La un pas de surpriza

22 oct 2007 642 vizualizări
FC Brasov - CSM Focsani 3 - 1 (0 - 0), intr-o partida din cadrul etapei a zecea a Ligii a doua u mult timp nu s-a cunoscut cine este liderul si cine "lanterna rosie"

CSM Focsani a reusit la Brasov una dintre cele mai bune partide din acest campionat dar nu a putut obtine un rezultat eficient. Focsanenii au dominat o repriza intreaga liderul clasamentului. Timp de 45 de minute toata lumea prezenta la meci a avut impresia ca situatia in clasament a celor doua formatii este total inversa. FC Brasov parea o echipa din subsol, iar CSM Focsani a demonstrat ca locul in clasament nu reflecta adevarata valoare. Totul s-a schimbat la pauza, cind antrenorul Razvan Lucescu l-a introdus in teren pe Sburlea. Juniorul brasovean a decis practic jocul, reusind faza primului gol si multe alte faze de poarta. In actul secund, brasovenii au demonstrat ca nu degeaba sint pe primul loc. FC Brasov este de departe cea mai puternica echipa din acest campionat si nu are cum sa piarda prima pozitie. Evolutia din prima repriza a brasovenilor l-a speriat si pe centralul Florescu, care a considerat ca trebuie sa-i ajute pe brasoveni sa cistige jocul. Desi nu a gresit grav, constanteanul i-a "ciupit" pe focsaneni aproape la orice faza, acordind totodata un penalty total gratuit gazdelor cind scorul era doar 1 - 0. Pentru a parea corect, arbitrul s-a "revansat", chipurile, la 3 - 0, cind a acordat cu aceeasi usurinta o lovitura de pedeapsa pentru CSM Focsani. Dupa ce a inchis practic meciul cu penalty-ul acordat gazdelor, Florescu a tinut sa arate ce corect este, in minutul 80, la 3 - 0, acordind fault la o faza in care fundasul brasovean a jucat mingea. Cei care cunosc lumea fotbalului stiu ca astfel de decizii nu sint altceva decit "smecherii ieftine", care sa dovedeasca ca lucrurile au stat altfel. Si asa, meciul era gata gata sa aiba un final tensionat, daca Bettiche puncta la imensa ocazie din minutul 81, cind a sutat de la sase metri, dar Nae s-a opus cu un reflex miraculos. Desi a marcat in propria poarta, Vali Toader nu poate fi acuzat de prea multe. Centrarea lui Sburlea era asteptata in fata portii goale de Hadnagy, care oricum ar fi marcat daca Toader nu ar fi pus piciorul. Astfe, Toader a ajuns la doua autogoluri consecutive, dupa cel din etapa precedenta. (Dan CHIRIAC)

Stadion: "Silviu Ploiesteanu". Spectatori: 1.000

Au amrcat: Toader 49-autogol, Ilies 67-penalty, Senin 72, respectiv Riscu 80 - penalty.

Cartonase galbene: Riscu 26, Birsan 36, Bettiche 53, Toader 65

Arbitri: Catalin Florescu (Techirghiol), Lorant Szanto (Tg. Mures), Anghel Voicu (Pitesti). Rezerva: Codrut Nicoara (Brasov). Observator: Grigore Macovei (Deva).

FC Brasov: Nae - Voicu, N. Constantin, B. Nicolae, Ionescu - Senin (75 Roman), Ilies, Gheju (46 Adriano), Cristescu - Chipciu (46 Sburlea), Hadnagy.

Antrenor: Razvan Lucescu

CSM Focsani: M. Ivanciu - I. Constantinescu, Cr. Gurguiatu, V. Toader, F. Sararu - O. Bucataru (78 Patrascu), D. Iurisniti (56 M. Ungureanu), C. Curteanu, C. Birsan (64 Caluda) - K. Bettiche, CR. Riscu.

Antrenor: Ionel Augustin.

Filmul meciului:

Min 20: Curteanu a fost blocat in ultimul moment

Min 34: Constantinescu a centrat si Bettiche a reluat cu capul putin peste

Min 43: Giju a ratat din fata portii

Min 50: Sburlea a centrat si Toader a marcat in propria poarta 1 - 0

Min 67: Hadnagy a cazut in careu, iar penalty-ul fals a fost transformat de Ilies 2 - 0

Min 72: Senin a sutat la coltul lung 3 - 0

Min 80: Curteanu a cazut in careu, iar Riscu a transformat penalty-ul: 3 - 1

Min 81: Bettiche a ratat din sase metri

Min 86: Sburlea a reluat din foarfeca, balonul a ajuns la Hadnagy care de la trei metri a tras peste

u CSM Focsani - LPS Piatra Neamt 30 - 25, in Divizia A la handbal masculin

Echipa de handbal CSM Focsani a cistigat partida din cadrul Diviziei A disputata in compania echipei LPS Piatra Neamt. Focsanenii s-au impus la capatul unui meci pe care l-au dominat in mare parte a timpului. Antrenorul Lucian Tucan a folosit urmatorii jucatori: Popa 6 goluri, Gheorghe 6, Stan 5, Neata 2, Vasilache, Constantin 8, Maftei 2, Negrea, Anca, Vasile Radu 1, Costache. Etapa viitoare focsanenii vor juca in deplasare cu Poli Iasi, joi 1 noiembrie. (D. CHIRIAC)

Victorie cu Steaua

u CSS Steaua Bucuresti - LPS Focsani 5 - 29 u juniori mici au pierdut cu 14-0

Rugbystii de la Liceul cu Program Sportiv Focsani au cistigat partida juniorilor mari disputata in etapa a cincea a Superligii Nationale cu CSS Steaua Bucuresti. La U 19, focsanenii s-au impus cu 29-5, punctele fiind marcate de Pislariu 2 eseuri, Cojocariu, Irimia, Anton - cite un eseu si Catanoiu doua transformari. "Elevii mei au demonstrat ca-si doresc sa joace in play-off. Dupa greseala din etapa trecuta, cu Aurel Vlaicu, au demonstrat ca a fost doar un accident si ca au forta sa ajunga pe podium", a spus Ion Viorel, antrenorul focsanenilor. Juniorii mici au pierdut cu 14-0. Etapa viitoare, LSP Focsani va juca la Birlad cu selectionata Republicii Moldova. La juniori III, CSS Galati - LPF Focsani 15 - 32. (Dan CHIRIAC

LPS Galati - CSM Focsani, 3 - 0 si 4 -1 la juniori A si B

CSM Focsani a pierdut dubla intilnire in cadrul Campionatului National al Juniorilor la fotbal. Partidele dintre LPS Galati si CSM Focsani, au revenit cu scorul de 3 - 0 si 4 - 1 gazdelor. Etapa viitoare, focsanenii vor juca acasa cu LPS Tecuci. (D. C.)