Fotbal puţin, dar goluri superbe

2 nov 2014 548 vizualizări
In etapa a XIII-a a Ligii I, Brandan, Llullaku şi Bukari au perforat poarta de la distanţă

Steaua – Dinamo 3-0 (1-0). Szukala (‘45^3), Papp (’78), Keşeru (’80). Eternul derby al fotbalului bucureştean s-a încheiat cu un rezultat nescontat după aspectul general al partidei Steaua – Dinamo, deşi nu este chiar o mare surpriză. Deşi Steaua a fost echipă gazdă, antrenorul Costel Galcă nu şi-a aruncat echipa în atac, ci a aşteptat oportunităţi de contraatac şi dacă Arlauskis nu intervenea la şutul lui Alexe, scorul putea fi deschis repede. În finalul reprizei, la o centrare a lui Sînmărtean, Szukala a înscris cu capul şi Steaua a intrat în avantaj la pauză. Şi repriza a doua a părut a fi în avantajul “cainilor roşii”, care s-au precipitat în faţa porţii, Alexe şi Matei fiind departe de aşteptări. Iar în final, contraatacurile steliste au fost letale: Popa a fost blocat de Nedelcearu, dar mingea a ajuns la Papp care n-a iertat de la 15 metri (’78), iar două minute mai tarziu, Keşeru a semnat sentinţa din pasa lui Chipciu. Ca de obicei, meciul nu a fost lipsit de incidente în tribune: s-au aruncat cu petarde în teren, una fiind aproape de a-l lovi pe Bourceanu, iar de partea cealaltă, galeria dinamovistă l-a ţintit pe Arlauskis. În fine, este de consemnat în finalul partidei debutul la echipa Dinamo al lui Patrick Petre, fiul lui Florentin.
* Gaz Metan Mediaş - Universitatea Cluj 1-1 (1-0). Llullaku  (’39) / Creţu (’84 – autogol). Două puncte pierdute pe final de medieşeni, la ambele goluri barele fiind în prim plan. La şutul de la distanţă al kosovarului Azdren Llullaku, mingea s-a dus dintr-un stalp în celălalt, iar în min. 84, un şut al lui Mengolo a lovit, de asemenea bara, iar Valentin Creţu a trimis în proprie poartă. De cand a venit la “U”, George Ogăraru a fost “invitat” permanent la demisie de către suporteri, dar şefii au avut răbdare şi rezultatele se văd.
* CSU Craiova – FC Botoşani 2-1 (1-1). Băluţă (’28), Brandan (’72) / Vaşvari (’32-penalty). Victorie mare a oltenilor, fiindcă cu “haiducii” din Botoşani nu-i uşor de caştigat. Boss-ul moldovean Cornel Şfaiţer a criticat arbitrajul, cerand încă vreo două penaltiuri şi contestand eliminarea lui Ngadeu (’52) dar şi  lovitura liberă din care Brandan a adus victoria craioveană (magistrală execuţie de la 30 metri). Însă şi lovitura de pedeapsă obţinută de Ngadeu în min. 32 a fost cam uşurică!
* Astra Giurgiu – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-1 (1-0). Budescu (’43 – penalty), Bukari (’87) / Pavel (’51). La modul cum a jucat deunăzi în faţa CSMS Iaşi, Ceahlăul venea în postură de carne de tun la Giurgiu. Totuşi, fotbaliştii Astrei n-au învăţat încă bine alfabetul chirilic al fotbalului lui Oleg Protasov, iar nemţenii au arătat în ultimele minute faţa din meciul cu Steaua. Oricum, Budescu a deschis scorul dintr-un penalty la fel de uşurel acordat, iar celelalte goluri au fost cauzate de grave erori defensive. Celelalte partide care urmează sunt:
Astăzi: FC Viitorul – ASA Targu Mureş (16:00)*, Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi (18:30)*, CFR Cluj – FC Braşov (21:00).
Maine: Pandurii – Concordia Chiajna (17:00), Rapid – CSMS Iaşi (21:00).
Etapa viitoare (7-10 noiembrie): ASA Targu Mureş - Gaz Metan Mediaş, Dinamo – FC Viitorul (vineri), FC Braşov – “U” Cluj, FC Botoşani – CFR Cluj, “U” Cluj – Petrolul (sambătă), CSMS Iaşi – CSU Craiova, Oţelul Galaţi – Astra Giurgiu,