Echipele de juniori sunt în formă maximă

5 apr 2015 244 vizualizări
LPS Focşani - Juventus Bucureşti 5-2 (3-1) şi 2-1 (1-1), în campionatul naţional la juniori republicani u partidele au avut loc sambătă pe stadionul Milcovul

Echipele de juniori A şi B, respectiv sub 19 ani şi sub 17 ani de la LPS Focşani, sunt în formă maximă. Cele două formaţii au obţinut a doua victorie consecutivă în campionat. Sambătă, acestea au învins echipele similare de la Juventus Bucureşti, clasate în partea superioară a clasamentului. Evoluţia formaţiei de juniori A de la LPS Focşani, în partida jucată pe stadionul “Milcovul” a fost impresionantă. Gazdele au “şters pe jos” cu ocupanta locului patru în clasament, venită la Focşani cu gandul la victorie, mai ales că în tur s-a impus cu 5-1. Rezultatul avea să se repete aproape în oglindă de această dată. Focşănenii, pregătiţi de Daniel Bănică, au un parcurs remarcabil în retur, obţinand 19 din 21 de puncte posibile, în cele şapte etape disputate. Meciul de sambătă a început cu golul marcat de Lăbunţ în minutul 3, după ce jucătorul LPS a trecut foarte uşor de defensiva adversă. Oaspeţii au egalat la mijlocul reprizei, după un gol venit dintr-o lovitură de pedeapsă. Egalitatea s-a menţinut pe tabelă doar un minut. La o gravă greşeală a portarului advers, Avram a împins balonul în plasă. Grigorică a punctat pentru 3-1, scorul de la pauză. Şerkan Kumova şi Grigorică au dus scorul dla 5-1 în primele zece minute ale reprizei secunde. Oaspeţii au rămas în zece oameni, dar au mai marcat o dată, pentru un 5-2 care arată superioritatea clară a focşănenilor. LPS Focşani a evoluat cu: Crăciun – Pascu, Constantin, Blănaru (60 Zaharia), George Duca – Petrea – Lăbun (65 Ghidarcea), Grigorică, Kimova (75 Negrea), Avram (80 Iordan), Văcianu (67 Olteanu). În acest moment, focşănenii se află la juniori A pe locul cinci cu 31 puncte. Bucureştenii ocupă locul 4 în clasament, cu 34 de puncte.
Revenire spectaculoasă după dubla lui Ursu
La juniori B, elevii lui Alin Samoilă au reuşit să obţină un nou succes în campionat, după o revenire spectaculoasă. Oaspeţii au început jocul cu un gol marcat repede şi păreau să aibă prima şansă la victorie. Numai că, focşănenii au arătat o mare putere de revenire şi au marcat de două ori. Prima dată la finalul primei reprize, apoi, imediat după pauză. Autorul dublei, Ursu, a finalizat două acţiuni colective de atac ale formaţiei gazdă. LPS Focşani a jucat cu: Glavana – Dediu, Pîrvu, Doagă, Popa – Marin, Salaoru, Alexandru Duca, Tănase – Ursu, Zaharia. Rezerve: Mirică, Bogdan, Panaite, Carabă, Dumitraşcu, Iuga, Florea.  În acest moment, LPS Focşani se află, după 19 etape, pe locul 12 cu 18 puncte acumulate. Bucureştenii ocupă locul 3 în clasament, cu 41 puncte.  Etapa viitoare, focşănenii vor juca tot pe teren propriu cu ACS Berceni. Partidele au loc miercuri, pe stadionul “Milcovul”. (Dan CHIRIAC)