Cavalcada ratărilor

11 dec 2013 501 vizualizări
Portarul Talida Tolnai a avut cateva parade bune, dar pe ansamblu evoluţia ei a fost oscilantă

Germania - Romania 26-23 (13-12) la Campionatul Mondial de handbal feminin din Serbia * tricolorele lui Gheorghe Tadici au irosit şase aruncări de la 7 metri
Echipa feminină de handbal a Romaniei era cotată ca favorită în prima partidă importantă în cadrul grupei D a Campionatului Mondial din Serbia, contra Germaniei, chiar dacă a trecut mult timp de la victorie romanească în faţa acestui adversar. Chiar dacă echipa Romaniei este mult întinerită, are multe jucătoare cu experienţă competiţională şi a lăsat o impresie frumoasă în primele partide cu adversari modeşti. Chiar o idee mai mult decat Germania, formaţie din care lipsesc trei jucătoare de bază, una accidentată şi două însărcinate.
Însă pe teren, echipa Germaniei s-a dovedit, la acest moment mai bună. Dacă apărarea a mers cum a mers, făcand faţă cu greu impozantei linii de 9 metri germane, dacă portarul Talida Tolnai, după un început nesigur a realizat cateva parade excepţionale, buba mare a fost în atac, fetele noastre ratand din toate poziţiile, inclusiv de la 7 metri, de şase ori (Luciana Marin 2, Cristina Neagu 2, Aurelia Brădeanu şi Adriana Nechita). Jucătoarele germane au început mai bine, au condus cu 4-1 în start şi cu 9-4 la jumătatea primei reprize, tricolorele revenind în meci înainte de pauză şi ajungand la un gol de germane (12-13). Însă începutul reprizei secunde a fost catastrofal, tricolorele pierdeau atac după atac, iar Germania a înscris de trei ori consecutiv, interul Susann Müller şi pivotul Anja Althaus măcinand defensiva lui Tadici. În final, Romania s-a mai apropiat de echipa adversă, dar a plătit tribut începuturilor catastrofale de reprize.
"Am pierdut pentru că n-am reuşit să anihilăm jocul interilor germani, cred că secretul acestui joc a fost Susann Müller (11 goluri - n.r.). De asemenea portarul Clara Woltering a avut o evoluţie excelentă. Felicit jucătoarele, dar sper să fie mai concentrate la meciurile următoare, dar şi mai norocoase decat în acest meci", a spus în final, selecţionerul Gheorghe Tadici.
Petru Romania au marcat: Adriana Nechita 6, Cristina Neagu 4, Gabriela Perianu 3, Luciana Marin 3, Georgiana Ciuciulete 3, Aurelia Brădeanu 2, Valentina Ardean 1, Oana Manea 1. Ieri, în grupa D, Cehia a învins Tunisia cu 28-24, iar Ungaria a depăşit Australia cu 39-15. Clasamentul grupei: 1. Ungaria – 6 p; 2. Germania – 6 p; 3. Romania – 4 p; 4. Cehia – 2 p; 5. Tunisia – 0 p; 6. Australia – 0 p.
Echipa tricoloră va avea astăzi zi de pauză, iar joi va întalni un adversar şi mai dificil, formaţia Ungariei, ultimul meci din grupă avand loc vineri, contra Cehiei. Ambele partide vor avea  loc de la ora 20:15.
Celelalte rezultate
Grupa A: Coreea de Sud – RD Congo 34-20; Muntenegru – R.Dominicană  33-19; Franţa – Olanda 23-19. Clasament: 1. Muntenegru – 6 p; 2. Franţa – 6 p; 3.Coreea de Sud – 4 p; 4. Olanda – 2 p; 5. R.Dominicană - 0 p; 6. RD Congo – 0 p.
Grupa B: Japonia – China 33-27; Brazilia – Serbia 25-23; Danemarca – Algeria 38-20. Clasament: 1. Danemarca – 6 p; 2. Brazilia – 6 p; 3. Serbia – 4 p; 4. Japonia – 2 p; 5. China – 0 p. 6. Algeria – 0 p.
Grupa C: Polonia – Angola 32-23; Spania – Argentina 25-19; Norvegia – Paraguay 34-13. Clasament: 1. Norvegia – 6 p; 2. Polonia – 4 p; 3.Spania – 4 p; 4. Angola – 4 p; 5. Argentina – 0 p; 6. Paraguay – 0 p.