Derby cu final fierbinte

19 dec 2013 731 vizualizări
Steaua s-a impus în finalul meciului cu Astra Giurgiu * accidentare gravă în meciul FC Botoşani - Gaz Metan: atacantul oaspeţilor, Dan Roman, a făcut fractură de peroneu şi luxaţie de tibie la un atac din spate al unui fundaş

ACS Poli Timişoara - CFR Cluj 1-0 (0-0). Boldea ('76). O primă repriză în care clujenii au atacat mai mult şi au ratat din toate poziţiile, la menţinerea scorului alb de la pauză contribuind şi paradele portarului debutant al gazdelor, Eduard Papp. După pauză, bănăţenii au început să-şi arate "colţii", evidenţiindu-l şi pe celălalt goal-keeper, Felgueiras. Cand meciul s-a liniştit, iar echipele păreau mulţumite de remiză, a venit golul marcat de Boldea, cu un şut frumos de la marginea careului, în urma unui corner la care apărarea clujeană a respins mingea. Szekely a fost aproape de 2-0 în min. 89, iar în timpul adiţional, clujeanul Brandão a lovit mingea după fluierul arbitrului şi a primit în mod pueril, al doilea cartonaş galben!
* Steaua - Astra Giurgiu 3-1 (1-0). Popa ('16), Gardoş ('75), Piovaccari ('82) / Budescu ('52). Mult-aşteptatul derby n-a fost capodopera de fotbal aşteptată poate de unii, din cauza mizei. Aşa cum era de aşteptat, Steaua a început în ofensivă, iar Kapetanos, lansat de Latovlevici, a ratat prima mare ocazie în min. 6, după ce l-a driblat pe Mureşan. Golul a venit destul de rapid, pe o greşeală a fundaşului astral Junior Morais, care a pierdut prea uşor o minge în faţa lui Adi Popa. În min. 26, un conflict între Kapetanos şi Mureşan, putea duce la eliminarea grecului, dacă arbitrul Tudor ar fi văzut că acesta l-a lovit pe fundaşul giurgiuvean fără minge. Astra a egalat pe o acţiune personală a lui Budescu, finalizată cu un şut la colţul scurt, în ciuda opoziţiei lui Tătăruşanu. Steaua putea primi un nou cadou ('67) cand Găman a luftat la o centrare a lui Latovlevici, însă portarul Coman a respins in extremis reluarea lui Kapetanos. Steaua a atacat mai mult spre sfarşit  şi a mai înscris de două ori.Pintilii (S) şi William (A) au fost eliminaţi în final.
* FC Botoşani - Gaz Metan Mediaş 2-2 (2-1). Fülöp ('13, '36) / Roman ('5), Muth ('66). Ce s-a mai bucurat atacantul "Gazului", Dan Roman, cand a deschis scorul pe stadionul din Botoşani!. Dar nu ştia, bietul de el, ce-l aşteaptă. În min. 39, Roman a fost faultat dur de fundaşul Ciprian Dinu (care a primit cartonaşul roşu) şi a avut nevoie de îngrijiri medicale înainte de a fi transportat la spital. Diagnosticul medicilor a fost fractură de peroneu şi luxaţie a tibiei drepte. Roman va fi operat la spitalul din Botoşani şi va absenta o lungă durată de pe teren. Pană la accidentarea lui Roman şi eliminarea lui Dinu, formaţia moldoveană preluase conducerea pe tabela de marcaj, prin două şuturi ale lui Fülöp, cu boltă de la 25 metri, trase parcă la indigo. Dar echipa din Botoşani, în inferioritate numerică, n-a reuşit să obţină victoria, pentru că fundaşul Muth a reuşit o deviere fericită.
* FC Braşov - Săgeata Năvodari 0-0. Un meci amarnic, între două echipe amărate, pe un teren amărăştean. Dacă în prima repriză s-a jucat ceva fotbal, după pauză, meciul a fost fragmentat şi fără orizont. Puţinele ocazii de gol de ambele părţi au fost rezolvate de cei doi portari, Bordea şi Panagopoulos.
Aseară s-au mai disputat partidele "U" Cluj - Oţelul Galaţi şi Pandurii Targu Jiu - Petrolul Ploieşti.