S-a intors roata!

24 sep 2007 973 vizualizări
In primele cinci etape, ghinionul s-a tinut scai de focsaneni. Doua partide au fost pierdute in minutul 92, respectiv si 93, iar arbitrii au defavorizat pe unde au putut CSM-ul. Simbata, istoria s-a repetat pe de o parte, sibianul Lungu tocindu-i marunt pe focsaneni, care au simtit din plin ajutorul dat de acesta celor de la Dinamo.

Dinamo II Bucuresti - CSM Focsani 2 - 2 (1 - 0), in etapa a 6-a a Ligii a doua la fotbal

Soarta a facut ca finalul meciului sa aduca golul din minutul 90 al lui Riscu, cu un sut de la marginea careului. Reusita s-a dorit a fi nu numai primul punct pentru focsaneni, dar si o razbunare a tuturor celor intimplate pina acum in campionat. Parca acest gol a razbunat putin golurile primite in prelungiri cu Prefab Modelu si Sportul Studentesc, dar in acelasi timp a incurcat socotelile arbitrului sibian care parea ca a venit cu temele facute de acasa, dar a picat la extemporalul dat la scoala. Dupa meci, antrenorul Ionel Augustin i-a reprosat centralului maniera de arbitraj. Augustin sustine ca sibianul i-ar fi spus ca "Nea Oneata imi pare rau, dar sint prieten cu Cornel (n.r - Talnar, antrenorul dinamovistilor) si trebuia sa-l ajut putin". Elocvent asupra manierei de arbitraj este faptul ca "centralul" a fluierat finalul jocului exact in clipa in care Curteanu se pregatea sa traga la poarta, de la marginea careului. Un fan dinamovist a inteles si el ce se intimplase: "I-a fost frica sa nu iasa si mai prost!". Meciul in sine a fost unul echilibrat, cu perioade de dominare de fiecare parte. Focsanenii au inceput mai bine si au ratat deschiderea scorului prin Pavel, pentru a primi apoi primul gol dupa un sut deviat al lui Pastor. Actul secund a inceput in nota clara de dominare a CSM-ului, iar egalarea a venit firesc dupa autogolul lui Alexe, rezultat dupa o centrare a lui Pavel. Curteanu a avut apoi patru situatii de a marca, asta nu inainte ca Daddy sa marcheze pe sub portarul Ivanicu. Acelasi Ivanciu avea sa tina echipa in joc, dupa ce a scos la 2- 1 doua mingi care ar fi insemnat practic inchiderea partidei. In final, Riscu a dovedit ca este un atacant adevarat si a sutat cu sete in plasa, de la 20 de metri. Toti cei 50 de focsaneni prezenti la meci au sarit in sus de bucurie, sperind ca acesta sa fie adevaratul start al formatiei dupa inceputul ratat de campionat. Rezultatul de simbata trebuie neaparat confirmat cu o victorie etapa viitoare cu CS Otopeni. La meci au asistat Tica Danilescu si Cristi Borcea, ultimul stind vreme de 20 de minute. Tica Danilescu a intrat in conflict cu spectatorii focsaneni, care nu erau de acord cu maniera de arbitraj a lui Lungu. Chiar si fanii gazdelor rideau in tribune de unele decizii ale centralului. In final, Riscu a facut dreptate! Portarul nationalei, Bogdan Lobont, a urmarit primul sfert de ora al partidei alaturi de presedintele executiv al CSM-ului, Marius Bratu, cei doi fiind multi ani colegi. Si antrenorul Mihai Stoichita a luat loc in tribunele stadionului Florea Dumitrache. 20 de suporteri veniti de la Focsani au incurajat echipa pina la final. (Dan CHIRIAC)

Filmul meciului:

Min 7: Pavel nu a avut forta sa finalizeze un contraatac reusit

MIN. 23: PASTOR a inscris cu un sut deviat de la 20 de metri: 1 - 0

Min. 33: Liviu Ganea a sutat, dar Ivanciu a scos de sub tranversala

Min. 49: Balaur a scapat singur cu portarul advers dar a tras slab la poarta

MIN. 58: Pavel a executat o lovitura libera si ALEXE a inscris in propria poarta: 1 - 1

Min. 63: DADDY a driblat doi fundasi adversi si a marcat pe sub Ivanciu: 2 -1

Min. 64: Curteanu a ratat din pozitie favorabila

Min. 68: Lemnaru, din 6 metri, a tras in Ivanciu

Min. 85: Toader a sutat peste de la 20 de metri

MIN. 90: RISCU a sutat de la 20 de metri, la colt: 2 - 2