Finala intrerupta de ploaie

Alex Smeu
18 iun 2007 558 vizualizări
Meciul dintre romanii Catalin Gard si Adrian Cruciat a fost intrerupt mai bine de jumatate de ora datorita ploii care a facut terenul impracticabil. Finala la dublu a fost cistigata de perechea Raian Luchici si Brett Ross

Ieri, la terenurile de tenis din Sud a avut loc finala de simplu a turneului internationat de tenis de cimp Vrancea Trophy. Ultimul act a facut sa fie disputat de doi romani. Catalin Gard s-a calificat in finala dupa ce la eliminat pe francezul Charly Villneuve cu scorul de 6/4, 7/6 (5) iar Adrian Cruciat l-a devansat pe Alexandru Luncanu cu scorul de 4/6, 7/5, 6/4. Spectatorii prezenti in tribune au avut parte de un meci extrem de spectaculos, insa spre finalul setului al 2-lea, la scorul de 5 - 4 la seturi pentru Gard si 30 - 30 pe serviciul lui Cruciat a inceput sa ploua. Trebuie precizat si faptul ca primul set a fost adjudecat de Catalin Gard. Arbitrul a hotarit sa intrerupa meciul, acesta fiind reluat la zece minute, insa vremea s-a inrautatit iar ploaia a devenit din ce in ce abundenta, lucru ce l-adeterminat pe arbitrul de scaun sa opreasca din nou meciul. Vremea le-a mai jucat o data feste organizatorilor. Peste aproximativ jumatate de ora ploaia se oprise iar organizatorii au inceput sa preseze cu zgura uscata suprafata umeda ca sa se

poata relua jocul. Ploaia a inceput din nou sa cada iar efortul depus a fost degeaba. Dupa aproximativ doua ore organizatorii au reusit sa "repare" terenul de joc si meciul a fost reluat. Adrian Cruciat a reusit sa revina in setul doi cu scorul de 7/5, trimitind jocul in setul decisiv pe care l-a cistigat fara nici un drept de apel, scor 6/1.

Luchici - Ross au cistigat la dublu

Finala la dublu a fost adjudecata de perechea formata din romanul Raian Luchici si americanul Brett Ross. Acestia s-au calificat in ultimul act dupa ce au eliminat perechea favorita numarul doi Mait

Kunnap (Estonia) si Karim Maamoun (Egipt) cu scorul de 6/4, 6/1. Luchici si Ross si-au adudecat trofeul dupa ce s-au impus in finala de Alexandru Luncanu (Romania) si Saoudi Silmane (Algeria) cu scorul de 6/7 (4), 6/3, 6/1. Cistigatorii au fost premiati de