Sport

Final cu o victorie

Alex Smeu
28 mai 2007 167 vizualizări
HC Focsani - Petrolul Teleajen 28 - 23 (15 - 11), intr-un meci din cadrul ultimei etape a Diviziei A (seria A) la handbal masculin

Handbalistii vrinceni au reusit sa incheie aceasta editie de campionat cu o victorie in fata celor de la Petrolul Teleajen. Acest succes a venit in urma unui meci foarte tensionat si foarte dur cu 18 eliminari, cite noua de fiecare tabara. In urma acestui succes HC Focsani a terminat acest sezon competitional pe locul 4, la doar un singur punct de Universitatea Galati, formatie cu care s-a luptat pe toata durata campionatului. "Evolutia buna a echipei noastre care nu a avut deloc un meci simplu cum se asteptau

probabil unii. Oaspetii foarte artagosi au dat o tenta mai dura jocului, astfel ca s-a ajuns la cite noua eliminari de fiecare parte. Am beneficiat de trei aruncari de la sapte metri toate transformate, ploiestenii de sapte aruncari din care patru finalizate. Pe ansamblu am fost superiori oaspetilor si am reusit sa incheiem acest campionat cu o noua victorie", a declarat antrenorul Lucian Tucan. Avind in vedere faptul ca echipa noastra s-a confruntat cu probleme financiare pe toata durata campionatului, tehnicianul HC-ului a precizat ca acest loc patru ocupat la sfirsitul sezonului este un rezultat bun. "Este o performanta faptul ca si anul acesta ne-am numarat printre cele mai bune din serie cu toate problemele la care a trebuit sa le facem fata, Vreau sa multumesc Primariei municipiului Focsani, Arena Com, Neoset, Cicavi, Beniks, Pandora, Trust Trade si Fundatiei "Petre Andrei" pentru sprijinul

acordat", a completat Tucan. Daniel Rusu, Viorel Ciubotaru - portari, Liviu Negrea 3, Ionut Gheorghe 5, Marian Stan 1, Radu Costache Daniel Rusu, 4, Iulian Neata 1, Florin Constantin, Razvan Anca 6, Gigi Nelu 2, Radu Vasile 2, Gabriel Maftei 4

Rezultatele complete ale ultimei etape:

HC Focsani - Petrolul Teleajen 28 - 23 (15 - 11), Univ. Tirgoviste - Stiinta Bacau 21 - 41 (9 - 16), LPS Piatra Neamt - CS Triumf Calarasi 42 - 32 (21 - 13), HC Vaslui - Univ. Galati a fost devansata si s-a terminat la egalitate, scor 26 - 26 (11 - 13).


Clasament-28

1. Stiinta Bacau 28 28 0 0 1091-632 56p

2. LPS Piatra Neamt 28 19 2 7 924-749 40p

3. Univ. Galati 28 17 2 9 899-766 36p

4. HC Focsani 28 16 3 9 789-704 35p

5. Univ. Tirgoviste 28 10 1 17 749-925 21p

6. HC Vaslui 28 9 1 18 833-966 19p

7. Petrolul Teleajen 28 8 1 19 641-844 13**p

8. CS Triumf Calarasi 28 0 0 28 712-1043 -1*p

Echipa penalizata cu un punct pentru cerinte de virsta

Echipa penalizata cu patru puncte pentru neprezentare si folosirea unui jucator fara drept de joc


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.