După trei decenii
Selecţionerul Irlandei de Nord, Michael O'Neill, a declarat, într-un interviu acordat site-ului oficial al FIFA, că reprezentativa britanică speră să obţină o clasare între primele trei echipe ale grupei F şi să reuşească o calificare la un turneu final după 30 de ani. "Trebuie să aspirăm la calificarea la Euro, dar recunosc că este o grupă dificilă. Cred că este un obiectiv care poate fi atins. în această campanie avem o ocazie foarte bună de a termina între primele trei echipe. Pentru mulţi este o ultimă şansă de a participa la un turneu final şi vor face tot ce este posibil pentru asta. Am reuşit să construim o bună stare de spirit în echipă, un amestec bun cu tinerii care vin din urmă şi continuă să crească, în special dacă obţinem rezultate bune", a spus O'Neill.
Reprezentativa Irlandei de Nord, adversara Romaniei în preliminariile Campionatului European din 2016, nu s-a mai calificat la un turneu final de la ediţia din 1986 a Cupei Mondiale din Mexic. în campania de calificare pentru Mexico 86, Irlanda de Nord a făcut parte dintr-o grupă cu Romania. "După victoria din Ungaria am ajuns pe locul 71 în clasamentul FIFA. Acum trebuie să încercăm să ajungem în top 50 şi să rămanem acolo. Nu va fi uşor. Avem nevoie de continuitate pentru jucătorii tineri. în ultimii doi ani am promovat mai mulţi tineri şi sperăm să continuăm în acest mod. Trebuie să profităm de acest moment. Cu Insulele Feroe ne aşteptăm la un meci dificil. În acelaşi timp, vom avea ocazia să adunăm şase puncte, după care ne aşteaptă două meciuri dificile, în Grecia şi Romania", a completat O'Neill.
Romania va întalni la 14 noiembrie, pe teren propriu, de la ora 21.45, pe Arena Naţională, reprezentativa Irlandei de Nord, într-un meci contand pentru etapa a patra a calificărilor la Campionatul European din 2016. Pană la meciul cu Irlanda de Nord, Romania va mai juca împotriva Ungariei, pe teren propriu, la 11 octombrie, şi în Finlanda, la 14 octombrie.














