tur, de 10 goluri, încă de la pauză, când scorul a fost 19-9. Vasluienii au condus în marea majoritate a timpului, victoria gazdelor la final venind cu scorul de 34 – 23. Clasamentul play-out-ului ar arată astfel: Tg. Jiu 31p, Minaur 29p, Vaslui 29p, Focşani 25p, Ploieşti 24p, Galaţi 1p. Ierahia nu ţine cont de partidele CSM Ploieşti – Danubius Galaţi şi Minaur Baia Mare – Energia Tg. Jiu disputate aseară. Focşănenii au nevoie de cel puţin şase puncte în ultimele trei etape rămase de disputat pentru a spera la evitarea locului 13 ce duce direct în liga a doua. Focşănenii trebuie să câştige toate partidele de pe teren propriu cu CSM Danubius Galaţi şi CSM Ploieşti, pentru a spera la realizarea obiectivului. CSM Focşani 2007 a folosit miercuri seara următorul lot: Marocico, Cloşcă, Rusu – portari, Mocanu, Popa, Smeu, Gheorghe, Gramatic, Eros, Cadar, Neaţă, Rotaru, Ragea, Voinea, Miroiu, Năstăsie. Sambătă, CSM Focşani va juca pe teren propriu cu CSM Ploieşti. Partida va avea loc la Sala Polivalentă, cu începere de la ora 18.30. (Dan CHIRIAC)