Joc frumos, pe o vreme urita

19 nov 2007 718 vizualizări
CSM Focsani a ratat o buna oportunitate de a se intoarce cu puncte din Parcul cu Platani. Daca ne ghidam dupa evolutia din prima repriza, putem fi tristi ca CSM-ul nu a obtinut macar un punct, daca nu cumva pe toate trei.

Progresul Bucuresti - CSM Focsani 3 - 1 (1 - 1), intr-o partida din cadrul etapei a 15-a a Ligii a doua

Din pacate, repriza a doua a fost inceputa prost, cu un gol primit dupa doar doua minute, pe fondul unei neintelegeri in defensiva. De altfel, primul gol al "bancarilor" a venit dupa o gafa a lui Toader, care a luftat la 30 de metri de poarta si l-a lasat pe Savu in pozitie de singur cu portarul. Desi a dominat o repriza intreaga, cind a ratat sase ocazii de a marca, Focsaniul a fost nevoit la final sa se recunoasca invins, datorita si evolutiei foarte bune a bancarilor din repriza secunda. Meciul, disputat pe o ploaie torentiala si un frig patrunzator, a adus in tribunele din Cotroceni doar 300 de spectatori, care au fost surprinsi placuti de evolutia focsanenilor in prima repriza. Printre acestia s-a aflat si fostul fotbalist al Unirii Focsani, Tudorel Stanciu, care a venit sa-i vada la lucru pe unii dintre fostii sai colegi. Acesta s-a declarat incintat de jocul CSM-ului si a povestit ca joaca in prezent la Dodu Bucuresti, in Liga a treia. Progresul si Dodu Bucuresti sint patronate de acelasi om de afaceri.

Sase ocazii in 45 de minute

Nici nu incepuse bine meciul si Riscu a marcat in poarta "bancarilor", dar reusita a fost anulata pentru fault in atac. Pavel si Curteanu au ratat din pozitii favorabile, inainte ca Savu sa marcheze dupa gafa lui Toader. Bancarii se puteau desprinde imediat, dar bara s-a opus trasorului expediat de acelasi Savu. Pavel a ratat din sase metri, sutul lui Bucataru a fost scos de pe linia portii, iar Bettiche a terminat cu un sut peste bara o actiune superba, in care a driblat trei adversari. Au fost ocaziile care au prefatat golul egalizator, reusit de Riscu, care a reluat in plasa o pasa venita de la Bettiche. Somcherechi si acelasi Savu au punctat decisiv in actul secund, in care Pavel a avut egalarea in virful bocancului, iar Curteanu putea reduce diferenta in final, cind a ratat singur cu portarul. Important ramine pentru focsaneni meciurile din ultimele doua etape ale turului. Miercuri, de la orele 14.00, CSM va juca acasa cu FC Sacele, urmind ca simbata viitoare sa intilneasca pe FCM Bacau. Obtinerea a patru puncte din aceste jocuri este obiectivul echipei. (Dan CHIRIAC)

CASETA

Progresul Bucuresti "" CSM Focsani 3 - 1 (1 - 1)

Au marcat: Savu 20, 79, Somcherechi 47, respectiv Riscu 42.

Stadion: Cotroceni, spectatori: 300.

Au arbitrat: Dan Burca (Mangalia), Mihai Artene (Vaslui), Anghel Voicu (Ploiesti). Observator: Marin Petrescu .

Progresul: Cr. Munteanu "" Cucu (82 Lirca), Somcherechi, Oprsal, Panc "" Iancu, Ilin, Binaware (70 Pelecaci), Borbely "" Cursaru (46 Cl. Dragan), Savu.

Antrenor: Basarab Panduru

CSM Focsani: Ivanciu "" Dumitriu, Toader, Gurguiatu, Ionescu (81 Sararu) "" Curteanu, Bucataru, Iurisniti (76 Dantes), Pavel "" Riscu, Bettiche.

Antrenori: Ionel Augustin, Aurel Pastia

Rezultatele etapei a 15-a:

Progresul "" CSM Focsani 3-1 (1-1)

Dunarea Giurgiu "" Forex Brasov 3-0 (2-0)

Inter Gaz "" Delta Tulcea 1-1 (0-0)

FC Sacele "" Concordia Chiajna 1-2 (1-0)

FC Brasov "" Petrolul Ploiesti 1-0 (0-0)

FC Botosani "" Sportul Studentesc 1-1 (0-0)

FCM Cimpina "" Dinamo II Bucuresti 1-2 (0-1)

15. Intergaz 15 3 4 8 21-23 13p (-11)

16. CSM Focsani 15 2 5 8 18-28 11p (-10)

17. FCM Cimpina15 2 4 9 10-26 10p (-14)

18. FC Sacele 15 0 8 7 5-21 8p (-16)

* - echipa penalizata cu un punct.

Cirligele a batut la Dumitresti

Ocupantele locurilor 3 si 4 din grupa A s-au intilnit in derby-ul etapei, disputat in comuna Dumitresti. Confirmind forma buna in care se afla, Vointa Cirligele a invins cu 2 - 1 dupa ce a condus chiar cu 2- 0 la pauza. Derby-urile locale de la Odobesti si Homocea au revenit gazdelor care s-au impus dupa partide echilibrate. Surprinde diferenta mare de scor de la Panciu, acolo unde Avintul Jaristea practic nu a existat in fata celor de la Rromstar, desi etapa trecuta cistigase cu 3 - 1 la Marasesti. (Dan CHIRIAC)

Surpriza la Bacau

Echipa de handbal CSM Focsani a dovedit inca o data ca este o formatie a tuturor posibilitatilor. Dupa ce a cistigat la Iasi, in fata unei formatii cotate mult mai bine, ieri, elevii lui Lucian Tucan au terminat surprinzator la egalitate, cu codasa CSS Bacau. De altfel, rezultatul final, 22-22, l-a nemultumit pe profesorul Lucian Tucan care considera ca fiind putin un punct obtinut la Bacau. Etapa viitoare, CSM Focsani va juca acasa cu liderul clasamentului, Universitatea Galati. Jocul va avea loc joi dupa amiaza, de la orele 17.00, la Polivalenta. La juniori I, LPS Focsani si CSS Bacau au terminat de asemenea la egalitate, 33-33. (Dan CHIRIAC)

CSM Focsani - CSU Galati 0 - 3

Volebalistele de la CSM Focsani nu au reusit nici de aceasta data sa se impuna in fata propriilor suporteri. Elevele profesorului Marian Radulescu au incercat fara succes sa tina piept adversarului, care s-a impus la zero. Etapa viitoare, voleibalistele joaca la Tulcea, cu echipa locala Deltacons. (Dan CHIRIAC)

LPS Focsani - Metrorex Bucuresti 3 - 24, in derby-ul etapei

LPS Focsani a ratat posibilitatea sa urce pe primul loc al clasamentului, pierzind derby-ul cu liderul clasamentului, Metrorex Bucuresti. Desi au dominat mai bine de jumatate de meci, focsanenii nu au punctat decit dintr-o lovitura de pedeapsa. "E nedrept, am jucat mai bine ca ei dar au marcat din doua faze norocoase", a spus profesorul Ion Viorel. Focsanenilor nu le ramine decit sa lupte pentru locund secund cu Cleopatra Mamaia. (D. C.)