MOZAIC STIRI SPORTIVE: Petrolul l-a demis pe Uhrin

11 aug 2014 269 vizualizări
Antrenorul Dusan Uhrin junior a fost demis, ieri, de la conducerea tehnică a grupării Viktoria Plzen, decizia venind după eliminarea din Liga Europa, suferită în faţa formaţiei Petrolul Ploieşti, informează site-ul oficial al echipei cehe.

"Meciul din turul trei preliminar al Ligii Europa a fost decisiv, pentru că am fost eliminaţi din cupele europene. Antrenorul a beneficiat de încredere, suficient timp, dar şi de toate condiţiile pentru noul sezon. Obiectivul principal era calificarea în grupele Ligii Europa. Aventura noastră în cupele europene s-a terminat, deşi fără consecinţe economice, pentru că bugetul nostru este format fără bonusurile de la UEFA, însă este esenţial pentru dezvolarea echipei. Obiectivele noastre pur şi simplu nu au fost îndeplinite", a declarat managerul general Adolf Sadek. Duşan Uhrin junior era antrenorul echipei de la finalul anului 2013.

Klose nu mai joacă la naţională

Atacantul german Miroslav Klose, cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale, cu 16 reuşite, a pus capăt carierei sale la echipa naţională, a anunţat, luni, Federaţia Germană de Fotbal (DFB). Jucătorul formaţiei Lazio Roma, în varstă de 36 de ani, a explicat că şi-a realizat visul copilăriei, devenind campion mondial în Brazilia, şi că a trăit "momente de neuitat cu echipa naţională", a precizat DFB, într-un comunicat.   El este al doilea fotbalist din Nationalmannschaft care îşi anunţă retragerea în urma succesului din Brazilia, după decizia surprinzătoare a căpitanului Philipp Lahm, 30 de ani, ce a făcut acelaşi lucru la cinci zile după finala CM din 13 iulie, cu Argentina (scor 1-0 după prelungiri). Klose a marcat două goluri la Cupa Mondială din Brazilia, ajungand la cota 16 la turneele finale ale acestei competiţii şi depăşindu-l astfel pe portughezul Cristiano Ronaldo, care are 15 reuşite.

Decepţie în Principat

Vicecampioana Franţei, AS Monaco, a început cu un eşec noua ediţie a campioantului, fiind învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-2 (0-1), de echipa Lorient. Vincent Aboubakar a deschis scorul din penalti, în minutul 9, gazdele au egalat, tot din lovitură de la 11, prin Radamel Falcao, în minutul 78, iar golul victoriei a fost înscris în minutul 87, de Valentin Lavigne. AS Monaco a jucat cu un fotbalist mai puţin din minutul 68, cand Ricardo Carvalho a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene.

Benfica a luat totul

Campioana Benfica Lisabona a caştigat pentru a cincea oară Supercupa Portugaliei, după ce a învins, duminică, la Aveiro, formaţia Rio Ave, finalista Cupei, după executarea loviturilor de departajare După 120 de minute, scorul a fost egal, 0-0. Echipa din Lisabona s-a impus la "loterie" cu 3-2. Benfica cucerise şi Cupa Portugaliei, după ce a învins, la 18 mai, pe Rio Ave, cu scorul de 1-0.

"Marele Vlad" nu mai este

Fostul portar croat Vladimir Beara, care a caştigat medalia de argint cu naţionala de fotbal a Iugoslaviei la Jocurile Olimpice de la Helsinki din 1952 (scor 0-2 cu Ungaria, în finală), a decedat la varsta de 85 de ani, a anunţat, ieri, fostul său club Hajduk Split. Beara s-a stins din viaţă la Split, după mai multe crize cardiace. Supranumit "Marele Vlad" după ce a apărat un penalty executat de atacantul maghiar Ferenc Puskas în timpul finalei olimpice din 1952, Beara a caştigat şapte titluri naţionale în Iugoslavia, între 1947 şi 1960, cu Hajduk Split şi Steaua Roşie Belgrad.