Surpriză la Cupa Fair-Play: liderul grupei B eliminat în sferturi

17 feb 2014 284 vizualizări
GS Mobile a trecut cu 3-2, după prelungiri, de Hunters u Poliţia, Soveja şi Amicii Grande Pizza s-au mai calificat în semifinale Surpriză în faza sferturilor de finală la Cupa Fair-Play la minifotbal! Duminică seara, au avut loc partidele din sferturile de finală.

Campioana din urmă cu doi ani şi caştigătoarea grupei B în această ediţie, Hunters, a fost eliminată de GS Mobile, o formaţie care a demonstrat încă odată că poate învinge orice echipă dacă joacă la adevărata valoare. GS Mobile, formaţie alcătuită din jucătorii care au evoluat de-a lungul vremii la Steaua Focşani, a început foarte tare partida cu Hunters şi s-a distanţat la 2-0 după doar două minute. Vasile Necula a marcat de două ori, amintind de vremurile cand era unul dintre cei mai buni atacanţi la fotbalul în sală. Numai că, echipa manageriată de George Ciobanu a avut ghinionul să-şi piardă căpitanul de echipă, Doru Huzuneanu, care a ieşit la mijlocul primei reprize, după o accidentare suferită la tendon. Mulţi au crezut că jocul celor de la GS Mobile se va rupe. Nu a fost însă deloc aşa, cei rămaşi pe teren jucand cu multă ambiţie. Hunters a pus presiune pe adversar şi a reuşit să reducă din diferenţă, la începutul reprizei secunde şi să egaleze cu două minute înainte de final. Cu moralul ridicat, Hunters părea favorita prelungirilor, numai că GS Mobile a marcat golul victoriei şi a ajuns în semifinale. O altă surpriză a fost la un pas să se producă în meciul dintre Amicii Grande Pizza şi Pensiunea Leonardo. Liderul grupei A, Amicii, a fost condus cu 3-2 pană cu şase minute înainte de final, atunci cand Mălinaş a restabilit egalitatea. Adrian Toma a fost omul decisiv în atacul celor de la Amicii. Soveja şi-a respectat statutul de favorită şi s-a impus cu 5-3 în partida cu 22 Grade

Unii cu ratările, alţii cu golurile!

A patra semifinalistă este formaţia Poliţiei, care ajunge pentru a cincea oară consecutiv în această fază a competiţiei. Meciul cu Victoria Tecuci nu a fost însă deloc uşor, în ciuda scorului care ar putea arăta altceva. Tecucenii au oferit o replică foarte bună, ratand în prima repriză mai multe ocazii clare de gol. Portarul Robert Ionel a fost eroul poliţiei, cu cateva intervenţii de senzaţie. Tudorel Ivan a marcat de două ori şi  părea că a clarificat soarta meciului. Gălăţeniii nu au cedat însă nicio secundă şi s-au ţinut scai de o formaţie care per-total a fost mai bună. Sandu Ciubotaru şi Robert Gogonel au mai punctat de două ori şi au dus scorul la 4-0. Chiar dacă superioritatea poliţiei a fost recunoscută de toată lumea, tecucenii au oferit o replică onorabilă, punctată şi de reuşita de onoare din ultimul minut de joc. Azi, la Sala Polivalentă va avea loc tragerea la sorţi a partidelor din semifinale. Toate echipele vor fi introduce într-o urnă. Trei dintre cele patru formaţii prezente în careul de aşi au jucat şi anul trecut în această fază a întrecerii. (Dan CHIRIAC)
Cupa Fair-Play: duminică
1A-4B: Amicii – Pensiunea Leonardo 5-3
2A-3B: Soveja-22 Grade 5-3
3A – 2B: Victoria Tecuci – Poliţia 1-4
4A – 1 B: GS Mobile-Hunters 3-2 d.p