Steaua a umplut stadionul la Focsani

18 oct 2007 736 vizualizări
CSM Focsani - Steaua 0 - 2 (0 - 1), intr-o partida de pregatire disputata aseara pe stadionul "Milcovul" u tribunele stadionului au fost pline, peste opt mii de focsaneni, dar si din alte localitati, fiind prezenti in tribune

Peste opt mii de persoane au venit ieri dupa-amiaza sa vada la lucru cea mai titrata echipa de fotbal din Romania, Steaua Bucuresti. Veniti si din orasele invecinate, precum Tecuci, Adjud, Panciu sau Marasesti, suporterii au asistat la un adevarat spectacol, rezultatul partidei contind foarte putin. Stelistii au ajuns cu intirziere la Focsani din cauza traficului infernal din Bucuresti si astfel startul partidei a fost aminat pentru orele 16.00. Inca de la orele 13.30, primele sute de suporterii au luat loc in tribunele stadionului "Milcovul". Nebunia s-a declansat in jurul orelor 15.45, atunci cind autocarul Stelei a ajuns la stadion. Nicolita, Cristocea, Iacob, Neaga, Emeghara, Rada, Croitoru sau Nesu au fost asaltati pur si simplu de fani. Acestia au semnat sute de autografe pe bucati de hirtie, steaguri, sepci sau fulare. Cei mai indrazneti au reusit sa ramina si cu o amintire color cu fotbalistii Stelei, avind ocazia sa se fotografieze cu acestia. Si antrenorul Massimo Pedrazzini a semnat multe autografe, dar nu a vorbit decit cu copiii, stiut fiind faptul ca acesta nu mai discuta cu presa decit in limba italiana. Personalitatile au uitat de simpatiile fotbalistice si au venit sa vada Steaua la lucru. Cunoscuti ca infocati suporteri dinamovisti, prefectul Dragos Mircea si seful politiei vrincene, Viorel Serbanoiu nu au ratat ocazia sa fie prezenti la amicalul de ieri. Printre cei care s-au aflat in tribunele de la oficiala s-au mai numarat primarul Decebal Bacinschi, viceprimarul Neagu Nistoroiu, consilierii locali Victor Racosanu si Gabriel Corneanu, directorul Directiei de Sport, Petre Plopeanu, oamenii de afaceri Nicu Mazere, Ion Martis si Nicu Scinteianu, dar si comandantul Penitenciarului, Ionel Celmare.

Organizare buna

Nici presa nu a lipsit de la un asemenea eveniment. Toate televiziunile nationale si-au trimis reprezentanti de la Bucuresti sau au avut corespondenti locali. Jucatorii stelisti nu au acordat insa declaratii, presa rezumindu-se a inregistra toate momentele importante ale partidei si momentele in care jucatorii au oferit autografe. Desi organizarea unui asemenea meci nu este deloc usoara, conducerea echipei de fotbal CSM Focsani a reusit in mare masura sa se achite de sarcini, toata lumea fiind multumita ca a putut vedea la lucru pe Steaua. Nici macar la intrare nu s-au mai format cozile interminabile, achizitionarea biletelor de intrare la meci decurgind normal.

Nicolita, cel mai aplaudat

Meciul in sine a fost dominat in mare masura de Steaua, care s-a impus prin golurile marcate de Iacob, minutul 24 si Surdu, minutul 76. Stelistii au ratat si o lovitura d ela 11 metri, in minutele de final, prin Badea (84). Steaua a venit la Focsani cu toti jucatori disponibili in acest moment. Echipa folosita de Massimo Pedrazzini a fost urmatoarea: Vitca (46 Cernea) - Emeghara, Baciu, Rada (73 Militaru), Nesu - Badoi (60 Lazar),Croitoru, Cristocea (49 Ninu), Nicolita (55Surdu) - Neaga (46 Zaharia), Iacob (46 Badea). CSM Focsani a jucat cu Petre (46 Ivanciu) - Constantinescu (46 Feraru), I. Ionescu, Craciun (46 Toader), Sararu - Ciuteanu (46 Birsan), Ungureanu (46 Pavel), Patrascu (46 Iurisniti), Dantes (46 Curteanu) - Riscu (80 Fl. Stanciu), Bettiche (85 Caluda). Ambii antrenori au folosit toti jucatorii din lot, insa au fost jucatori care nu au putut evolua. Selectionatii Ovidu Petre, Dica, Petre Marin, Zapata, Goian, precum si accidentatii Golanski si Ghionea nu au jucat la Steaua, in timp ce Bucataru si Dogaru au fost absentele focsanenilor. Bucataru s-a simtit rau, in timp ce Dogaru resimte dureri la spate. Meciul a fost arbitrat de un trio focsanean format din Martis- Dumitriu-Sirbu, iar rezerva a fost Alin Samoila.

Petre si Ivanciu s-au intrecut in interventii reusite

Prima repriza a apartinut in mare masura Stelei, care a ratat mai multe ocazii de a marca. Nicolita a trimis de doua ori in bara inainte de a centra, la primul gol, pentru lovitura de cap a lui Victoras Iacob. Acelasi Nicolita a fost aplaudat la scena deschisa in minutul 21, cind a reluat spectaculos, din foarfeca, peste poarta lui Petre. Portarul focsanenilor a avut citeva interventii reusite in fata fotbalistilor stelisti, reusind chiar sa salveze din situatie de unu la unu. Focsanenii au avut citeva incercari de a junge la poarta lui Vitca, dar ocaziile clare nu au aparut. Imediat dupa pauza, ambii antrenori au facut mai multe schimbari, iar CSM-ul a ratat prima ocazie de gol prin Bettiche, in minutul 49. Pasa lui Emeghara si sutul pe sub Ivanciu al lui Romeo Surdu au inchis practic partida cu un sfert de ora inainte de final. A mai fost timp pentru ca portarul Ivanciu sa scoata o lovitura de la 11 metri executata de Badea si de reflexul aceluiasi Ivanciu in fata lui Surdu, cu doua minute inainte de final. Toader a trimis de doua ori, din lovituri libere, mingea spre poarta lui Cernea, dar aceasta s-a oprit in bratele portarului stelist.

Din nou ... la semnat

La final, majoritatea spectatorilor au invadat terenul de joc pentru a putea intra la rindul lor in posesia unui autograf. Fotbalistii stelisti au scapat cu greu de euforia fanilor, multi dintre ei fiind nevoiti sa semneze minute bune pe bucatile de hirtie sau sepci. Desi au pierdut, focsanenii nu s-au facut de ris si au meritul de a se fi luptat cu Steaua pe tot parcursul meciului. Pentru Focsani ramine amintirea frumoasa ca in doar trei luni CSM-ul a jucat cu Steaua si Dinamo. Si, dupa cum a promis fostul presedinte al echipei, Marius Bratu, la Focsani va veni in aceasta toamna si Rapidul. (Dan CHIRIAC)