S-a dus şi Şarapova din calea Simonei

1 iul 2014 442 vizualizări
învingătoare în faţa Zarinei Dias, Halep va juca în sferturi la Wimbledon cu finalista de anul trecut, Sabine Lisicki * Maria Şarapova a fost eliminată de o altă jucătoare germană, Angelique Kerber

Doar trei jucătoare din Top 10 WTA au mai rămas în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon: Simona Halep (3), Petra Kvitova (6) şi Angelique Kerber (7). Printre acestea nu se află şi Maria Şarapova, învingătoarea de la Roland Garros şi principalul pericol pentru jucătoarea noastră, care o aştepta în semifinale. Deocamdată, Simona s-a calificat în sfeturi cu lejeritate, dispunand cu 6-3, 6-0 în 57 de minute, de Zarina Dias (Kazahstan, 72 WTA). Simona Halep a reuşit în acest an să atingă sferturile de finală la toate turneele de Grand Slam disputate, Australian Open, French Open, unde a jucat finala şi acum, la Wimbledon. Totodată, ea a egalat cea mai bună performanţă a unei romance pe iarba londoneză, calificarea Virginiei Ruzici în sferturile de finală, în 1978 şi 1981. Adversara Simonei în sferturi este foarte periculoasă, chiar dacă ocupă doar locul 19 mondial. Deşi a învinso greu pe Iaroslava Şvedova (Kazahstan, 65 WTA), cu 6-3, 3-6, 6-4 în două ore, Sabine Lisicki este recunoscută ca o specialistă a jocului pe iarbă.  Germana a fost finalistă anul trecut la Wimbledon cand a pierdut în faţa franţoaicei Marion Bartoli, scor 1-6, 4-6. Acesta este turneul de Grand Slam favorit al jucătoarei germane, ea fiind sfertfinalistă în 2009 şi 2012 şi semifinalistă în 2011. Scorul întalnirilor directe Halep - Lisicki este de 2-1 în favoarea romancei, care a catigat în 2013 (Miami, turul I, 6-2, 3-6, 7-5, pe hard) şi 2014 (Madrid, optimi, 5-7, 6-3, 6-2, pe zgură). Victoria Sabinei  datează din 2011 (turul I la Stanford, 6-1, 6-2, pe hard). Interesant este că actualul antrenor al Simonei Halep, belgianul Wim Fissette, a pregătit-o şi  pe Sabine Lisicki, în 2013.
Într-adevăr, marea surpriză a zilei de ieri a fost eliminarea Mariei Şarapova (nr. 5) la capătul unui meci infernal cu germana Angelique Kerber (7). Germana a condus ostilităţile în toate începuturile de set, dar Şarapova a revenit pe final. În primul set, rusoaica a dus lupta în tie-break (pe care l-a pierdut), iar în cel de-al doilea a caştigat cu 6-4. În setul decisiv, Kerber a condus cu 5-2, Şarapova a reuşit să egaleze, însă jucătoarea germană a reuşit să agaţe victoria la capătul unui game pe serviciul Mariei ce părea interminabil. În total, Angelique şi-a obţinut victoria după a opta minge de meci, toate pe serviciul adversarei. În aceste condiţii, tabloul sferturilor arată astfel: Eugénie Bouchard (13) - Angelique Kerber (7); Simona Halep (3) - Sabine Lisicki (19); Lucie Safarova (23) - Ekaterina Makarova (22) şi Petra Kvitova - Barbora Zahlavova (43).  În primul sfert, disputat aseară, Safarova a învins-o pe rusoaica Makarova cu 6-3, 6-1.