Galcă n-a mai avut spor

7 ian 2016 565 vizualizări
Espanyol a pierdut derbiul barcelonez din prima manşă a optimilor Cupei Spaniei * Uruguayanul Suarez şi-a jignit adversarii în drum spre vestiare

Cea de-a doua confruntare între antrenorii-atleţi din Barcelona, Luis Enrique Martinez şi Constantin Galcă s-a încheiat cu un eşec aspru pentru antrenorul roman. În prima manşă a optimilor de finală din “Copa del Rey”, pe stadionul Nou Camp, FC Barcelona a învins cu 4-1 (2-1) pe Espanyol şi are şanse minime de a se califica în sferturi, după returul de săptămana viitoare. Echipa lui Galcă a început curajos şi a deschis scorul prin Caicedo (‘9), însă la numai patru minute Messi a egalat situaţia. Tot el a egalat înainte de pauză, iar la patru minute după reluare, i-a pasat decisiv lui Piqué pentru golul al treilea. Colac peste pupăză, jucătorii de la Espanyol au primit o dublă eliminare, prin Perez (’72) şi Diop (’75), prima prin cumul de cartonaşe galbene, a doua “roşu direct”, care n-au putut influenţa cu mult soarta partidei, golul lui Neymar (’88) – tot din pasa lui Messi – stabilind doar scorul final. Cu toate acestea, arbitrajul lui Juan Munuera a starnit proteste din partea “espanyolistilor”. Ceea ce nu scuză comportarea golănească a lui Suarez – celebrul “pitbull” de la Mondiale - în drum spre vestiare, care şi-a insultat adversarii. Uruguayanul s-a îndreptat spre jucătorii adverşi spunandu-le: «V-am aşteptat, veniţi aici. Sunteţi nişte gunoaie».Conform raportului arbitrului, în urma acestor delicatesuri marca Suarez, s-a iscat o altercaţie între jucători, stinsă repede de personalul de siguranţă şi cele două staff-uri tehnice. Conform Catalunya Radio, jucătorul Pape Diop de la Espanyol i-ar fi spus lui Suarez în timpul meciului: "Vă voi rupe". Pape Diop a şi fost eliminat în minutul 75, după ce l-a insultat pe internaţionalul uruguayan.
Alte rezultate din optimile Cupei Spaniei (manşa tur): Athletic Bilbao – Villarreal 3-2.Williams (’54), Aduriz (’68), Laporte (’81) / Baptistao (’16), Samuel (’36); Mirandes – La Coruña 1-1. Ortiz (’25) / Lopo (’75); Valencia – Granada 4-0. Negredo (‘8, ’63, ’83 – ultimele două din penalty, Moreno (’35); Betis Sevilla – FC Sevilla 0-2. Krohn-Deli (’13), Krychowiak (’49); Rayo Vallecano – Atletico Madrid 1-1. Nacho (’35) / Niguez (’67). Partidele Cadiz – Celta Vigo şi Eibar – Las Palmas s-au disputat aseară.