Lider surpriză pană la derby

9 aug 2015 954 vizualizări
CSMS Iaşi conduce în clasament în urma victoriei cu CFR Cluj din etapa a V-a a Ligii I * pană la eternul duel Steaua – Dinamo, Viitorul era singura echipă neînvinsă, în afară de cei doi granzi bucureşteni

f FC Voluntari - FC Botoşani 1-1 (0-1). Bălan (’65) /  Cabrera (’18). O primă repriză în care oaspeţii, fără a excela, şi-au impus punctul de vedere. După pauză, fotbaliştii din Voluntari au dominat mai mult şi au înscris printr-un frumos gol din lovitură liberă marcat de Adrian Bălan, care i-a “confiscat” mingea ilustrului său coechipier, Daniel Pancu.
*CSMS Iaşi – CFR Cluj 2-1 (2-0). Golubovic (’24 – penalty), Enescu (’38) / Larie (’78 – penalty). Faza din prima repriză, cand portarul clujean Mincă l-a faultat pe Golubovic şi arbitrul Cătălin Popa a dictat penalty cu eliminare a fost decisivă în economia jocului. Enescu a majorat scorul cu un şut pe jos, bine plasat de la 25 de metri. După pauză, ieşenii au închis culoarele şi CFR nu a obţinut decat un gol de onoare tot din penalty. Oaspeţii au încheiat jocul în nouă jucători, întrucat Guima s-a accidentat la o ciocnire involuntară cu Frăsinescu, iar antrenorul Francisc Dican efectuase toate schimbările.
* CSU Craiova – Concordia Chiajna 2-0 (0-0). Băluţă (’53), Zlatinski (’81). Cele două formaţii care n-au făcut cunoştinţă cu victoria în acest început de campionat, au evoluat temător în prima repriză. Insistenţa mai pronunţată a oltenilor a dat roade după pauză şi formaţia lui Carţu şi Săndoi a înscris două goluri dintre care lobul bulgarului Zlatinski a fost de toată frumuseţea.
* Petrolul Ploieşti – Pandurii Targu Jiu 1-1 (1-0). Moussa (’40) / Roman (’60 – penalty). Moussa (’40) / Roman (’60 – penalty). La capătul unei reprize dominate în cvasi-totalitate, ploieştenii au intrat la vestiare cu un avantaj minim. După pauză, antrenorul Edi Iordănescu l-a introdus, inspirat pe Nicoară, care a obţinut penaltiul din care Roman a adus egalarea.
* FC Viitorul – ASA Targu Mureş 1-0 (1-0). Tănase (’41).Florin Cernat a fost din nou play-maker-ul echipei lui Hagi, el găsindu-l cu o pasă inspirată pe Tănase la unicul gol al partidei. Gol care a consemnat prima înfrangere a vicecampioanei în acest sezon.
Aseară s-au mai disputat partidele Poli Timişoara - Astra Giurgiu şi Steaua – Dinamo.
Etapa viitoare (11-13 august): FC Botoşani – CSMS Iaşim CFR Cluj – Petrolul (marţi), CSU Craiova – FC Viitorul, ASA Targu Mureş - Poli Timişoara, Astra Giurgiu – Steaua (miercuri), Concordia Chiajna – Pandurii Targu Jiu, Dinamo – FC Voluntari (joi).