Social

Pușcaș devine vedetă la Reading

17 aug 2019 3598 vizualizări

Goluri superbe reușite de români

Pușcaș a realizat dubla la Reading, Stanciu a marcat de la distanță pentru Slavia *Ianis Hagi a fost omul cu pasa pentru Genk

*Atacantul George Pușcaș a marcat două goluri, ieri, în primele 40 de minute jucate ca titular la echipa Reading. Pușcaș a marcat în minutul 25, în partida pe care Reading a jucat-o pe teren propriu, cu Cardiff City, în etapa a III-a a Championship. El a înscris primul gol al meciului după o frumoasă acțiune personală, începută în propria jumătate de teren, apoi a dublat avantajul, în minutul 40, împingând în poartă o centrare a lui John Swift. Internaționalul român a debutat în campionat etapa trecută, jucând din minutul 46 al meciului disputat în deplasare cu Hull City și pierdut cu 1-2.

*Mijlocașul Nicolae Stanciu a marcat un gol în meciul pe care Slavia Praga, adversara formației CFR Cluj, l-a câștigat în deplasare, cu scorul de 3-0 (0-0), cu Ceske Budejovice, în campionatul Cehiei. Stanciu a marcat spectaculos cu un șut de la peste 20 de metri, în minutul 48. Internaționalul român este la al doilea gol reușit în campionat pentru Slavia, pentru care au mai marcat Olayinka și Skoda. Slavia este lider în clasament, cu 16 puncte, dupășase etape, urmată de Jablonec și Viktoria Plzen, ambele cu 10 puncte, din câte cinci meciuri.

* Ianis Hagi a avut încă o evoluție entuziasmantă pentru Genk, sâmbătă seară. Mijlocașul naționalei României a reușit o pasă de gol în minutul 86 al deplasării cu formația Waasland-Beveren. Hagi intrase pe teren în minutul 76. Genk a reușit prima victorie din campionat, după două înfrângeri consecutice. Deși a întâlnit penultima clasată, jocul campioanei din prima repriză nu a arătat prea bine. A reușit însă să deschidă scorul în minutul 21, prin Paintsil. Celelalte trei reușite au venit în partea secundă. Samata a fost omul ultimelor 45 de minute, reușind să marcheze toate golurile (minutele 53, 66 și 86). Ultimul l-a avut ca protagonist și pe Ianis Hagi, care a reușit o pasă de gol spectaculoasă.