Campionatele cele fierbinţi

27 mar 2014 484 vizualizări
Real Madrid a suferit la Sevilla a doua înfrangere consecutivă în Primera Division * În Premier League, Liverpool s-a apropiat la un punct de Chelsea, iar ManCity vine tare din urmă

Ediţia actuală a campionatului spaniol este cea mai interesantă din ultimii ani. După ce duminică, "el clasico" de la Madrid a inflamat campionatul prin victoria Barcelonei, în etapa a XXX-a (disputată în ultimele zile) a suferit a doua înfrangere consecutivă, cedand cu 1-2 la Sevilla în faţa fostei formaţii a lui Raul Rusescu. Cristiano Ronaldo a deschis scorul în min. 14 pentru madrileni, dar Bacca a egalat cinci minute mai tarziu şi a înscris golul victoriei în minutul 72. În aceeaşi etapă, Barcelona s-a impus pe "Nou Camp" jucand au ralenti cu Celta Vigo (locul 12) şi învingand cu 3-0, prin dubla lui Neymar ('6, '67) şi un gol marcat de Leo Messi ('30), iar Atletico Madrid a caştigat mai greu, în fieful său de pe "Estadio Vicente Calderon", cu Granada (1-0), gol marcat de brazilianul naturalizat Diego Costa, în minutul 63. Atletico rămane în fruntea clasamentului cu 73 de puncte, urmată de Barcelona (72) şi Real Madrid (70). Sambătă, în etapa a XXXI-a, se dispută derbiul Catalunyei, Espanyol - FC Barcelona, Real Madrid joacă pe teren propriu cu Rayo Vallecano, iar Atletico va avea o deplasare foarte grea, la Bilbao.
 * La fel de disputat este şi campionatul Angliei, în care FC Liverpool s-a apropiat la un singur punct de liderul Chelsea, după ce a învins într-o restanţă pe Sunderland cu 2-1, pe "Anfield Road". Steven Gerrard ('39) şi Daniel Sturridge ('48) au înscris pentru "cormorani", iar coreeanul Ki Sung-Yueng a redus din handicap în minutul 78. Chelsea are 69 de puncte, Liverpool - 68, iar Manchester City pandeşte de pe locul III cu 66 de puncte şi încă două restanţe de disputat. Urmează Arsenal (63), Everton (57 - un meci mai puţin), Tottenham (56) şi Manchester United - 51 p. Cele mai importante meciuri ale etapei din week-end (a XXXII-a) sunt Manchester United - Aston Villa, Crystal Palace - Chelsea,  Arsenal - Manchester City (sambătă)m Fulham - Everton  şi Liverpool - Tottenham (duminică).