MOZAIC STIRI SPORTIVE: Eliminare dramatică la futsal

23 sep 2015 513 vizualizări
Echipa naţională de futsal a Romaniei a ratat calificarea la Campionatul European din 2016, după ce a fost învinsă, la Debrecen, cu scorul de 3-4 (1-1, 2-2), după prelungiri, de reprezentativa Ungariei, în manşa retur a barajului pentru accederea la turneul final, informează site-ul oficial al FRF

. În tur, la Buzău, scorul a fost egal, 2-2. Tricolorii au condus cu 3-2 şi au irosit două penalty-uri, la acest scor, prin fraţii Florin şi Cristian Matei, scăpand calificarea printre degete, la ultima fază. Toate golurile tricolorilor au fost marcate de Florin Matei. Echipa noastră a fost antrenată de Zoltan Jakab în timp ce selecţionerul maghiarilor a fost cel care a pregătit un timp şi naţionala Romaniei, Sito Rivera.

Stoian a marcat pentru Bari

Mijlocaşul Adrian Stoian a marcat un gol în partida pe care echipa sa, FC Crotone, a caştigat-o, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (2-1), în faţa formaţiei AS Bari, într-un meci din etapa a din liga a doua din Italia, informează Gazzetta dello Sport. Stoian, care a fost schimbat la pauză, a înscris golul doi al gazdelor, în minutul 21. Fundaşul Mihai Bălaşa nu a fost convocat pentru acest meci la FC Crotone. Atacantul George Puşcaş a jucat pană în minutul 57 la AS Bari, în timp ce fundaşul Ionuţ Rada a intrat pe teren în minutul 62.

Instanţa amană pronunţarea

Administratorul judiciar al FC Dinamo, Cătălin Dascăl, a declarat, ieri, agenţiei MEDIAFAX, că instanţa a rămas în pronunţare în ceea ce priveşte ieşirea din starea de insolvenţă a societăţii şi că în mod normal Tribunalul Bucureşti ar trebui să decidă închiderea procedurii. Decizia Tribunalului Bucureşti va fi anunţată în cursul zilei de astăzi, în cazul în care instanţa nu va amana pronunţarea soluţiei pentru o altă dată.

Finala Cupei Davis, pe zgură

Federaţia belgiană de tenis a stabilit că finala Cupei Davis, cu Marea Britanie, se va desfăşura pe zgură la Gent, al treilea oraş ca mărime din Belgia, după Bruxelles şi Antwerp. Întalnirea Belgia - Marea Britanie, programată între 27 şi 29 noiembrie, va avea loc la Flanders Expo din Gent, o sală ce poate primi 13.000 de spectatori. Belgia, cu David Goffin şi Steve Darcis s-a calificat în ultimul act al Cupei Davis după victoria obţinută, la Bruxelles, în faţa Argentinei, scor 3-2. La randul lor, britanicii conduşi de Andy Murray s-au impus, la Glasgow, cu acelaşi scor, în faţa Australiei.

Iancu a  înscris în Turcia

Mijlocaşul Gabriel Iancu a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Karademir Karabukspor, din liga a doua, a caştigat-o, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), în faţa formaţiei Arsinspor, din liga a patra, în turul doi al Cupei Turciei. Iancu, care a jucat tot meciul, a deschis scorul în minutul 86. Atacantul Marius Alexe nu a jucat în acest meci pentru Karademir Karabukspor. Cel de-al doilea gol al învingătorilor a fost marcat de Aynaoglu, în minutul 89.

Suporteri condamnaţi la Marseille

Tribunalul din Marseille a condamnat trei suporteri ai echipei Olympique la închisoare cu executare, între patru şi şase luni, pentru implicare în incidentele din apropierea Stadionului Velodrome, înaintea meciului cu Olympique Lyon, care a avut loc duminică. De asemenea, cei trei au primit interdicţia de a intra timp de doi ani pe vreun stadion pe care evoluează echipa lor favorită, acasă, în deplasare, în campionat, Cupa Ligii şi Cupa Franţei. Ei vor fi interzişi şi la meciurile din cadrul turneului final al Campionatului European, care va fi găzduit de Franţa, în 2016. La meciul din etapa a VI-a a Ligue 1, au avut loc incidente atat înaintea partidei, în afara arenei, cat şi în timpul acesteia. Meciul a fost întrerupt în minutul 62, timp de 25 de minute, deoarece fanii gazdelor au aruncat cu petarde în teren.