Una rece, una caldă

10 ian 2016 613 vizualizări
CSM Bucureşti a pierdut pe final partida de la Skopje, din Liga Campionilor la handbal feminin * în schimb, HCM Baia Mare a întors în final rezultatul meciului cu Fleury Loiret

Campioana Romaniei la handbal feminin, CSM Bucureşti, a fost învinsă, sambătă, în deplasare, de formaţia macedoneană HC Vardar, cu scorul de 21-22 (11-11), în primul meci din grupa a doua principală  a Ligii Campionilor. După cateva minute echilibrate, CSM Bucureşti s-a desprins la două goluri, 4-2 (min. 8), iar apoi 5-3 (‘9), scorul devenind 6-3 pentru campioana Romaniei (‘12). Vardar a egalat, 6-6 (15), iar după aceea a preluat conducerea, cu 8-7 (18). Gazdele şi-au mărit avantajul la trei goluri, 11-8 (‘24), dar echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen a avut un final foarte bun de primă repriză, iar la pauză scorul era egal, 11-11.  Perioada bună a echipei din Capitală a continuat şi după reluare, CSM avand 13-11 (‘32), după o serie de cinci goluri consecutive.  Vardar a fost echipa care a venit mereu din urmă pe tabelă, iar de la 18-19 (‘49) s-a dus la 22-19 (‘57), ecart care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta partidei. CSM  forţat  egalarea pe final, dar cele zece minute fără gol marcat (49-59) au atarnat greu în balanța meciului. Ana Paula Rodrigues a ratat ultima aruncare a meciului, pentru CSM.  Suedeza Isabelle Gullden a fost cea mai bună marcatoare a CSM, cu 8 goluri. Celelalte goluri au fost înscrise de Ana Paula Rodrigues — 4, Maria Fisker — 3, Oana Manea — 2, Carmen Martin — 2, Aurelia Brădeanu — 2., în timp ce pentru Vardar cele mai bune realizatoare au fost Andrea Lekic (5), Andrea Penezic (4) şi Siraba Dembele (4). În altă partidă din Grupa a II-a, Györi Audi ETO KC a învins-o pe campioana en titre, Buducnost Podgorica, cu 22-20, Cristina Neagu marcand patru goluri pentru învinse. Aseara, s-a disputat şi ultima partidă a etapei, între FC Midtjylland (Danemarca)  şi IK Savehöf (Suedia), scor – 25-21.. Clasament: 1. Györ – 7 p; 2. Buducnost – 7 p; 3. Vardar – 6 p; 4. CSM – 5 p; 5. Midtjylland – 5 p; 6. Savehöf – 3 p. CSM Bucureşti va juca pe 15 ianuarie următorul meci pe teren propriu, cu danezele de la FC Midtjylland.
În grupa B, aseară, HCM Baia Mare a obţinut o victorie splendidă, scor 31-28 (13-15) după o cursă de urmărire de aproape o repriză în faţa echipei franceze Fleury Loiret, care a condus aproape o repriză şi jumătate formaţia antrenată de Aurelian Roşca. Însă maramureşencele, aprig susţinute de publicul din Baia Mare şi avand în Alison Pineau o conducătoare de joc excelentă, au întors rezultatul şi a obţinut prima victorie din acest sezon, profitand în final de cateva parade excelente ale Paulei Ungureanu (care n-a avut o zi prea bună astăzi). Golurile echipei învingătoare au fost marcate de Alison Pineau 10, Eduarda do Nascimento     7, Melinda Geiger 5, Lois Abbingh 5, Valentina Ardean 2, Katarina Jezic 2. Celelalte rezultate ale grupei au fost: Rostov Don – Ferencvaros Budapesta 23-21; HK Larvik – Thüringer 28-19. Clasament: 1. Rostov – 10 p; 2. Ferencvaros – 7 p; 3. Larvik – 6 p; 4. Fleury – 4 p; 5. Baia Mare – 2 p; 6. Thüringer – 1 p. În următoarea partidă, HCM va juca în deplasare, cu echipa germană Thüringer.
* Echipa SCM Craiova a învins, sambătă, pe teren propriu, formaţia slovenă Krim Ljubljana, cu scorul de 30-29 (12-11), în manşa tur din optimile de finală ale Cupei Cupelor. Cea mai bună marcatoare a oltencelor a fost Jelena Zivkovic, cu 9 goluri, celelalte goluri fiind semnate de Daniela Băbeanu (6), Cătălina Cioaric (5), Alexandra Iovănescu (3), Carmen Şelaru (3), Laurisa Landre (2), Elena Florică (1) şi Oana Andrei (1).  Returul va avea loc pe 16 ianuarie, la Ljubljana.
* Într-un derby romanesc din optimile Cupei EHF, HCM Roman a învins pe teren propriu cu 22-21 (9-10) formaţia Corona Braşov). Ucraineanca Irina Glibko a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu 12 goluri, o evoluţiefoarte bună avand și compatrioata sa Viktoria Timoşenkova, care a reuşit 15 parade în poarta gazdelor.  Pentru HCM Roman au mai înscris Oana Chitacu — 5 goluri, Carmen Stoleru — 3, Raluca Agrigoroaie — 2.  Golurile Coronei au fost reuşite de Cristina Zamfir — 8 goluri, Dana Pricopi — 4, Carmen Cartaş— 3, Mihaela Briscan — 3, Camelia Hotea — 2, Laura Chiper — 1. Returul va avea loc pe 17 ianuarie la Braşov.