Am păţit-o, dar mergem mai departe!

9 dec 2015 930 vizualizări
Echipa feminină de handbal a Romaniei s-a calificat în optimile Campionatului Mondial din Danemarca * Spania – Romania 26-18 (13-12) în grupa D

Echipa Romaniei a început excelent meciul cu handbalistele iberice de la Fredrikshavn. N-au trecut nici cinci minute şi fetele lui Tomas Ryde conduceau cu 4-1, trei goluri fiind marcate de vedeta Cristina Neagu. Echipa Spaniei, cu vechile cunoştinţe Nerea Peña, Macarena Aguilar, Carmen Martin sau Alexandrina Cabral, parcă uitase darzenia din apărare cu care enerva altădată multe echipe, iar Silvia Navarro, fostul portar al Oltchimului (RIP!) era surprinsă din toate poziţiile, iar apariţiile Adrianei Nechita pe poziţie centrală destabiliza apărarea spaniolă. Totuşi, Spania şi-a revenit spre finalul reprizei, iar de la 12-9 pentru tricolore, s-a făcut 12-13, “bucureşteana” Carmen Martin aducand pentru prima oară Spania în avantaj, taman în ultima secundă dinainte de pauză.
Patru goluri consecutive încasate, fără replică, se întamplă şi la case mai mari, însă în primele opt minute din repriza a doua s-au făcut şapte, scorul ajungand 12-16. Toate atuurile noastre din prima repriză s-au risipit, nici măcar Paula n-a fost Paula în poartă şi nici Cristina n-a mai fost Cristina. Au fost momente în care Romania n-a existat, iar jucătoarele iberice au zburdat, literalmente, în faţa unei echipe adormite şi bezmetice.
Au marcat pentru tricolore: Cristina Neagu 6, Eliza Buceschi 3, Melinda Geiger 3, Valentina Ardean 2, Oana Manea 2, Adriana Nechita 2, iar pentru Spania, Nerea Peña 7, Alexandrina Cabral 6, Carmen Martin 4, Nely Alberto 2, Elisabeth Pinedo 2, Macarena Aguilar 1, Elisabeth Chavez 1, Naiara Egozkue 1, Ainhoa Hernandez 1, Lara Gonzalez 1.
În ciuda evoluţiei slabe din primul meci important în grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, echipa Romaniei s-a calificat în optimile de finală ale competiţiei, graţie celor două victorii obţinute în primele două zile cu modestele echipe din Puerto Rico şi Kazahstan. Echipa tricoloră mai are de susţinut astăzi de la ora 21:30 un meci cu Norvegia şi mane de la 19:15 cu Rusia, dar nu mai poate pierde calificarea în runda următoare, în care – spre deosebire de alţi ani – nu vor fi grupe principale ci meciuri eliminatorii. Brazilia, campioana mondiala, Franţa, Coreea de Sud sau Germania, dintre aceste patru naţiuni se va alege adversara tricolorelor din optimi şi, chiar dacă va pierde şi celelalte două meciuri din grupe, Romania poate ajunge să se califice în sferturi, ceea ce ar fi aproape sinonim cu dreptul de a participa la un turneu preolimpic de calificare. Deocamdată, antrenorul suedez Tomas Ryde şi staff-ul său au mult de lucru la moralul jucătoarelor tricolore, care au ratat victoria în faţa Spaniei, după o repriză secundă de coşmar.
Rezultate înregistrate marţi în grupe
Grupa A (Hernig): Japonia – Tunisia 31-21 (13-9); Muntenegru – Ungaria 32-15 (17-9); Danemarca – Serbia 29-20 (13-12). Clasament: 1. Danemarca – 6 p; 2. Muntenegru – 5 p; 3. Ungaria – 4 p; 4. Japonia – 3 p; 5. Serbia – 1 p; 6. Tunisia – 0 p.
Grupa B (Næstved): Angola – Cuba 38-23 (20-14); Polonia – China 29-24 (12-11); Suedia – Olanda 28-28 (12-15). Clasament: 1. Olanda – 5 p; 2. Suedia – 5 p; 3. Polonia – 4 p; 4. Angola – 2 p; 5. China – 2 p; 6. Cuba – 0 p.
Grupa C (Kolding): Coreea de Sud – RD Congo 35-17 (14-6), Franţa – Argentina 20-12 (13-6), Brazilia – Germania 24-21 (9-8); Clasament: 1. Brazilia – 5 p; 2. Franţa -  5 p; 3. Coreea de Sud – 4 p; 4. Germania – 2 p; 5. Argentina – 2 p; 6. RD Congo – 0 p.
Grupa D (Fredriksavn): Rusia – Puerto Rico 45-18 (22-7); Spania – Romania 26-18 (13-12); Norvegia – Kazahstan 40-19 (20-10). 1. Rusia – 6 p; 2. Norvegia – 4 p; 3. Romania – 4 p; 4. Spania – 4 p; 5. Kazahstan – 0 p; 6. Puerto Rico – 0 p.