Tenis în liga I de fotbal

7 dec 2014 444 vizualizări
in ultima etapă a turului, un set alb la Piatra Neamţ şi unul crem la Giurgiu * pentru o echipă prestigioasă ca Dinamo, înfrangerea cu 1-6 în faţa Astrei este de-a dreptul penibilă

Gaz Metan Mediaş - FC Braşov 2-1 (2-0). Llullaku (‘3, ‘5) / Constantinescu (’86). Un început furtunos în acest meci disperat, cu două goluri marcate de kosovarul Azdren Llullaku în două minute, urmate imediat de un penalty pentru oaspeţi, acordat la un fault al lui Creţu asupra lui Grigorie şi executat defectuos de Constantinescu în portarul Pleşca. Pană la urmă, acelaşi jucător va înscrie unicul gol al braşovenilor, care au mai avut un gol anulat pentru ofsaid în finalul primei reprize.
* FC Viitorul – FC Botoşani 1-2 (1-1). Tănase (’18) / Hadnagy (‘7), Batin (’80). În general, Viitorul a dominat meciul, însă formaţia lui Leo Grozavu, mai experimentată a caştigat, profitand de o eroare colectivă a apărării steliste. În ultimele minute, fiul marelui fotbalist Gheorghe Hagi, Ianis, şi-a făcut debutul în Liga I, la formaţia antrenată de tatăl său.
* Ceahlăul Piatra Neamţ – “U” Cluj 0-6 (0-3). Lemnaru (’26, ’69 – ambele din penalty), Mengolo (’45, 45^4, ’60), Gorea (’82 – autogol). Chiar de la începutul meciului s-a întrezărit o superioritate netă a oaspeţilor, dar din minutul 26, aceasta a fost vizibilă, după eliminarea portarului nemţean Calancea, ca urmare a unui fault la Mengolo. Trei goluri marcate de acelaşi Mengolo, de neoprit în acest joc, două penaltiuri transformate de Vali Lemnaru şi... primul meci în care inimoşii suporteri clujeni n-au cerut demisia antrenorului Ogăraru.
* Pandurii Targu Jiu – Rapid Bucureşti 2-0 (1-0). Roman (’14), Matulevicius (’89). Pe ansamblu, o victorie meritată a gorjenilor, dar jocul oaspeţilor s-a arătat în creştere chiar dacă conducătorii giuleşteni au purces recent la restructurări. Ambii portari, Gliwa şi Bornescu au fost la înălţime, iar momentul psihologic al meciului s-a produs în min. 54. Coman a primit un penalty la un fault al lui Elton, însă Emil Dică a ratat.
* Astra Giurgiu – Dinamo Bucureşti 6-1 (4-0). Budescu (’16). Seto (’20), William (’30), Oros (’36), Alibec (’69), Ben Youssef (’73 – penalty) / Bilinski (’70). Cand îţi înscriu şase jucători şase goluri, dintre care ambii fundaşi centrali, cand portarul (Marc) este cel mai bun jucător al echipei şi cand te numeşti Dinamo, insolvenţa nu mai poate ţine loc de scuză. “Cainii” roşii din faţă au încercat uneori să dreagă busuiocul, însă cand s-a iţit a se lega ceva, era cineva în apărare, fie Fai, fie junele Nedelcearu, fie chiar lăudatul Cordoş, s-o trosnească. Din acest motiv, s-au plictisit şi alde Lazăr ori Alexe să macine în zadar şi a fost nevoie de un moment de lehamite al lui Silviu Lung junior, pentru un gol de onoare (?).
* Oţelul Galaţi  – ASA Targu Mureş 0-2 (0-1). Mureşan (’44), Hora (‘90^3). Deşi au deschis scorul prin proscrisul Gabi Mureşan, oaspeţii au arătat că ţin minte păţania Astrei la Galaţi cand a fost egalată în ultimele secunde. Deşi a părut a dormi pe teren apărand rezultatul, ASA a limpezit victoria în timpul adiţional, printr-o acţiune personală în viteză, finalizată cu un şut de la marginea careului Stelei.
Aseară s-au mai disputat partidele Steaua – CSMS Iaşi şi CFR Cluj – CSU Craiova.
Ultimul meci al turului se joacă astăzi, de la ora 20:30, Petrolul – Concordia Chiajna, transmis în direct de Look TV.