Care-i pomul lăudat?

23 iun 2014 535 vizualizări
Derbiul grupei H, a fost caştigat de Belgia pe o zvacnire în finalul meciului de foarte slab nivel * Coreea - Algeria, un meci bogat în goluri şi faze spectaculoase

Belgia – Rusia 1-0 (0-0) la Rio de Janeiro
Belgia: 1. Courtois – 2. Alderweireld, 15. Van Buyten, 4. Kompany, 3. Vermaelen (min. 31 – 5. Vetrthongen)  –  8. Fellaini, 6. Witsel – 14. Mertens (min. 75 – 11. Mirallas), 7. De Bruyne, 10. Hazard – 9. Lukaku (min. 57 – 17. Origi). Antrenor: Mark Wilmots.
Rusia: 1. Akinfeev – 2. Kozlov (min. 62 – 22. Eşcenko), 14. Berezuţki, 4. Ignaşevici, 23. Kombarov – 8. Gluşakov – 19. Samedov (min. 89 – 11. Kerjakov), 17. Şatov (min. 83 - 10. Dzagoev), 20. Faizulin, 6. Kanunnikov – 9. Kokorin. Antrenor: Fabio Capello.
Cartonaşe galbene: Witsel (’54), Alderweireld (’73) - Gluşakov (’38).
Arbitru: Mark Borsch (Germania).

1-0, min. 88: Hazard, din lateral stanga, îi pasează lui Origi, care înscrie.

Dacă un ziarist avea rezervat un spaţiu larg pentru a descrie ceea ce s-a întamplat în prima repriză a meciului Belgia – Rusia, putea fi uşor concediat! Asta pentru că duelul dintre marile favorite ale grupei H a fost tern de la un capăt la altul. Singurul moment în care spectatorii neutri au ieşit cu adevărat din amorţeală a apărut în minutul 44, cand Kokorin a trimis cu capul, de la 8 metri, pe langă poartă. În rest, în afara unor şuturi ceva mai periculoase, trimise de Faizulin (’12) şi Mertens (’20), şi a unei cereri de penalty refuzate la un duel Adelweireld – Kanunnikov, moţăială totală...
Speranţa de compensare a lipsei de acţiune din  primul act cu momentele reprizei seunde se risipea pe măsura trecerii timpului. Meciul a început cu adevrăat în minutul 81, cand Eşcenko a trimis pe langă poartă, de la 16 metri, lateral dreapta. Efectul a fost deşteptarea Belgiei, care a jucat fotbal adevărat zece minute, inclusiv timpul adiţional  În acest interval, “dracii roşii” au trimis balonul în bară, prin Mirallas, dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri, executată în minutul 84, au înscris după un moment în care pe  teren au părut a fi doar Hazard şi Origi, şi au irosit o altă oportunitate importantă de a marca, prin Mirallas, care a rămas singur cu Akinfeev.
Astfel, s-a confirmat că “dracii roşii” se simt foarte bine pe finalul meciurilor, succesul obţinut cu Rusia şi modul în care trupa lui Wilmots s-a impus în faţa Algeriei fiind probe indubitabile în acest sens. (Ovidiu MINEA)

Coreea de Sud – Algeria 2-4  (0-3) la Porto Alegre
Coreea de Sud: Jung Sung-ryong – Lee Yong, Hong Jeong-bo, Kim Young-gwon, Yun Suk-young – Han Kook-young ('78 - Ji Dong-won)- , Ki Sung-yueng – Lee Chung-yong ('64 - Lee Keun-ho), Koo Ja-cheol, Son Heung-min – Park Chu-young (58 - Kim Shin-wook). Selecţioner: Hong Myung-bo.
Algeria: Mbolhi – Mandi, Bougherra ('89 -Belkalem), Halliche, Mesbah – Medjani, Bentaleb – Feghouli, Brahimi ('77 - Lahcen), Djabou – Slimani ('73 - Ghilas). Selecţioner: Vahid Halilhodzic.
Arbitru: Wilmar Roldan (Columbia).
Cartonaşe galbene: Lee Yong, Han Kook-young / Bougherra

0-1, min. 26: Slimani primeşte o pasă în adancime, depăşeşte în viteză doi apărători şi trimite balonul în poartă./
0-2, min. 28:Halliche, cu capul de la 6 metri, în urma unui corner.
0-3, min. 38: o nouă pasă din zona apărării, Slimani pătrunde printr-o apărare înmărmurită, prelungeşte balonul la Djabou, care înscrie.
1-3, min.50: Son Heung-min, primeşte o minge în careu şi trimite mingea printre picioarele lui Mbolhi
1-4, min. 62.: Brahimi, un-doi în careu cu Slimani.
2-4, min.72: Koo Ja-cheol, deviere după o combinaţie în careu şi o gafă a lui Bougherra.
Cele două echipe nu sunt prea bine cunoscute publicului european şi ambele au făcut meciuri bune în cele două partide de debut. De aceea, un pronostic era imposibil de dat, dar partida putea furniza o calificată, întrucat cu ruşii s-au cam lămurit lucrurile. În prima parte, coreenii au fost groggy, africanii dominand autoritar la roate capitolele statistice şi fructificand doar trei dintre marile ocazii din careul unui adversar înmărmurit. Dupa pauză, au "înviat" coreenii, care au încercat imposibilul. Un gol şi două ocazii ratate. Şi chiar dacă maghrebienii au mai punctat odată, asiaticii au luptat pană la capăt, rezultand un meci frumos, în ciuda apărărilor, pe alocuri, stangace.  (Nic. G)