Grupa A, Fortaleza

18 iun 2014 326 vizualizări
S-o fi mutat Mondialul în Mexic?

Brazilia - Mexic 0-0, într-un meci în care brazilienii au punctat mai mult la posesie, iar aztecii au avut în Ochoa un portar senzaţional
Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Paulinho, Luiz Gustavo - Oscar ('84 - Willian), Neymar, Ramires ('46 - Bernard) - Fred ('68 - Jo). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari.
Mexic: Ochoa - Aguilar, Rodriguez, Marquez, Maza, Layun - Herrera ('77 - Fabian), Vazquez, Guardado - dos Santos ('84 - Jimenez), Peralta ('74 - Hernandez). Selecţioner: Miguel Herrera
Arbitru: Çuneyt Çakîr (Turcia)
Cartonaşe galbene: Ramires, Thiago Silva / Aguilar, Vazquez
În Cupele Mondiale, Mexicul nu a pus niciodată probleme Braziliei, dar la începutul partidei de la Fortaleza lucrurile păreau să se schimbe. Primele atacuri au aparţinut mexicanilor, care au beneficiat şi de prima lovitură liberă şi  au executat primul corner. Brazilienii au pus apoi stăpanire pe posesie, procentajul ajungand la cote înalte (uneori, peste 70%), însă, ca şi în meciul precedent, construcţia elegantă se strica la finalizare, din cauza unor piese gripate. Şi dacă Ramires (înlocuitorul lui Hulk) s-a angrenat bine în mecanism, varful Fred a stricat multe faze, fiind prins mai mereu în ofsaid. Cu brazilienii în suferinţă de finalizare, jocul a suferit el însuşi în prima jumătate de oră, mai ales că "aztecii" ajungeau rar la balon. Dar într-unul dintre astfel de momente ('24) Herrera a şutat cu efect din 16 metri, lateral stanga şi Julio Cesar a trebuit să se întindă cat e el de lung pentru a devia în corner, corner pe care arbitrii nici nu l-au văzut. Un minut mai tărziu, prima mare ocazie a aparţinut gazdelor, cand Neymar a prins un "cap cu pămantul", care, însă a fost parat în disperare de Ochoa. În finalul reprizei, Herrera a expediat un trasor  cu efect din afara careului, care a trecut de puţin pe langă ţintă, iar peste un minut, trei jucători brazilieni, rămaşi în faţa portarului mexican, n-au ştiut să gestioneze faza. Prima repriză s-a încheiat fără gol, dominată doar teritorial de "cariocas".
Brazilienii au avut o mare ocazie chiar în startul reprizei secunde. Bernard, introdus la pauză pe flancul drept a făcut o cursă irezistibilă, dar fundaşul Maza i-a luat faţa lui Fred şi a respins în corner. Însă după aceasta, vreme de vreun sfert de oră jocul a curs de parcă Mexicul ar fi fost gazdă şi mare favorită la trofeu. Apărarea "cariocas" fiind greu de depăşit prin combinaţii, mexicanii au abundat în şuturi de la distanţă: rand pe rand, Guardado, Vazquez, Giovani dos Santos, Herrera au încercat poarta lui Julio Cesar, care a scăpat cu faţa curată. După această perioadă, brazilienii şi-au reluat ofensiva, părand irezistibili. În min. 65, Guillermo Ochoa a fost din nou senzaţional, oprind două şuturi ale lui Neymar.
Cu patru minute înainte de final, Ochoa şi-a salvat iar echipa de la gol: Neymar a executat o lovitură liberă de pe stanga, Thiago Silva a lovit perfect cu capul, dar portarul mexican a întins mainile şi a parat. Apoi, Marcelo a cerut penalty la o împingere a lui Jimenez (se putea da!), iar la poarta cealaltă, Guardado şi Jimenez au fost foarte aproape de marea lovitură. Mexicul a obţinut o remiză nesperată, ba chiar a sperat la o victorie colosală. Brazilia s-a arătat, în continuare în suferinţă şi, probabil, plange după japonezul Nishimura.
Al doilea scor de 0-0 al Cupei Mondiale, după Iran - Nigeria. Dar.... cată diferenţă! (Nic. G)