Rezultat pe masura jocului prestat

10 sep 2007 649 vizualizări
CSM Focsani - FC Botosani 0 - 1 (0 - 1), in etapa a treia a Ligii a doua u in aceasta saptamina focsanenii vor juca doua partide in campionat, in deplasare cu Petrolul si acasa cu Sportul Studentesc

Nici schimbarea orei de start, nici situatia grea in clasament, nici ploaia torentiala cazuta pe tot parcursul meciului nu i-au facut pe fotbalistii focsaneni sa joace in asa fel incit sa obtina primele puncte in acest sezon. Ca si in partidele cu Prefab Modelu si FC Cimpina, CSM-ul a primit gol in primele minute si apoi cu greu a reusit sa se apropie de poarta adversa. Ca si consecinta a acestui esec, Dan Dumitru a anuntat blocarea tuturor drepturile financiare pina la obtinerea primei victorii.

Partida cu FC Botosani s-a jucat simbata, ora 17.00, cind, in general, au loc partidele din primul esalon. Conducerea echipei focsanene a incercat astfel sa-i mobilizeze pe jucatori si a programat partida la o ora specifica Ligii I, acolo unde conducatorii, isi doresc sa ajunga peste doi ani. In ciuda ploii cazute non-stop pe parcursul partidei, 500 de spectatori au luat calea stadionului si au dorit sa asiste la primul succes al CSM-ului. Galeria a fost parca mai activa ca in alte partide si a incercat sa

fie linga echipa, care a pornit aceasta partida, practic, de la 0 - 1. Daca cu Prefab Modelu golul a venit in minutul 12, iar la Cimpina in minutul 6, de data aceasta golul oaspetilor a fost marcat la opt minute de la fluierul de start. Ursu a trimis pe sub Ivanciu o minge primita la sase metri si a stabilit rezultatul final mai repede decit se credea. Tot oaspetii au fost cei au ratat doua situatii de poarta pina la finalul primei reprize, focsanenii ratind doar o jumatate de ocazie, prin Sararu, care a reluat din voleu peste poarta. Repriza secunda a fost una cu putine faze de poarta, in care duelurile fizice pentru balon au fost cele care au iesit in evidenta. La adapostul golului marcat, oaspetii s-au retras pe doua linii in aparare si au degajat orice balon care se apropia de poarta lui Prisaca. Jocul s-a desfasurat mai mult in zona de margine a terenului, aruncarile de la margine fiind executate din 30 in 30 de secunde. La final, oaspetii au explodat de bucurie si au facut

hora bucuriei pe teren. Mai mult, jucatorii botosaneni au inceput sa cinte "La caserie/ Cu totii la caserie", iar capitanul echipei a constatat ca vor primi iar o "amenda" de 5 milioane de lei vechi. La casierie nu vor ajunge pentru moment fotbalistii CSM-ului, care vor

simti din greu lipsa banilor pina nu vor remedia situatia in care se afla echipa. "Jucatorii au toate drepturile banesti blocate. Nu vor primi nici un leu pina nu vor obtine prima victorie", a declarat Dan

Dumitru, presedintele Consiliului de Administratie al CSM Focsani. Prima ocazie va fi partida de miercuri pe care focsanenii o vor disputa la Moreni, de la orele 11.00, in compania echipei Petrolul Ploiesti. Este o ocazie buna pentru obtinerea macar a unui punct daca tinem cont de faptul ca Petrolul nu mai reprezinta formatia din anii trecuti. Abandonati de toti suporterii, ploiestenii au devenit o formatie incurajata la Moreni de citiva fani, se spune, platiti de conducere. Ramasa fara citiva jucatori inainte de inceperea campionatului, Petrolul a fost eliminata din cupa de o echipa de Liga a treia, iar in campionat se afla undeva la mijlocul clasamentului. Cu toate acestea, focsanenii nu vor putea obtine prea multe la Moreni daca nu-si vor schimba atitudinea in joc si vor arata ca valoarea echipei este alta decit cea aratata in primele trei

etape. (Dan CHIRIAC)

Filmul meciului:

Min 8: Cornea a centrat in fata portii, Ursu a preluat si a sutat pe sub Ivanciu in plasa: 0-1.

