Evolutie buna, rezulatul conteaza mai putin

Alex Smeu
26 feb 2007 657 vizualizări
FCM Bacau - CSM Focsani 1 - 0 (0 - 0), in ultimul amical din cadrul campaniei de pregatire de iarna a echipei vrincene. Golul bacauanilor a fost inscris de juniorul Boghean in ultimele secunde de joc

Echipa-fanion a pierdut partida de la FCM Bacau, cu scorul de 1 - 0, intr-un meci disputat simbata pe un teren extrem de dificil la o temperatura de -10 grade C. Desi a avut o serie de indisponibilitati, CSM Focsani a rezistat foarte bine in fata bacauanilor, gazdele marcind golul victoriei abia in minutul 93 prin juniorul Boghean care a trimis cu capul din 8 metri dintr-o lovitura de colt. Mai mult decit atit, focsanenii si-au creat si citeva ocazii de a marca in prima parte a intilnirii, in a 2-a repriza CSM-ul fiind dominat

datorita mai multor schimbari efectuate de antrenorul Cristian Popovici ce au adus prospetimea in gruparea bacauana. "Baietii au jucat excelent in ciuda terenului foarte greu acoperit cu zapada si temperaturii extrem de scazute la ora jocului. Centralul trebuia sa fluiere mai repede finalul avind in vedere ca FCM-ul a inscris abia in minutul 93, insa rezultatul conteaza mai putin in acest meci de pregatire. Evolutia echipei conteaza enorm pentru ca vineri incepem returul", a precizat directorul sportiv al CSM-ului, Ovidiu Rusu. De asemenea, oficialul vrincenilor a mai spus ca echipa-fanion nu va mai sustine nici un amical pina la meciul de campionat cu Otelul II Galati datorita unor lucrari care se fac la vestiarele stadionului "Milcovul I". Antrenorii Aurel Pastia si Marian Brutaru ii vor avea la ora disputei cu "otelarii" pe Madalin Predoiu, care a suferit o intindere si pe Petrica Ioan, jucator care a si evoluat citeva minute la Bacau, desi acuzase dureri la spate. La Bacau nu a evoluat nici fundasul Cristi Gurguiatu care a avut de sustinut un examen la Bucuresti.