Legenda cormoranilor revine în actualitate

14 apr 2014 215 vizualizări
După aproape un sfert de veac, Liverpool are o mare ocazie de a caştiga titlul în Premier League, însă Chelsea şi Manchester City stau la pandă

În urma rezultatelor etapei a XXXIV-a din Premier League, FC Liverpool a devenit principala favorită la titlul englez şi singura echipă care depinde numai de ea pentru a caştiga. Liverpool a caştigat pe "Anfield Road" cu 3-2 derbiul cu Manchester City. "Cormoranii", care nu au mai caştigat un titlu de 24 de ani, au avut un început furibund şi au condus la pauză cu 2-0, prin reuşitele lui Sterling şi Skrtel. După pauză, rolurile s-au inversat şi "cetăţenii" au reuşit egalarea printr-un gol al lui David Silva ('57) şi autogolul lui Glen Johnson ('62). Fazele de poartă s-au succedat pană la final cu mare rapiditate şi Philippe Coutinho a adus victoria gazdelor în minutul 78. Principala urmăritoare a "cormoranilor", Chelsea, a caştigat un meci extrem de dificil la Swansea, cu 1-0, prin  cel care a adus şi calificarea echipei londoneze în semifinalele Ligii Campionilor, Demba Ba, însă galezii au jucat din min. 15 cu un om în minus, prin eliminarea lui Chico. Cel mai dramatic meci al etapei a fost West Bromwich Albion - Tottenham, încheiat 3-3, după ce oaspeţii au fost conduşi cu 0-3 în min. 31 (0-2 în min. 4!!!), perioadă în care Adebayor de la Tottenham a fost eliminat. Fundaşul roman Vlad Chiricheş a fost titular la "Spurs" dar evoluţia sa a fost catastrofală, drept urmare el a fost înlocuit la pauză, cand scorul era 3-1 pentru "West Brom". În repriza secundă, oaspeţii au reuşit să smulgă un punct, golul egalării fiind marcat în min. 90^4 de danezul Christian Eriksen.
În privinţa luptei pentru titlu, Liverpool conduce cu 77 de puncte, urmată de Chelsea (75) şi Manchester City cu 70 de puncte, însă "cetăţenii" au două meciuri în plus de disputat. Una dintre aceste restanţe, cu Sunderland pe teren propriu se va disputa maine. Etapa viitoare, Liverpool se va deplasa la Norwich, Chelsea va găzdui Sunderland, iar City va juca acasă cu West Bromwich.

Hull face istorie

Echipa Hull City s-a calificat pentru prima oară în istoria sa în finala Cupei Angliei la fotbal, după ce a învins cu 5-3 formaţia de liga a treia Sheffield United, în semifinala disputată duminică pe stadionul Wembley.  Modesta Sheffield United a condus la pauză cu 2-1, dar Hull a revenit în debutul părţii secunde, înscriind trei goluri în primele 22 de minute. Hull City va juca finala contra mult mai prestigioasei Arsenal Londra, care sambătă, în prima semifinală, a eliminat-o pe divizionara secundă Wigan în urma executării loviturilor de departajare, cu scorul de 4-2, la finalul a 120 de minute tabela de marcaj arătand 1-1. Wigan este caştigătoarea ediţiei trecute a competiţiei.