La Gigantica, La Granitica

31 mar 2015 590 vizualizări
Simona Halep a făcut cea mai bună partidă din acest an, învingand-o în optimile de finală ale turneului de la Miami pe italianca Flavia Pennetta * Simona joacă astăzi cu jucătoarea americană Sloane Stephens

Simona Halep a reuşit, noaptea trecută, să se calfiice în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory, Miami Open. După o partidă pe care foarte mulţi privitori au apreciat-o ca fiind cea mai bună din acest an a Simonei, constănţeanca s-a impus cu  6-3, 7-5 în faţa italiencei Flavia Pennetta (28 WTA), Partida a durat o oră şi 31 de minute şi, la finalul întalnirii, Halep a obţinut a 13-a victorie consecutivă în circuitul WTA. Anterior, Halep (23 de ani), şi Pennetta (33 de ani), s-au mai întalnit de trei ori şi de fiecare dată s-a impus sportiva italiană. Ultimul lor meci a fost la ediţia 2013 a US Open, în faza optimilor de finală, iar scorul a fost de 6-2, 7-5. Însă pe terenul central din complexul Crandon Park, spectatorii au avut parte de un tenis de superclasă, practicant de două jucătoare care au făcut spectacol, au lovit puternic, au jucat puncte cu schimburi lungi de mingi şi au făcut risipă de energie. Simona Halep a început mai bine, Pannetta a echilibrat jocul în setul al doilea, în care a condus cu 5-2, dar tot romanca a avut finalul, cu cinci game-uri caştigate la rand. Flavia  a dat înălţime la mingile trimise către linia de fund, la fel cum a făcut-o Jelena Jankovic în finala de la Indian Wells, incomodand-o vizibil pe Simona Sportiva romană a gestionat mai bine aceste situaţii şi adversara nu a putut profita. Italianca a jucat pe lovitura de dreapta a rivalei, mai puţin precisă la ultimele meciuri, însă la această partidă "forehand-ul" nu a trădat-o pe Simona. Meciul a început echilibrat, cele două jucătoare fructificandu-şi serviciul pană la 3-2 pentru Halep. Sportiva din Constanţa a obţinut un break la acest scor, suficient pentru a caştiga primul set, cu 6-3, după 40 de minute. În setul al doilea, Pennetta s-a distanţat la 2-0, după un break reuşit în game-ul al doilea. Au urmat alte patru jocuriîn care fiecare jucătoare a caştigat pe serviciul adversarei şi scorul a ajuns la 4-2 pentru sportiva din Italia, care a făcut apoi 5-2. De la acest scor, Halep a pus în scenă una dintre revenirile ei de excepţie. Ea şi-a luat serviciul, apoi Pennetta a servit pentru caştigarea setului, la 5-3. La 30-15 pentru italiancă, arbitrul de scaun Kader Nouni a avut o intervenţie care probabil a schimbat soarta setului. Francezul nu a fost de acord cu o minge strigată aut de un arbitru de linie, iar reluarea prin "hawk-eye" i-a dat dreptate. Mingea a fost bună şi scorul a devenit 30-30, în loc de 40-15 pentru Pennetta. Jucătoarea de 33 de ani şi-a pierdut încrederea şi şi-a cedat serviciul, iar Simona a simţit că este momentul să se desprindă decisiv. Romanca a caştigat şi următoarele trei game-ur şi meciul după 91 de minute. Foarte mobilă şi agresivă, cu toate loviturile "în funcţiune" şi cu serviciul la un nivel acceptabil,Simona Halep era greu de învins în acea zi. Comentatorii italieni prezenţi la meci au apreciat în finalul meciului, spunand că Halep “a intrat pe pilot automat” şi abundand în epitete la adresa Simonei: “gigantica”, “granitica”. Statistica meciului reflectă echilibrul din teren: 34 de greşeli neforţate pentru Halep, 37 pentru adversară, 12-12 la lovituri caştigătoare, 4-2 la duble greşeli şi 64-61 la procentajul de reuşită a primului serviciu. "A fost un meci foarte greu, Flavia este o mare jucătoare. În cel de-al doilea set, am fost condusă cu 2-5 şi mi-am spus că joc slab, sunt foarte nervoasă şi trebuie să-mi relaxez corpul. Am intrat pe teren mai agresivă şi am lovit mingea mai adanc. Am încercat totul şi în final am caştigat.  Mi-aduc aminte un meci împotriva ei, la US Open, cand m-a învins în turul al patrulea. Am fost foarte dezamăgită că am pierdut acel meci. Este o jucătoare dificilă, loveşte puternic şi e greu să joci împotriva ei. Aunci eram mai mult în spatele terenului, acum sunt mult mai agresivă, am mai multă încredere şi cred că am şanse la fiecare meci. Lupt şi vreu să caştig fiecare meci", a declarat Simona Halep.
În faza următoare, Simona Halep va juca împotriva jucătoarei americane Sloane Stephens (45 WTA),  care a eliminat-o cu scorul de 6-4, 7-6, pe sportiva elveţiană Belinda Bencic (34 WTA), după un meci de două ore şi opt minute.  Scorul întalnirilor directe între Halep şi Stephens, 22 de ani, este egal, 2-2, romanca impunandu-se în ultimul meci, cu scorul de 6-4, 6-3, în optimile de finală de la Roland Garros 2014.
Celelalte rezultate ale zilei la simplu feminin: Venus Williams (SUA) – Caroline Wozniacki (Danemarca, 5) 6-3, 7-6; Carla Suarez (Spania) – Agnieszka Radwanska (Polonia) 5-7, 6-0, 6-4; Serena Williams (SUA) – Svetlana Kuzneţova (Rusia) 6-2, 6-3; Andrea Petkovic (Germania) – Ekaterina Makarova (Rusia) 6-1, 7-5; Karolina Pliskova (Cehia) – Daria Gavrilova (Rusia) 6-3, 6-2; Sabine Lisicki (Germania) - Sara Errani (Italia) 6-1, 6-2. Programul sferturilor: Petkovic – Pliskova, Suarez – Venus Williams, Serena Williams – Lisicki, Halep – Stephens.
Rezultate din turul III la simplu masculin: David Goffin (Belgia) – Jerzy Janowicz (Polonia) 6-4,6-3; Milos Raonic (Canada) – Jérémy Chardy (Franţa) 6-1, 5-7, 7-6; David Ferrer (Spania) – Lukas Rosol (Cehia) 6-4, 7-5; Novak Djokovic (Serbia) – Steve Darcis (Belgia) 6-0, 7-5; Gilles Simon (Franţa) – Alejandro Falla (Columbia) 6-3, 6-4; John Isner (SUA) – Grigor Dimitrov (Bulgaria) 7-6, 6-2. Programul optimilor: Djokovic –Dolgopolov; Simon – Ferrer; Nishikori – Goffin; Isner– Raonic; Mannarino – Thiem; Anderson – Murray; Berdych – Monfils;’Monaco - Verdasco