Olimpiada de la Soci continuă cu întrecerile zilei a patra

10 feb 2014 471 vizualizări
Sportivii romani au şanse mici să ajungă pe podium

Jocurile Olimpice de la Soci vor continua azi cu întrecerile din ziua a patra. 24 de sportivi români s-au calificat la ediţia 2014 a Jocurilor Olimpice de iarnă. Sâmbătă a fost prima zi în care au concurat şi sportivi români. Timea Sara a concurat în finala probei de schi fond, însă a încheiat pe penultimul loc, 60, la peste opt minute în spatele câştigătoarei, Marit Bjoergen. Valentin Creţu a fost al doilea român care a luat startul la Soci, dar şi el s-a clasat doar cu locul 26 în proba de sanie. Patru sportivi români au luat startul duminică în probele de la Jocurile Olimpice, ediţia Soci 2014. Ioan Valeriu Achiriloaie, în finala masculină de schi alpin, cu timpul de 2.17.46, a încheiat concursul pe locul 46, fiind cu 11 secunde şi 23 de sutimi mai slab decât campionul olimpic Matthias Mayer. Paul Constantin Pepene, în finala de la schi fond, 15/15 km, a terminat pe poziţia a 48-a, cu o întârziere de 5 minute şi 20 de secunde. Eva Tofalvi a obţinut cea mai bună clasare a unui sportiv român la Olimpiada de la Soci, încheind pe locul 22 în finala probei de 7,5 km sprint feminin la biatlon. Vali Creţu a fost al 29-lea în finala de sanie, simplu masculin. Aseară, alţi sportivi romani au intrat în concurs, dar şansele pentru obţinerea unei medalii sunt mici. Doar o mare surpriză poate aduce ţării noastre o clasare pe podium după 46 de ani. (D. C.)