Voinţa Deep Serv a caştigat derby-ul începutului de an

6 ian 2014 376 vizualizări
Partida de duminică seara disputată în compania celor de la Sanorom Boloteşti a adus lume multă în tribunele Polivalentei u Sanorom a condus cu 1-0, la pauză, dar a cedat cu 3-1, după dubla fostului căpitan de la futsal, Chivu, şi golul aniversatului Adrian Toma

Cupa Vrancei a programat duminică seara derby-ul Grupei B. În prezenţa unui public numeros, dornic de fotbal după sărbătorile de iarnă, cele două echipe au oferit un frumos spectacol sportiv. Voinţa Deep Serv şi Sanorom Boloteşti s-au întrecut pentru şefia Grupei B, într-o partidă cu două reprize diametral opuse. Formaţia din Boloteşti, pregătită de Romică Corozanu, a început mai bine partida şi a deschis scorul prin jucătorul celor de la Young Stars Panciu, Georgian Voinea. După 20 de minute, fundaşul celor de la Voinţa, Cristi Gurguiatu, a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. În superioritate numerică, Sanorom putea să se distanţeze pe tabela de marcaj, dar cele cinci minute de inferioritate au fost trecute cu bine de cei de la Voinţa. Cu majoritatea publicului de partea sa, echipa din Boloteşti s-a apărat foarte bine şi a închis culoarele spre poarta sa pană la pauză. Actul secund s-a desfăşurat însă după un scenariu total diferit. Fostul căpitan al echipei de futsal din Focşani, Emilian Chivu, s-a dovedit a fi omul decisiv. Acesta a egalat la doar trei minute de la reluare. După cateva momente, Florin Ciubotaru, jucătorul celor de la Sanorom, a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. În superioritate, Voinţa a atacat şi a marcat prin Chivu, demarcat perfect, după o schemă învăţată la jocul de futsal, la bara a doua a porţii adverse.

Patru bare… aniversatul a închis meciul!

Meciul a curs în continuare foarte spectaculos, fazele de poartă nelipsind. Mult mai ghinionişti au fost cei de la Sanorom, care au trimis balonul în bară de patru ori. La fel de adevărat este că Voinţa Deep Serv a părut duminică echipa mai bună şi mai experimentată, lucru recunoscut de majoritatea celor care au asistat la meci. Lipsa unor rezerve a contat foarte mult pentru Sanorom Boloteşti, care are meritul de a fi jucat foarte bine în faţa favoritei la caştigarea competiţiei. În ultimele 20 de minute, Sanorom a jucat cu doar şase jucători, fără a mai efectua schimbări. Ultimul gol al partidei a fost reuşit de Adrian Toma, care duminică a împlinit varsta de 38 de ani. Fostul jucător în liga întai la Oţelul Galaţi şi Politehnica Iaşi, Toma este unul dintre cei mai buni jucători care joacă la Cupa Vrancei.  Experienţa sa a fost şi de această dată decisivă, atacantul marcand în cel mai important moment al jocului, încheind astfel definitiv conturile. Colegii săi l-au felicitat pentru reuşita de duminică seara şi au ciocnit împreună cu acesta un pahar de şampanie. Voinţa Prorent a obţinut o victorie importantă în lupta pentru poziţia a patra, care asigură calificarea în sferturile de finală. Aceasta a învins cu 5-0 pe Viitorul Coteşti, o echipă care are trei puncte în clasament, dar şi 23 de goluri primate. Prorent pare acum favorită la locul patru, acolo unde speră să ajungă şi Dansan Mărăşeşti. Echipa condusă de Vali Grigorică a învins cu 5-3 pe Unirea Milcovul. În condiţiile în care Voinţa Deep Serv, Sanorom Boloteşti şi Green Team par sigure de primele trei poziţii, lupta pentru locul patru va fi decisă, cel mai probabil, între Voinţa Prorent şi Dansan Mărăşeşti. Partida va avea loc chiar sambătă, la Sala Polivalentă. Cupa Vrancei este organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Vrancea şi Direcţia pentru Tineret şi Sport Vrancea şi adună la start atat echipe din Superliga Vrancei şi liga a cincea, dar şi reprezentantele unor firme vrancene. Sponsorii turneului sunt firmele Grande Pizza, Seritex şi Arena. Primele patru formaţii clasate la finalul partidelor din grupe se califică ă în faza sferturilor de finală. (Dan CHIRIAC)