Ca la indigo
In urma cu doua zile s-au incheiat partidele din cadrul primului tur al turneului international Vrancea Trophy, competitie de tenis de cimp ce are loc in aceste zile la terenurile din Sud. Favoritul numarul cinci, Artemon Efremov (Romania) s-a calificat in turul doi dupa ce l-a invins in doua seturi pe elvetianul Frederic Nussbaum, scor 6/0, 7/6. Un alt favorit (8), Andrei Mlendea si-a trecut numele pe lista calificatilor dupa
ce l-a devansat pe Mait Kunnap (Estonia) cu scorul de 7/6 (2), 6/3. Adrian Cruciat (4) a obtinut calficarea in sferturile de finala dupa ce l-a eliminat destul de greu in doua seturi, ambele avind nevoie de tie-break, scor 7/6 (4), 7/6 (10), pe Federico Torresi (Italia). De asemenea, in turul doi romanul a avut emotii la fel de mari cu americanul Brett Ross, invingindul pe acesta cu scorul de 7/6 (5), 4/6, 6/2.
Villneuve l-a eliminat pe Moraru
Dupa ce in turul I, favoritul numarul unu al competitiei, Gabriel Moraru s-a impus destul de greu in fata compatriotului sau Victor Stanica (scor 4/6, 6/3, 6/2), acesta si-a gasit "nasul". Acesta a fost nimenialtul
decit francezul Charly Villneuve, jucator care anul trecut a eliminat o serie de tenismeni romani mai bine cotati in ceea ce priveste finala Vrancea Trophy. Villneuve l-a eliminat pe Gabriel Moraru cu scorul de
7/6 (5), 6/2 si a facut un mare pas catre finala pe care isi doreste foarte mult sa o joace dupa ce anul trecut a fost eliminat in semifinale chiar de jucatorul care avea sa cistige turneul, sud africanul Fritz
Wolmarans. Tot ieri a avut loc si un al 2-lea abandon. Dupa ce ibericul Juan Francisco Spina s-a accidentat in setul decisiv in meciu din primul tur, ieri a urmat un alt abandon din partea romanului Cosmin Cotet, care la scorul de 3/0 pentru compatriotul sau Andrei Mlendea, acesta a acuzat o indigestie nemaiputindu continua meciul. Ieri, la terenurile de tenis din Sud a fost prezent si directorul general al Federatiei Romane de Tenis, Dumitru Haradau care a urmarit mai multe dispute din cadrul turneului.
CASETA
Tablou principal - turul I (rezultate complete)
Gabriel Moraru (Romania) (1) - Victor Stanica (Romania) 4/6, 6/3, 6/4
Charly Villneuve (Franta) - Victor Agnanastopol (Romania) 6/1, 6/1
Laurentiu Erlic (Romania) - Costin Paval (Romania) 2/6, 2/6
Frederic Nussbaum (Elvetia) - Artemon Efremov (Romania) (5) 0/6,6/7
Catalin Gard (Romania) (3) - Aurelian Giurgiu (Romania) 6/3, 6/3
Catalin Buzatu (Romania) - Alexandru Lazar (Romania) 4/6, 2/6
Cosmin Cotet (Romania) - Robert Ciuntea (Romania) 6/2, 7/6
Mait Kunnap (Estonia) - Andrei Mlendea (Romania) (8) 6/7 (2), 3/6
Silmane Saoudi (Algeria) (7) - Thomas Carrere (Franta) 2/6, 3/6
Raian Luchici (Romania) - Mihai Draganescu (Romania) 6/0, 6/0
Federico Paskvan (Argentina) - Brett Ross (USA) 6/0, 7/5
Federico Torresi (Italia) - Adrian Cruciat (Romania) (4) 6/7 (4), 6/7(10)
Adrian Gavrila (Romania) (6) - Idan Mark (Israel) 6/7, 6/4, 4/6
Dan Vasilescu (Romania) - Adrian Simon (Romania) 5/7, 4/6
Alexandru Luncanu (Romania) - Juan Francisco Spina (Argentina) 6/7, 6/4, abandon Spina
Borja Malo Casado (Chile) - Karim Maamoun (Egipt) (2) 6/1, 6/4
Tablou principal dublu - turul I (rezultate complete)
Andrei Mlendea/Gabriel Moraru (Romania) - calificati
Andrei Daraban/Adrian Vodislav (Romania) - Damian Listingart
(Argentina)/Borja Malo Casado (Chile) 1/6, 7/5, 2/6
Alexandru Luncanu (Romania)/Simane Saoudi (Algeria) - Cosmin
Cotet/Laurentiu Erlic (Romania) 0/6, 6/1, 6/4
Laurentiu Gavrila/Andrei Savulescu (Romania) - Artemon
Efremov/Alexandru Carpen (Romania) 2/6, 4/6
Costin Paval/Adrian Simon (Romania) - Nicol Gullero/Angel Torres (Chile) 6/4, 7/5
Thomas Carrere/Charly Villneuve (Franta) - Mait Kunnap
(Estonia)/Karim Maamoun (Egipt) 4/6, 2/6
Raian Luchini (Romania)/Brett Ross (USA) - Alexandru Lazar/Victor Stanica (Romania) 6/3, 6/1
Adrian Cruciat/Adrian Gavrila (Romania ) - calificati
Turul II - simplu
Gabriel Moraru (Romania) - Charly Villneuve (Franta) 6/7 (5), 2/6
Costin Paval (Romania) - Artemon Efremov (Romania) 3/6, 4/6
Alexandru Lazar (Romania) - Catalin Gard (Romania)
Cosmin Cotet (Romania) - Andrei Mlendea (Romania) 0/3, abandon
Carrere Thomas (Franta) - Raian Luchici (Romania) 6/4, 6/0
Brett Ross (USA) - Adrian Cruciat (Romania) 6/7 (5), 6/4, 2/6
Idan Mark (Israel) - Daniel Simon (Romania) 1/6, 6/4, 7/5
Borja Malo Casado (Chile) - Alexandru Luncanu (Romania) 3/6, 4/6
Turul II - sferturi de finala
Andrei Mlendea/Gabriel Moraru (Romania) - Damian Listingart (Argentina)/Borja Malo Casado (Chile)
Alexandru Carpen/Artemon Apostu (Romania) - Alexandru Luncanu (Romania)/Silmane Saoudi (Algeria)
Costin Paval/Daniel Simon (Romania) - Karim Maamoun (Egipt)/Kunnap Mait (Estonia)
Adrian Cruciat/Adrian Gavrila (Romania) - Raian Luchici (Romania)/Brett Ross (USA)