Foto | Povestea care a emoționat Vrancea: Emil, tatăl din Focșani țintuit în scaun cu rotile, are o șansă la o viață normală
Un fost angajat al UPU Focșani luptă pentru a merge din nou. Comunitatea vrânceană este chemată să fie speranța lui.
Vrancea este, din nou, pusă în fața unei povești care te oprește din goana zilnică și te obligă să privești altfel viața. Emil Bratu, un tânăr din Focșani, tată, soț și fost angajat al Compartimentului de Primiri Urgențe al Spitalului Militar de Urgență „Dr. Alexandru Popescu”, se află astăzi într-o luptă pe care nu a ales-o.
Viața lui Emil s-a schimbat radical în urma unui accident rutier grav. Diagnosticul medical este dur: fractură de apex a fațetei articulare inferioare stânga, cu fragment osos dislocat în canalul rahidian și fracturi multiple ale vertebrei T4. Consecința: imobilizarea într-un scaun cu rotile.
La doar 36 de ani, Emil a trecut de la o viață activă, dedicată salvării altora, la statutul de pacient cu leziune medulară. Au trecut 1 an și 7 luni de la accident, iar fiecare zi este o luptă cu propriul corp, cu limitele impuse de boală și cu dorința de a fi din nou tatăl activ de care copilul său de 6 ani are nevoie.
„Sunt tată și vreau să-mi pot duce copilul la fotbal, să alerg după el, să-l țin de mână. Am o soție extraordinară, care mi-a fost alături în cele mai grele momente. Ei sunt puterea mea și motivul pentru care nu pot renunța”, mărturisește Emil.
O rază de speranță vine din partea medicilor din Elveția, care i-au oferit șansa unei intervenții chirurgicale complexe la coloană, ce presupune implantarea unui neurostimulator. Această procedură i-ar putea reda parțial mobilitatea și, mai ales, independența.
Costurile însă sunt uriașe: 100.000 de franci elvețieni, o sumă imposibil de acoperit pentru familia lui Emil, care trăiește în prezent dintr-o pensie de handicap, indemnizația de însoțitor și un salariu modest.
Cazul său a fost făcut public de Asociația „Hope and Love for Life”, una dintre cele mai active organizații nonguvernamentale din Vrancea, cunoscută pentru campaniile sale dedicate persoanelor aflate în situații limită. Președinta asociației, Corina Baraghin Momanu, face apel la solidaritatea vrâncenilor și nu numai.
„A fi țintuit într-un scaun cu rotile nu înseamnă viață. Emil are o șansă reală, dar această șansă costă bani. Împreună putem aduce speranță”, transmit reprezentanții asociației.
Campania de strângere de fonduri este activă, iar orice donație sau distribuire poate face diferența. Este, poate, momentul în care Vrancea demonstrează, din nou, că solidaritatea nu este doar un cuvânt.
Date pentru donații – cazul Emil Bratu
-
Cont lei: RO50BTRLRONCRT0447594005
-
Cont euro (mențiune „donație Emil”): RO11BTRLEURCRT0447594001
-
Contact: contact@hope-life.ro | WhatsApp: 0742 188 108
-
Foto:Contul de facebook Asociația Hope and Love for LIFE
-
Maria Bratu














