Victorie furata de Kusztos!

5 nov 2007 1826 vizualizări
Dunarea Giurgiu - CSM Focsani 1 - 1 (0 - 1), intr-o partida din cadrul etapei a XII-a a Ligii a doua u focsanenii au fost opriti de o decizie "de judet" din drumul spre un succes u CSM a parasit ultimul loc al clasamentului

Cine se gindea inaintea partidei ca nu va fi multumit cu un rezultat de egalitate la Giurgiu?

Aproape nimeni! Cert este ca toti cei care au venit pe malul Dunarii, inclusiv cei 20 de suporteri focsaneni s-au simtit nedreptati la finalul jocului. Cele trei puncte logice ce trebuiau sa intre in

posesia focsanenilor nu au venit din cauza unui tinar arbitru care ar trebuit sa-si caute locul la judet. Kusztos Laszlo din Tg. Mures si-a batut joc pur si simplu de CSM. Prin comparatie, focsanenii au mai avut parte de arbitraje defavorabile de la inceputul campionatului, dar ceea ce s-a intimplat la Giurgiu depaseste orice masura. De altfel, la pauza Irinel Ionescu a fost avertizat de unul dintre asistenti ca "o sa vedeti voi arbitraj in repriza a doua!". Si intr-adevar asa a fost. In minutul 65, dupa o centrare venita de pe stinga, portarul Petre a fost faultat in suprafata de protectie, iar centralul a fluierat. In uimirea generala acesta a indicat punctul de la 11 metri, desi, nici un jucator de la Giurgiu nu a cazut in careu! De altfel, nici gazdele nu stiau ce a dictat arbitrul, convinsi fiind ca singurele decizii ce se pot lua in aceea faza sint fault la portar sau lasarea jocului sa continue. Falemi a fost uluit citeva secunde de

decizia arbitrului, dupa care a ridicat miinile in sus in semn de bucurie. Pina si suporterii gazdelor au

recunoscut cu fair-play ca au primit un cadou din partea centralului din Tg. Mures. Acesta nu s-a oprit aici si ne-a ingalbenit, sapte jucatori focsaneni fiind avertizati. Nu a aplicat aceasi masura pentru gazdele. Vasile trebuia eliminat de doua ori, dar a terminat meciul in teren. In minutul 55 l-a lovit faar minge pe Pavel, dar s-a ales doar cu galben. Citeva minute mai tirziu, acelasi Vasile a facut un fault dur, centralul a vrut sa-i acorde cartonas galben, dar a renuntat cind si-a adus aminte ca acesta mai are unu! Si pentru ca tacimul sa fie complet, acelasi asistent care i-a avertizat pe focsaneni despre ce-i asteapta in actul secund a ridicat osfaid in minutul 62 cind Bettiche a scapat singur cu portarul advers, desi francezul plecase dintre doi fundasi adversi. Faza a fost clara, fara a lasa loc la interpretari, ettiche avind cel putin un metru pina la penultimul aparator al gazdelor. Arbitrajul de simbata a fost unul

"de judet", o astfel de brigada riscind multe la un nivel inferior, unde spectatorii sau jucatorii sint

mai aproape de suprafata de joc. De altfel, conducerea focsanenilor a anuntat ca va depune un memoriu la FRF impotriva arbitrajului lui Kusztos. Daca focsanenii ar putea fi acuzati de subiectivism, ce mai poate fi spus daca inclusiv fanii gazdelor au recunoscut greselile centralului? Si observatorul Florescu a fost nemultumit la final de prestatia brigaziii de arbitri. Rezultatul este nedrept si pentru ca CSM-ul a facut un meci foarte bun si merita sa cistige la Giurgiu, o echipa care nu a aratat nimic in acest joc. Portarul Ivanciu s-a accidentat la umar in minutul 30, si a fost schimbat cinci minute mai tirziu. Si juniorul Dumitriu a fost inlocuit la pauza dupa ce a acuzat

probleme medicale. (Dan CHIRIAC)

Programul etapei a XIII-a: Forex Brasov - Delta Tulcea

3 - 0, Dunarea Giurgiu - CSM Focsani 1 -

1, Inter Gaz - Concordia Chiajna 1 - 1, FC Sacele - CS

Otopeni 0 - 2, Progresul Bucuresti - Dunarea Galati1 - 0, FC Botosani - FC Brasov - luni, orele 14.00, FC Cimpina - Petrolul Ploiesti 0 - 4, Prefab Modelu - Sportul Stud.1 - 1 , FC Bacau -

Dinamo II 1 - 2.