Arena a câştiga derby-ul etapei în Liga AutoVip

9 nov 2015 704 vizualizări
Singurul gol al partidei cu AS United a fost marcat de Ionuţ Căpăţînă u Fia Carn este surpriza turului de campionat

Campionatul de minifotbal Liga AutoVip a programat la final de săptămână jocurile penultimei etape a turului de campionat. Etapa a-X-a din Liga  de minifotbal a programat derby-ul ocupantelor locurilor 2 şi 3, AS United-Arena. Formaţia manageriată de Alexandru Nistoroiu a câştigat la limită,1-0, prin reuşita lui Ionuţ Căpăţină din minutul 15. Cu această victorie, Arena a urcat pe 2 cu un punct peste United şi la 5 puncte de liderul ligii, Sanorom Boloteşti . Surpriza turului în Ligă, Fia Carn, a învins cu 2-1 pe Pamiro Construct şi a urcat pe locul 4. Deşi au condus la pauză cu 1-0, constructorii s-au văzut egalaţi pe o contră a lui Ştefan Lupu în debutul reprizei secunde, iar Sebi Chiroiu, cu 3 minute înainte de final, a adus o victorie muncită. Echipa pregătită de Claudiu Manta a bifat a treia înfrângere în care elevii săi au condus până la pauză.  ACS Mausoleul Mărăşeşti a strâns campionatul în zona play-off-ului după victoria pe final cu Green Garden Odobeşti, 4-3. Odobeştenii au condus cu 2-0 şi 3-1, dar tinerii lui Romeo Drăgan au egalat la 3 în minutul 38. La următoarea fază de poartă, Marius Pascu a marcat pentru 4-3 cu o lovitură de cap din careu, amintindu-le adversarilor de victoria identică din prelungiri cu Pamiro din etapele trecute. Casa Panciu, cu Paul Cioran în prin plan, a câştigat cu emoţii pe final întâlnirea cu Green Team, 6-5, şi a rămas pe un loc de play-off. 22 Grade&Flux a realizat scorul etapei, 8-0, cu ultima clasată Costa Trust. În clasamentul golgeterilor conduce Gheorghe Popa (Casa Panciu) cu 15 goluri, urmat de Claudiu Ionescu (Sanorom ), Ştefan Lupu (Fia Carn) cu 14 şi Ionuţ  Manu (Sanorom), Claudiu Mihai (Arena) cu 13 goluri. (Dan CHIRIAC)
Etapa viitoare, a-XI-a, ultima a turului, programează jocurile după următorul program:
Joi, 12 Noiembrie
ora 18:30. Green Team - 22 Grade&Flux         ora 19:15  ACS Mausoleul Mărăşeşti - Sanorom Boloteşti
ora 20:00. AS United - Pamiro Construct
Vineri, 13 Noiembrie
- ora 18:30 Satori Geladi - Casa Panciu
- ora 19:15 Costa Trust - Green Garden Odobeşti
- ora 20:00 Fia Carn - Arena

Rezultatele şi marcatorii etapei în Liga AutoVip

22 Grade&Flux - Costa Trust 8-0 (2-0) Au marcat Andrei Ciornei 4, Alexandru Barbu 3, Laurenţiu Neculai
Green Team - Casa Panciu 5-6 (1-3) Au marcat Gabriel Cozma 3, Costel Cercel 2 respectiv Paul Cioran 2, Gheorghe Popa 2, Fănel Lazar, Ionuţ Parlac.
Pamiro Construct - Fia Carn 1-2 (1-0) Au marcat Ionuţ Istrate respectiv Ştefan Lupu, Sebi Chiroiu

AS United - Arena 0-1 (0-1) A marcat Ionuţ Căpăţînă

Green Garden Odobeşti - ACS Mausoleul Mărăşeşti 3-4 (2-0) Au marcat Cezar Chiriţă 3 respectiv Marius Pascu 2,Georgian Dima, Ionuţ Amariei.

Sanorom - Satori Geladi 3-0 MV - neprezentare.