Simona a doborat bombardierul Sabine

8 sep 2015 728 vizualizări
In această seară,la US Open, romanca o va întalni pe Viktoria Azarenka, fostul lider mondial * Murray a fost eliminat cu un tie-break pierdut la zero

Simona Halep a caştigat, pe a doua arenă de la Flushing Meadows, uelul loviturilor necruţătoare propus de germana Sabine Lisicki, asigurandu-şi astfel prezenţa în premieră în sferturile de finală ale US Open. Halep conducea întalnirile anterioare cu Lisicki, cu 3-1, după ce s-a impus în ultimele trei partide directe, dar niciuna dintre acestea nu a avut dramatismul şi risipa de energie precum cea de la această ediţie a  US Open. Lisicki a "bombardat" din start, obligandu-şi adversara să răspundă cu aceeaşi monedă. Ele au dat în minge cu sete, au alergat cat pentru două partide, au reuşit puncte memorabile, dar au comis în acelaşi timp un număr impresionant de greşeli neforţate, 110 în total, 77 Lisicki şi 33 Halep.  Din fericire pentru Halep, serviciul de record mondial al adversarei sale, 210,8 km/h, nu a produs decat doi aşi. De asemenea, jocul avantat, cu prea multă încredere şi prea pe "muchie", a costat-o pe germană. De cealaltă parte, Halep a răspuns cu defensiva şi cu precizia loviturilor, iar mobilitatea ei şi pregătirea fizică mai bune au făcut din nou diferenţa, Sabine a fost cu un pas înainte la începutul meciului, forţand-o pe Halep, care a fost din nou foarte nervoasă, să tot caute revenirea. A fost 2-0 pentru germană, cu break în game-ul al doilea, apoi 2-2. Lisicki s-a desprins la 4-2, Halep a egalat. La acest scor, romanca a rupt simetria şi a făcut un break, ridicand scorul la 5-4. Ea a servit pentru set, dar a ratat o minge de 6-4, astfel că s-a ajuns în tie-break. După numeroase mini-break-uri, romanca a avut din nou posibilitatea de a închide setul, de data aceasta pe serviciul adversarei, la 6-5. Lisicki a caştigat însă trei mingi la rand şi a fost ea cea care a pus setul pe tabelă, după 63 de minute de joc. După ce a acuzat primele dureri la coapsa stangă şi la şold la scorul de 4-4, Simona Halep a cerut, în pauza dintre seturi, intervenţia fizioterapeutului. Cu coapsa stangă bandajată, Halep a intrat cam într-un picior în setul al doilea, care a avut o desfăşurare oarecum similară cu cel secund din finala de la Toronto. Halep a lăsat impresia că abia se mai poate mişca, dar în acelaşi timp reuşea lovituri de efect. La fel ca Belinda Bencic, Lisicki a părut descumpănită de evoluţia adversarei, care suferea la fiecare minge. Jucătoarea din Constanţa şi-a pierdut serviciul în debutul setului, dar a revenit imediat cu rebreak. De altfel, nicio jucătoare nu şi-a fructificat serviciul pană la 2-2, apoi Halep a oprit cadenţa break-rebreak. O nouă serie de servicii pierdute a revenit odată ce Halep s-a distanţat la 4-2, după un nou break, dar Lisicki s-a apropiat la 3-4. încă o dată Halep şi-a făcut serviciul, apoi Lisicki a făcut acelaşi lucru, în premieră în setul al doilea. Halep a servit pentru set, dar nu a ajuns nici măcar la o minge de a egala, astfel că scorul a devenit egal, 5-5. Pe fondul greşelilor tot mai frecvente ale lui Lisicki, Halep a caştigat două jocuri la rand şi a egalat la seturi, după alte 53 de minte de joc. A urmat o pauză de zece minute, stabilită de organizatori între setul al doilea şi al treilea, din cauza căldurii excesive de la New York. Halep a ieşit mai odihnită de la vestiare şi contrar a ceea ce s-a întamplat pană atunci, decisivul a început fără break-uri pană la 2-2. În game-ul al patrulea, Lisicki s-a întins pea mult la o minge şi s-a accidentat serios la piciorul stang. Din acel moment, ea a încercat să scurteze punctele, lovind decisiv aproape fiecare minge. Destul de eficientă la început, tactica nu a mai funcţionat pe măsură ce timpul a trecut, astfel că jucătoarea romană, simţind slăbiciunea rivalei, a "lovit-o" cu patru jocuri caştigate la rand, punand capăt decisivului, cu 6-2, în 42 de minute. Astfel, după ce a arătat din nou o inepuzabilă putere de luptă, Simona Halep a reuşit să treacă de bariera optimilor de finală, atinsă în 2013. Următoarea ei adversară va fi un fost număul 1 mondial, Viktoria Azarenka, 20 WTA acum, aflată pe o pantă ascendentă după ce coborat dincolo de Top 40 WTA din cauza unei accidentări la picior şi a unei decepţii sentimentale, ce au ţinut-o departe de teren cinci luni, în 2014. Vika Azarenka este pregătită de fostul antrenor al Simonei de anul trecut, Wim Fissette. Întalnirile anterioare dintre Halep şi Azarenka datează dinainte de perioada de ascensiune a Simonei, mai exact din 2012, cand Vika a caţştigat ambele dispute: 6-3, 6-1 la Doha şi 6-1, 6-1 la Linz.
În privinţa durerilor pe care le-a simţit la picior, Simona nu s-a arătat speriată:  "Nu sunt foarte rău, nu este foarte gravă problema, dar este o mică problemă. Am avut o durere la picior, la muşchiul stang, iar după aceea am avut crampe la spate şi de-acolo s-a agravat şi la picior. Sper să mă recuperez, am o zi liberă şi sper să dau tot ce pot în următorul meci", a declarat jucătoarea romană, care totuşi a renunţat să mai participe în proba de dublu mixt împreună cu Horia Tecău.
Alte rezultate din optimile de finală: Flavia Pennetta (Italia) – Samantha Stosur (Australia) 6-4, 6-4; Petra Kvitova (Cehia) – Johanna Konta (Marea Britanie) 7-5, 6-3. Astfel, programul sferturilor de finală arată astfel: Serena Williams – Venus Williams, Kristina Mladenovic – Roberta Vinci (aseară), Halep – Azarenka, Kvitova – Pennetta.
În turneul masculin s-a înregistrat o mare surpriza, eliminarea favoritului nr. 3, Andy Murray, de către sud-africanul Kevin Anderson (14 ATP). După 4 ore şi 18 minute, sud-africanul s-a impus cu 7-6, 6-3, 6-7, 7-6. De remarcat că ultimul tie-break al meciului a fost adjudecat de Anderson cu 7-0! Nu a fost singurul tie-break “alb” (destul de rar în tenis) al serii, acelaşi lucru a fost realizat şi de Roger Federer (Elveţia, nr. 2), dar în primul set al partidei cu americanul John Isner (13 ATP), adjudecată de elveţian cu 7-6, 7-6, 7-5. Un alt favorit, Tomas Berdych (nr. 6) a fost eliminat de către francezul Richard Gasquet (12 ATP), scor 6-2, 3-6, 4-6, 1-6. Programul sferturilor de finală al turneului de simplu masculin este: Novak Djokovic – Feliciano Lopez, Maric Cilic – Jo-Wilfried Tsonga (aseară), Kevin Anderson – Stanislas Wawrinka, Roger Federer – Richard Gasquet (astăzi).