Cinci medalii de aur pentru atleţii din Adjud la naţionalele de copii

25 iun 2014 772 vizualizări
în total, sportivii de la CSS Adjud şi CS Atletic Adjud au obţinut nouă medalii la întrecerile de la Bucureşti

Bilanţ excelent pentru atleţii adjudeni la campionatele naţionale de copii. Întrecerile au avut loc la mijlocul acestei săptămani, la Bucureşti. Clubul Şcolar Adjud a obţinut şapte medalii la concursul din capitală. “Este un record pentru clubul nostru. Niciodată, la o finală de copii, nu am reuşit un asemenea bilanţ. Următorul concurs este finala de juniori 3 pe 11-12 iulie, unde sperăm la două medalii”, ne-a spus Camelia Ciortan, antrenoare la clubul CSS Adjud. Campioni naţionali sunt Georgiana Zglimbea – la suliţă, Petru Rotaru la 2000 metri marş şi Marius Stoica la suliţă. Pe treapta a doua a podiumului au urcat Delia Păncescu la oină şi Ionuţ Albu  - oină. Medalii de bronz au revenit următorilor sportivi: Georgiana Zglimbea – greutate şi Ionuţ Albu – greutate. Două medalii de aur au obţinut şi atleţii de la CS Atletic Adjud. Sportivul Mario Dobrescu este campion naţional, după ce s-a impus în proba de 150 de metri şi medaliat cu bronz la suliţă. Sportivul este pregătit de profesorul Gheorghe Catrinescu. Aceasta a concurat în întrecerile rezervate copiilor II. La campionatele naţionale de atletism rezervate juniorilor I desfăşurate la finalul săptămanii trecute, atleţii vranceni au obţinut alte patru medalii. Vlad Dulcescu, de la CS Unirea Focşani, a obţinut medalia de aur în proba de 400 de metri garduri. La aruncarea suliţei, Petruţa Rotaru, CSS Adjud, a urcat pe treapta a treia a podiumului. În proba masculină, Adjudul a luat medalia de argint. Suliţaşul George Zaharia a aruncat 68, 04 metri şi a urcat pe treapta a doua a podiumului. LPS Focşani a obţinut la randul său o medalie de argint prin Victoraş Ionuţ Dogaru. Atletul focşănean a încheiat proba de 10.000 metri marş pe poziţia a doua, cu timpul de 48 minute, 9 secunde şi 62 de sutimi. (Dan CHIRIAC)