Chiricheş, oaia neagră pe “White Hart Lane”

3 oct 2014 742 vizualizări
Fundaşul roman a făcut o greşeală uriaşă în partida Tottenham - Beşiktaş din Europa League

Antrenorul echipei Tottenham Mauricio Pochettino s-a declarat "dezamăgit", "supărat" şi "frustrat" după ce Vlad Chiricheş a greşit în minutul 88 al meciului cu Beşiktaş şi a comis un henţ în careu, iar formaţia turcă a marcat din penalty şi a remizat, 1-1, în etapa a II-a a Grupei C a Ligii Europa. "În fotbal, poţi oricand să faci o greşeală. A fost o acţiune ghinionistă, o acţiune dificilă. A făcut o greşeală după alta, dar trebuie să acceptăm pentru că acesta este fotbalul. Sunt foarte dezamăgit, sunt supărat, sunt frustrat şi cum vreţi să-i mai spun, dar este 1-1 la sfarşit. Am cedat în ultimul moment, ceea ce este foarte dezamăgitor şi poate frustrant. Este greu să accept asta", a spus tehnicianul argentinian, potrivit Sky Sports.
Chiricheş a fost “taxat” pentru evoluţia sa din acest meci şi de către presa engleză:  Herald Scotland a scris despre o evoluţie "catastrofală" a lui Chiricheş, care a anulat prestaţia bună făcută de portarul Hugo Lloris. Chiricheş a fost vinovat că a îndepărat balonul printr-un gest prostesc de handbal, permiţandu-i fostului jucător al echipei Chelsea să-l învingă pe Lloris. "Vlad Chiricheş a avut un coşmar, iar nou-veniţii Federico Fazio şi Ben Davies au părut şubrezi în prima repriză, mai ales în minutele de început. Atat Chiricheş, cat şi Fazzio - un transfer de opt milioane de lire sterline de la Sevilla - s-au zbătut pentru a face faţă ritmului şi puterii lui Demba Ba, în timp ce Davies a fost lăsat expus pe partea stangă a apărării de frecventele raiduri ale echipei Beşiktaş. Probabil că niciunul dintre cei trei nu se va afla pe teren sambătă, cu Southampton", a scris The Independent. Eroarea lui Vlad Chiricheş i-a permis lui Demba Ba să-i pedepsească pe "Spurs" de la 11 metri, a notat The Times. "Vlad Chiricheş le-a oferit cadou celor de la Beşiktaş un penalti cu două minute înaintea de finalul meciului", a adăugat publicaţia engleză.
În minutul 88 al meciului de joi, de pe White Hart Lane, Chiricheş a luftat încercand să degajeze un balon trimis spre careulul gazdelor. Mingea a ajuns la Pektemek, iar Chiricheş a încercat să-l deposedeze lovind balonul cu mana, în interiorul careului. Penaltiul a fost transformat de Demba Ba, care a stabilit scorul final, 1-1, după ce gazele marcaseră prin Kane în minutul 27.