Sindromul “teama de victorie”

14 dec 2014 309 vizualizări
Ungaria - Romania 20-19 (10-8) în primul meci din grupa principală A de la Campionatul European de handbal feminin*

Tricolorele au debutat în partida cu Ungaria cu gandul la victoria din grupele CM de anul trecut, 21-17. Acum, însă jocul s-a jucat la Fonix Arena din Debrecen cu peste 1000 de suporteri unguri susţinandu-şi cu ardoare echipa. Vechea rivalitate, pigmentată şi cu obişnuitele conotaţii şi coloraţii politice s-a instalat şi în teren, unde în primele minute s-a jucat prudent, de ambele părţi, cu accent pronunţat pe defensivă. Primul gol s-a marcat în minutul 6 (Zita Szucsansky), iar Romania a făcut safteaua de-abia în minutul 11 prin (cine alta?) Cristina Neagu, la scorul de 0-2, în condiţiile în care gazdele se arătau mai agresive, Paula Ungureanu limitand scorul începutului de partidă. La 4-2 pentru unguroaice, antrenorul Gheorghe Tadici a cerut time-out, deranjat de faptul că Ungaria rămane echipă fără vedeta Anita Görbicz. Însă în lotul maghiar mai există şi o anume Zsuzsa Tömöri, care a dirijat bine jocul gazdelor. În contrapartidă, la noi a existat o anume Paula Ungureanu, ştearsă în primele meciuri, dar revenită brusc la forma de odinioară exact cat trebuia. Pe intervenţiile Paulei s-a egalat la patru, dar tot “Magyarorszag” a condus ostilităţile pană la pauza de 10-8, încheiată pe o inferioritate puternică, fiindcă jucătoarea eliminată a fost Cristina Neagu. S-a vădit încă odată că Ungaria fără Anita rămane echipă, în timp ce Romania fără Cristina.... mai greu. Totuşi, în handbal există cu greu echipe care să ţină la acelaşi nivel un meci întreg. Şi momentele de slăbiciune ale Ungariei au apărut în prima parte a reprizei secunde. “Mica” Brădeanu a devenit volens-nolens jucătoare de bază pe faza ofensivă, ea a redus scorul de la 13-10, la 13-12, iar restul a rămas pe seama Cristinei, asffel încat tricolorele au trecut pentru prima oară la conducere în min. 40 (14-13). Cu Cristina şi Paula în frunte, Romania a ajuns la 17-15 şi 18-16, părand a avea prioritatea la butoane pe ultimele zece minute. Dar, perioada proastă a unguroaicelor s-a încheiat. La romance s-a instaurat binecunoscutul sindrom “teama de victorie” (n-ar fi exclus ca partida recentă cu Danemarca să rămană meciul vieţii pentru Adriana Ţăcălie), nimeni nu trăgea la poartă, preocupate doar ca mingea să ajungă la Cristina, iar biata Cristina a început, ca orice factotum să dea şi ea rateuri. Şi asta după ce Daniela Băbeanu şi-a luat inima în dinţi şi a făcut 19-17 în min. 55!  Urmarea! Pe fondul unei “dreaming defense” (apărare visătoare, nu de vis) şi a ratărilor Cristinei (fiindcă celelalte erau îngrozite de şuturi) s-a făcut 20-19 în min. 87, iar Paula Ungureanu şi  Cristina Neagu, ajutate uneori de Aurelia Brădeanu şi Valentina Ardean, au pierdut meciul cu o echipă omogenă cum este Ungaria!
Marcatoarele Romaniei: Cristina Neagu – 8; Aurelia Brădeanu 3, Gabriela Perianu 2, Daniela Băbeanu 2, Aneta Pîrvuţ 1, Georgiana Ciuciulete 1, Florina-Rozalia Chintoan 1, Laura Chiper 1.
Celalalte partide din grupa principală I: Danemarca – Polonia  28-19; Norvegia – Spania 29-26. Clasament (după patru runde): 1. Norvegia – 6 p; 2. Spania – 4 p; 3. Ungaria – 4 p; 4. Danemarca – 3 p; 5. Romania – 1 p; 6. Polonia – 0 p.
Pentru grupa a II-a principală ultima echipă calificată a fost Slovacia, care a învins cu 29-26 echipa Serbiei, vicecampioana mondială. Celelalte rezultate au fost Franţa – Muntenegru 24-20 (grupa D), Suedia – Germania 39-32, Croaţia – Olanda 31-27 (C). Grupa a pornit de la clasamentul: 1. Franţa –4 p; 2. Suedia – 3 p; 3. Olanda – 3 p; 4. Muntenegru – 2 ; 5. Slovacia – 0 p; 6. Germania –  0 p.