Min 18: Acsinte a reluat cu capul de la 16 metri pe linga poarta

Min 29: Bettiche l-a deschis pe Pavel, dar portarul Prisaca a ajuns la balon inaintea focsaneanului

Rezerva: Gica Mihai (Focsani)

Observator FRF: Nicolae Lupescu (Bucuresti)

CSM Focsani: Ivanciu "" Feraru, I. Ionescu (61

Iurisniti), Dogaru, Craciun "" Pavel, Bucataru,

Bettiche (71 Curteanu), Sararu "" Riscu, Birsan.

FC Sacele - FC Brasov

Progresul Buc - FC BacauCine (ne) arbitreaza?

Petrolul Ploiesti "" CSM Focsani, miercuri orele 11.00, B 1

Arbitrii: Dan Burca (Mangalia), Adrian Midisan (Constanta) si Catalin Teodor (Braila).

Observator federal: Gheorghe Croitoru (Tr. Severin) Leonard Pascani "" Poli Galati "" C1, martI, orele 17.00

Observator federal: Cristi Rusu (Focsani)

Otelul 2 Galati "" Raraul Cimpulung Molodvenesc C1, marti, orele 17.00

Asstent: Danut Dumitriu (Focsani)

AS Clinceni "" Unirea Tarlungeni C3, marti, orele 17.00 Alin Samoila, Florin Danciu, Luci Stanila, toti Focsani

CSM Focsani "" Otelul Galati, miercuri orele 12.00 si 14.00, juniori

Luciliu Zaharia, Ionut Smeu sI Marius Titirisca (toti Braila)

FCM Husi "" FCM Bacau , miercuri orele 12.00 si 14.00, juniori

Alin Samoila, Gica Mihai si Luci Stanila (toti Focsani)

A debutat Cupa Artimex

12 echipe de fotbal au luat startul la Cupa Artimex care se desfasoara pe terenul sintetic de linga Centrul Medical Medcenter. Armada, Politia, Ultras, Finalistii, Speranta si Dinamo au fost inscrise in prima grupa, in timp ce grupa B a avut in componenta

echipele Guvizii, Jandarmii, Teomax, Pasarel, Vointa si Texas. Partidele turneului au inceput vineri seara cu primele doua etape din grupe si trebuiau sa se incheie aseara cu finala competitiei. Ploaia torentiala cazuta in cursul zilei de simbata a dus la modificarea programului, aseara tirziu avind loc partidele din ultimele trei etape ale grupelor. Sferturile de finala, semifinalele si finala competitiei au fost aminate pentru sfirsitul acestei saptamini. (Dan CHIRIAC)Voleibalistele au jucat la Botosani

Voleibalistele de la Liceul cu Program Sportiv Focsani au disputat la sfirsitul saptaminii trecute un turneu de pregatire la Botosani. Intrecerile au adunat la start, pe linga echipa focsaneana si echipa locala Pro Volei Botosani, echipe din Iasi, Suceava si Bacau, precum si trei formatii poloneze. Meciurile s-au incheiat aseara tirziu, dupa inchiderea editiei noastre. Profesorul Marian Radulescu spune ca turneul de la Botosani a fost unul util pentru focsanence si ca la aceasta competitie au contat mai putin rezultatele, partidele fiind unele atipice, desfasurate pe parcursul a a doua sau patru seturi. Saptamina viitoare focsanencele vor sustine pe teren propriu o alta partida de verificare. (D. C.)Juniori la debut

CSM Focsani a jucat ieri partidele din prima etapa a Campionatului National al Juniorilor. La juniori A, LPS Buzau - CSM Focsani 1 "" 0 si la juniori B LPS Buzau - CSM Focsani 2 "" 3, golurile focsanenilor fiind marcate de Mindrescu si Duta de doua ori. Duta nu a terminat partida, fiind eliminat in minutul 80. Partidele au avut loc la Berca. Etapa viitoare, CSM Focsani va juca acasa cu Otelul Galati, miercuri de la orele 12.00 si 14.00. (D. C.)