Victorie fara dubii

25 oct 2007 629 vizualizări
Delta Tulcea - CSM Focsani 3-0 (1-0) in etapa a XI-a a Ligii a doua u meciul a fost dominat de gazde de la un capat la altul u CSM Focsani a avut cea mai slaba evolutie din acest campionat

CSM Focsani a pierdut aseara, fara drept de apel, o partida pe care gazdele au dominat-o de la un capat la altul. Cu o formula de start surprinzatoare, focsanenii nu au contat, fiind practic dominati la toate capitolele de echipa din Tulcea. De altfel, focsanenii nu si-au creat nici o ocazie clara de gol pe parcursul celor 90 de minute, singurul sut pe poarta apartinindu-i lui Pavel, in minutul 75. Gazdele au contat pe cuplul Liviu Stefan- Pantelie, care au creat o sumedenie de ocazii la poarta lui Ivanciu, reusind totodata sa marcheze fiecare cite un gol. Din combinatia celor doi a rezultat si primul gol marcat de Pantelie, care a reluat cu latul in poarta, de la 10 metri. Fundasul sting al tulcenilor, Liviu Stefan, a centrat perfect in minutul 64 pentru Stere, dar lovitura de cap a tulceanului a fost scoasa de sub transversala de Ivanciu. Acelasi omniprezent Liviu Stefan a marcat in minutul 69 printr-o lovitura libera de la 20 de metri. Pantelie in minutul 86 si Cretu in minutul 90 au trimis in bara, inainte ca acelasi Cretu sa fie faultat in careu. Penalty-ul rezultat a fost transformat de Coconasu. Dupa evolutia buna de la Brasov, CSM Focsani a jucat foarte slab aratind ca se afla in cadere libera. (Dan CHIRIAC)

Stadion: "Municipal". Spectatori: 1.000

Au marcat: Pantelie (\'31), Liviu Stefan (\'69), Coconasu (\'90- penalty)

Cartonase galbene: Gurguiatu (\'55), Toader (\'90)

Arbitri: Emil Voicu (Bacau), Daniel Burloiu (Galati) si Adrian Midisan (Constanta). Rezerva: Catalin Florescu (Techirghiol).

Observator federal: Mihai Calistru (Botosani).

Delta Tulcea: Olteanu - Grigorov, Lucan, Pacuraru, Matel, L. Stefan, Coconasu, Ivan (\'83 - Marjel), Horovei, Pantelie (\'87 - Cretu), Stere (\'81- Soare)

Antrenor: Ioan Tataran

CSM Focsani: Ivanciu, Feraru, Toader, Gurguiatu, Sararu - Ungureanu (\'46 - Pavel), Patrascu (\'46 - Iurisniti), Birsan, Curteanu, Riscu (\'68 Dantes), Bettiche.

Antrenor: Ionel Augustin.